En iyi bilgi öğrenme yöntemi nedir?

En iyi bilgi öğrenme yöntemi nedir?

• Oy verenlerin toplamı
    23

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Ben şu anda internet olduğunu düşünüyorum. Tabii direkt ilk gördüğümüz bilgiyi doğru kabul etmek değil. Gerçekten araştırma yaparak. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bence, bir bilginin öğrenilmesi için hiçbir makale, internet kaynağı ya da birinin yazdığı kitap, yeterli ve doğru olamaz. Karşılaştırma yaparak, eleştirel gözle bakarak yapılan araştırma ile tüm yollar aynı noktaya varıyorsa; ideal olan bilgi odur diye düşünmüşümdür. Tek kaynak yeterli değildir yani.

Bilgiden bilgiye de değişir. Herkesin ortak değerleri, kültürleri, uzmanlıkları ve bilimsel çalışmaları ile ilgili genel kabul görmüş basımlar, genellikle doğruya yakındır. Ancak hepsi bir insanın süzgecinden geçtiği için ya belli bir süreliğine doğrudur ya da bir kısmı doğrudur. Hele internet gibi bilgi kirliliğinin olduğu öznel bir ortama güvenme. Sonuç "D" hiçbiri. Kendi dünya görüşün, geçmişten gelen bilgi ve dürtülerin ile vicdan ve mantığına hangisi yakınsa, doğru olarak onu kabul edeceksin zaten.

İnternet çok büyük bir hazine bence. Ama bir bilgiyi en az üç farklı güvenilir kaynaktan doğrulayabilirsen güzel:) Yoksa içinden haç çıkan domates de bulursun, allah diye bağıran aslan da bulursun:)

Kitaplar, dergiler de güzel kaynaklardır ama tabii internet kadar büyük değiller. Ben hem kitaplar hem internet derim açıkçası. Ama dediğim gibi, doğruladıktan sonra;)

Öncelikle "bilgi öğrenme" diye bir şey olmadığını belirtmek gerekir.

Başlığı açan arkadaş bilgi kaynaklarının güvenirliğini mi soruyor yoksa en iyi öğrenme yöntemini mi soruyor?

Her ikisi içinde internet, kitap diye bir ayrım yok. Bilgiyi gündelik bilgi, dinsel bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, felsefi bilgi ve bilimsel bilgi olarak sınıflandırıyoruz.

Son düzenleme:
Bilgiyi öğrenmekten kasıt kavramak ise, en büyük kaynak mantıktır. Kitap, internet veya bilgin yanıltabilir. Ama mantık süzgeciniz gerçeği yanılsamadan, yanlışı doğrudan ayırmaya başlayınca asıl bilgin siz olursunuz.

Bence en iyi şekilde bilen birinin ağzından öğrenilir. Çünkü internette veya kitaplarda zaman zaman derin konularda bilgi yetersiz kalabiliyor ve bir yerde tıkanabiliyorsunuz. Ama yanınızda bilgili birii olursa istediğinizi sorabilirsiniz istedğinizi öğrenebilirsiniz. Benim görüşüm bu şekilde kendim de birçok örneğini yaşadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı