En iyi Osmanlı padişahı size göre hangisi?

En iyi padişah

• Oy verenlerin toplamı
    232
Abdülhamid tanımıyorsunuz sanırım iyi bir araştırın.

Günümüz popüler kültürüyle beraber dindar özelliği ağır bastığı için olduğundan çok daha başarılı gösterilen bir padişah. O döneme gelindiğinde zaten II. Abdülhamid'in elinde değildi bazı şeyler. Ama adına yazılan mehter marşı bile icraatleriyle tamamen çelişmekte.

@mstrfnd Ayrıca onun zamanında birçok demiryolları yapılmış, çiftçilere destek gayesiyle Ziraat Bankası açılmış, Mekteb-i Hukuk-u Şahane adında hukuk fakültesi açılmış, çeşmeler yapılmış ve daha birçok alanda eserler yapılmıştır.

Öyle bir zamanda tahta çıkıp devleti çöküş sürecindeki devlette mutlak hakimiyet sağlayan padişahtır. Ayrıca ileri görüşlü, yunan seferleri sırasında hazinede yeteri kadar para olmadığı için şahsi servetinden masrafları karşılamıştır. Hamidiye su Abdulhamid tarafından kurulmuştur.

Bu yönden bakarsanız 33 yıl tahtta kalan ki bu süre diğer padişahlara oranla gayet fazladır. Bunlar başarı değil, halkın ve devletin geç kalan ihtiyaçlarıdır. Çeşme yapılması diyorsunuz. İmzalarla toprak kaybederken Çeşme yapıyordu demek bana şu an yaşadığımız durumları anımsatıyor. Dolar 7'ye dayanmış ama yol yapıyor gibi.

Bu yönden bakarsanız 33 yıl tahtta kalan ki bu süre diğer padişahlara oranla gayet fazladır. Bunlar başarı değil, halkın ve devletin geç kalan ihtiyaçlarıdır. Çeşme yapılması diyorsunuz. İmzalarla toprak kaybederken Çeşme yapıyordu demek bana şu an yaşadığımız durumları anımsatıyor. Dolar 7'ye dayanmış ama yol yapıyor gibi.
Mümkün oldukça toprak kaybetmemeye çalışıyordu ama dış güçler birleşip Osmanlıyı tehdit ediyordu hangi birisiyle uğraşsın adam.

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!
Sözüyle de tanınır.

1-Fatih Sultan Mehmet.
2-Kanuni sultan süleyman.
3-2.abdülhamid han.

Özellikle Osman'lı imparatorluğunun son dönemlerindeki olan padişahı ve hakkında çok yalan yanlış safsatalarla insanların kafasında kötü bir padişah olarak kalmış sultan. Sultan 2. Abdülhamid Han'dır. Hala daha kötüleyen ve ağıza alınmayacak lakayt lakayt laflar eden insanlar var. Abdülhamid, son dönemlerdeki ve hatta Osman'lı imparatorluğu içerisindeki en zeki padişahlardan birisidir. Bu zekiliği dizilerde, kitaplarda ve hatıratlarda çokça vurgulanmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
93 harbinde kaybedilen topraklar Abdülhamit'in suçu değil o zaman ülke meşrutiyet ile yönetiliyordu savaşa Osmanlı'yı Abdülhamit sokmadı. Mısır Lozan'a kadar vergiyi Osmanlı'ya veriyordu. 12 adalar Abdülhamit değil Reşat zamanında kaybedildi.

İstersen Fatih Sultan Mehmet'i getir, o topraklar yine kaybedilirdi. Çok zor günlerdi o zamanlar at izi it izine karışmıştı.

En iyi olduğunu düşündüğüm padişah Kanuni'dir. Nedeni ise babasından aldığı devleti çok iyi bir şekilde değerlendirmesi ve seferden sefere koşmasıdır.

2.Abdülhamit'in kesinlikle kötü bir padişah olduğunu düşünmüyorum. Bu konuya kafa yoran biri elbette doğruya ulaşacaktır.
Buradaki en büyük yanılgı, padişahları dönemlerine göre kıyaslamamaktır.

Hocam 93 harbi, 1.dünya savaşı, trablusgarp, Kıbrıs, balkan savaşları... Bunları kimin kaybettirdiğine bakın. Hem İttihatçıların ne kadar zarar verdiklerini de öğrenmiş olursunuz.

Pardon da Lozan'dan çok önceleri kaybedilmiş, İngiltere hakimiyetine girmiş Mısır, nasıl bize vergi veriyordu 1923 yılına kadar?
Mısır 1882'de İngilizler tarafından işgal edildi, 1922'de bağımsızlığını ilan etti.

Hocam bu konu böyle sonuna kadar gider. I.Selim seviyorsan işaretle, II.Abdulhamid işaretleme bana göre çok, çok iyi sayılmasa da yaptıklarını inkar edecek değilim. O zamanlarda 33 yıl tahta kalmak çok zordu. Gördüğün gibi en azından işaretleyen olmuş uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta herkesin kendi fikri, burada saygı ve sevgi çerçevesinde kimi sevdiğinizi öğrenmek istedim. Münakaşa yapmak gibi bir niyetim yok, o yüzden sizden ricam yorumunuzu yapın geçin. 🙂

Son düzenleme:
İşte ben de onu diyorum, hiçbir şey okumamış ol, bilgin olmasın o gözle bak bir olaya, neden 40 yıl Osmanlıya vergi versin ki bu eyalet, 1831-1833 yıllarında bildiğiniz Osmanlıyı yenilgiye uğratmış bir eyalettir. Hünkar iskelesi antlaşması olmasaydı, belki de bir eyalet koca imparatorluğu işgal edecekti. Bunun hiçbir mantığı yok.

Ben II. Abdülhamid kötüdür, haindir demiyorum, mesele bir şeyleri gerekçe göstermek ise her türlü gerekçe bulunur konu tarih olduğunda. Yazdığınız her kelime için onlarca makale ve kitap okudum yabancı ve yerli olarak. Konu şu; büyütüldüğü kadar başarılı bir yönetim sergilememiştir. Kendi alanım olduğu için istediğiniz şekilde de tartışabiliriz bu konuyu. Ben taraf tutmuyorum ki tutulacak bir taraf da yok açıkcası. Hepsi iyisiyle kötüsüyle milli değerlerimiz.

Geri
Yukarı