En iyi Osmanlı padişahı size göre hangisi?

En iyi padişah

• Oy verenlerin toplamı
    232
Ben sadece bazı derebeylerinin toprağı var diye biliyorum, halkın toprağı var diye bir şey duymadım.

Konu dağılıyor ama yine de bunu bırakayım.

1. MÜLK ARAZI Osmanlı devletinde halkın elinde bulunan tamamen halka ait topraklardı. Bu tür toprak - Mynet Cevaplar ARAZI-,Osmanlı devletinde halkın elinde bulunan tamamen halka ait,Bu tür topraklar ikiye ayrılırdı.

Ben sadece bazı derebeylerinin toprağı var diye biliyorum, halkın toprağı var diye bir şey duymadım.
Derebeyliği?

Avrupadaki sistemlerle Osmanlıda bulunan sistemleri karıştırıyorsunuz sanırım. Eyaletleri yönetmek için Beylerbeyleri var ama feodalite değil bu.

Osmanlı sisteminde Feodalite yoktur.

Konuyu başından beri okumadım ama. Osmanlıda toprak genelde devletindir. Devlet dağılmaya başlayınca tarım toprakları vb. yerler parası olan adamlara kiralanmış veya satılmıştır.

Konu dağılıyor ama yine de bunu bırakayım.

1. MÜLK ARAZI Osmanlı devletinde halkın elinde bulunan tamamen halka ait topraklardı. Bu tür toprak - Mynet Cevaplar ARAZI-,Osmanlı devletinde halkın elinde bulunan tamamen halka ait,Bu tür topraklar ikiye ayrılırdı.

Verdiğiniz adreste de zaten Miri olarak geçen toprak Osmanlının sahip olduğu en büyük toprakmış ve sadece kendisine aitmiş.
Derebeyliği?

Avrupadaki sistemlerle Osmanlıda bulunan sistemleri karıştırıyorsunuz sanırım. Eyaletleri yönetmek için Beylerbeyleri var ama feodalite değil bu.

Osmanlı sisteminde Feodalite yoktur.

Beylerbeyliğin ağalıkla pek bir farkı olduğunu sanmıyorum, her ikisinde de halk marabadır.

Verdiğiniz adreste de zaten Miri olarak geçen toprak Osmanlının sahip olduğu en büyük toprakmış ve sadece kendisine aitmiş.

Zaten devlet hazinesinin temel kaynaklarından biri, bu toprakların işlenmesinden gelen vergilerdir. İşleyen de yine halktır. Fakat Feodal bir sistem yoktur. Bu toprakları, yukarıda da dediğim gibi işlemesi için ailelere verir devlet.

@illedelinux Ayrıca Kanuni zamanında köylülere tarla verilmiştir ve devletin toprağı ne kadar çok olursa devletin oteretesi çok olur ve güçlü olur. Buna da miri (merkez otorite) deniliyor. Osmanlı zamanında mülk toprakları vardır satılabilir, devredebilir, kiralanabilir, vakfedebilir. Buna da öşriyye denir.

Yeni konular

Geri
Yukarı