Çözüldü Ender 3 V3 SE nozül dolguya sürtüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ottmn

Hectopat
Merhaba, daha önce bu cihazın devam edebilme özelliğiyle ilgili konu açmıştım ve o sorun çözüldü ancak şu an daha önemli bir sorun var ne yaptıysam çözemedim bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Başlıkta da belirttiğim gibi baskı sırasında nozül dolguya sürtüyor, öyle ki dolgu esnasında makineyi titretiyor ve tırrr diye sürtme sesi oluyor. Dolgu hızını varsayılan değer olan 180'den sırasıyla 120-100 olacak şekilde değiştirip denedim yine aynı. İncelerken dolgu yüzeylerinin ve birleşim yerlerinin pürüzlü olduğunu, hatta birleşim yerlerinde çapaklanma olduğunu fark ettim. Nozül bu pürüzlenme yüzünden sürtüyor. İşin garip kısmı alt katman, üst katman ve duvarları yazarken hiçbir şekilde sürtmüyor. Katmanlar da duvar yüzeyleri de oldukça kaliteli çıkıyor.

Bunun bir ayarı var mıdır? Bunu nasıl çözebilirim? Cihaza zarar vermesinden korkuyorum. Cihazı alalı 2 hafta oldu cihazdan soğuttu resmen.

Çözüm
Ben geri çekme sesi ilgimi çekecek kadar ses çıkaran makine görmedim ama belki kayıttandır. Hızı yüksekse 40mm/sn civarına çekilebilir, çekme miktarını kendi makinemde 0.5mm olarak kullanıyorum ama makineden makineye bir miktar değişebilir.

Geri çekme miktarı ve itme/çekme hızlarından olabilir yaşadığın sorun. Ayarlar doğruysa nozülün dibindeki PTFE boruyu kontrol edebilirsin, belki ucunda deformasyon olmuştur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam 3D yazıcılar tak çalıştır makinalar değil. Makinanız gayet kaliteli bir ürün o açıdan canınızı sıkmayın. Sorunu tam anlayamadım ama nozülün tablaya yakın olmasından dolayı nozül baskıya sürtüyor veya Extruderin fazla filament itmesinden dolayı olabilir. Bu 2 videodakileri deneyin. Sorun çözülmezse sabırlı olun ve çözüm için araştırmaya devam edin. Telegram'da ki 3D yazıcı destek/yardım gruplarına da katılıp sorabilirsiniz.

@Salih Gürbüz Hocam cihazın çıktı kalitesinden oldukça memnunum ancak bu sorun canımı sıkıyor ne yaptıysam çözemedim. Nozülden fazla akış sağlanmasıyla alakalı durum olsa duvarlara ve katmanlara da sürtmesi gerekir ancak öyle bir durum söz konusu değil. Mükemmel derecede kağıt gibi ilk katman alıyorum ancak nozül sadece dolguya sürtüyor. Dolgu esnasında bildiğin tırr tırr sürtüyor baskıya. Attığınız videolardan 2.si ilk katman sorunluyken yaptığım ayar. O ayarda sıkıntı yok dediğim gibi ilk katman harika çıkıyor ancak ilk videodakini yarın deneyeceğim çok sağ olun.

@Siyah Martı Yazıcı cura ve prusa'da resmi olarak ekli olmadığı için devam etme özelliği çalışmıyordu sanırım. Creality Print'ten yazdırdığım zaman devam etmek istiyor musunuz diye uyarı veriyor ancak anlam veremediğim şekilde kaldığı yerden değil baştan başlıyor. Zaten kullanışlı bir ayar olmadığı için üzerine düşmedim.

Şu an çözmem gereken sorun bu nozül sürtme sorunu. Gyroid de denedim onda dolgunun yapısından kaynaklı makine çok sarsıldığı için sürtüp sürtmediğini çözemedim. Dediğim gibi sorunum dolgu yüzeyinin pürüzlü olmasından kaynaklanıyor sanırım çünkü duvarlar pürüzsüz basılıyor ve sürtme olmuyor.
Resmini eklediğim ayarlar ne anlama geliyor acaba?
1500 olanlar varsayılan olarak 2500 idi bunun bir faydası dokunur mu dersin hocam?

@Salih Gürbüz İlk videoyu yarını bekleyemeyip denedim hocam tam olarak olması gereken şekilde sonuç veriyor. Herhangi bir eksik veya fazla filament vermesi söz konusu değil.

Dosya Ekleri

• resim_2023-12-03_234659015.png
    resim_2023-12-03_234659015.png
    9,8 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
@Salih Gürbüz Hocam cihazın çıktı kalitesinden oldukça memnunum ancak bu sorun canımı sıkıyor ne yaptıysam çözemedim. Nozülden fazla akış sağlanmasıyla alakalı durum olsa duvarlara ve katmanlara da sürtmesi gerekir ancak öyle bir durum söz konusu değil. Mükemmel derecede kağıt gibi ilk katman alıyorum ancak nozül sadece dolguya sürtüyor. Dolgu esnasında bildiğin tırr tırr sürtüyor baskıya. Attığınız videolardan 2.si ilk katman sorunluyken yaptığım ayar. O ayarda sıkıntı yok dediğim gibi ilk katman harika çıkıyor ancak ilk videodakini yarın deneyeceğim çok sağ olun.

@Siyah Martı Yazıcı cura ve prusa'da resmi olarak ekli olmadığı için devam etme özelliği çalışmıyordu sanırım. Creality Print'ten yazdırdığım zaman devam etmek istiyor musunuz diye uyarı veriyor ancak anlam veremediğim şekilde kaldığı yerden değil baştan başlıyor. Zaten kullanışlı bir ayar olmadığı için üzerine düşmedim.

Şu an çözmem gereken sorun bu nozül sürtme sorunu. Gyroid de denedim onda dolgunun yapısından kaynaklı makine çok sarsıldığı için sürtüp sürtmediğini çözemedim. Dediğim gibi sorunum dolgu yüzeyinin pürüzlü olmasından kaynaklanıyor sanırım çünkü duvarlar pürüzsüz basılıyor ve sürtme olmuyor.
Resmini eklediğim ayarlar ne anlama geliyor acaba?
1500 olanlar varsayılan olarak 2500 idi bunun bir faydası dokunur mu dersin hocam?

@Salih Gürbüz İlk videoyu yarını bekleyemeyip denedim hocam tam olarak olması gereken şekilde sonuç veriyor. Herhangi bir eksik veya fazla filament vermesi söz konusu değil.
Hocam sorundan bağımsız olarak Cura 5.6 beta da Ender v3 SE vat. Ben bu sürümü kullanıyorum.

@Ottmn
O zaman power loss recovery sorununu aslında çözememişsin.

SE'de maks. ivmelenme 2500 olduğuna göre o travel değeri içindir muhtemelen, baskı değerleri daha düşük olacaktır. Makinendeki ivme parametrelerini bilmeme imkan yok, ürünle gelen Cura sürümündeki değerleri referans alabilirsin şayet onda düzgün çalışıyorsa.

SE zangırdıyacak kadar hızlı bir makine değil, 4 ayağı da zemine güzel şekilde oturuyor olması gerekli. Gyroid ile sürttüğünü fark etmiyorsan belki de öyledir, senin teyit etmen gerek.

Görsel de ekleyebilirsin.

@Salih Gürbüz Bu sürümde V3 SE eklenmiş mi hocam? 5.5 sürümünde ekli değildi sonradan eklemiştim.

@Siyah Martı Evet yeniden başlatma sorunu tam anlamıyla çözülmüş değil ancak kullanılacak bir özellik olmadığı için daha fazla üzerine düşmedim çünkü elektrik kesilse dahi nozül soğuyana kadar kısa bir süre daha filament eriyip az da olsa akmaya devam ettiği için kaldığı noktada birikme yapıyor ve devam etse bile o kısım sorunlu oluyor.

Gyroid yeniden denedim ve maalesef onda da sürtüyor. Makine oldukça sağlam yüzeyde duruyor. Bağlantı noktaları da oldukça sıkı. Elimde su terazisi var, onunla dikey ve yatay kısımlarını kontrol ettim herhangi bir açı sapması da görünmüyor. Katman ve duvarlara da sürtse ayarlarla ilgili veya makinede sorun var diyeceğim ama öyle bir durum yok, duvar ve katmanlar ayna gibi çıkıyor. Çözüm bulamamak çok sinir bozucu. Etrafımda bilen kimse de olmayınca kalakaldım...

@Salih Gürbüz Bu sürümde V3 SE eklenmiş mi hocam? 5.5 sürümünde ekli değildi sonradan eklemiştim.

@Siyah Martı Evet yeniden başlatma sorunu tam anlamıyla çözülmüş değil ancak kullanılacak bir özellik olmadığı için daha fazla üzerine düşmedim çünkü elektrik kesilse dahi nozül soğuyana kadar kısa bir süre daha filament eriyip az da olsa akmaya devam ettiği için kaldığı noktada birikme yapıyor ve devam etse bile o kısım sorunlu oluyor.

Gyroid yeniden denedim ve maalesef onda da sürtüyor. Makine oldukça sağlam yüzeyde duruyor. Bağlantı noktaları da oldukça sıkı. Elimde su terazisi var, onunla dikey ve yatay kısımlarını kontrol ettim herhangi bir açı sapması da görünmüyor. Katman ve duvarlara da sürtse ayarlarla ilgili veya makinede sorun var diyeceğim ama öyle bir durum yok, duvar ve katmanlar ayna gibi çıkıyor. Çözüm bulamamak çok sinir bozucu. Etrafımda bilen kimse de olmayınca kalakaldım...
Telegram'da video çekip 3D yazıcı yardım/destek gruplarına gönderin.

Cura'da Ender 3 V3 SE için 5.6 beta sürümünde profil mevcut.

Anladığım kadarıyla olay infill sırasında yaşandığı için extruder motorunuz gereğinden fazla filament ittiriyor. Creality yazıcılarda bu kalibrasyon her makinaya yapılmadığı için bazı motorlar üretim toleransları yüzünden gereğinden farklı olabiliyor. Extruder için step kalibrasyonu yapman gerekiyor ancak onu yapmadan önce genelde 1.0 civarında olan ekstrüzyon çarpanını 0.92 civarında yap ve tekrar baskı al. Büyük ihtimalle sorunun bu şekilde çözülecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı