Ender3 V2 baskı hatası

İyi geceler hocam, heat tower baskım sona erdi. Görselleri yüklüyorum hemen.
Bana 205 iyi gibi geldi gözüme, her derecede ipliklenme sorunu var benim sanırım çözmem gereken en kritik sorun bu, bu sorun için tam olarak nereye odaklanmalıyım? Rectraction ayarları mı hocam 🙃 bu arada tablam 60 derece sabit, katmanlarda kendi ısısında basıldı. Sizce hangisi güzel duruyor hocam değerli yorumunuzu çok merak ediyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.39.29.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.39.29.jpeg
    94,3 KB · Görüntüleme: 53
  • WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.40.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.40.jpeg
    42,2 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.39 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.39 (3).jpeg
    76,2 KB · Görüntüleme: 44
  • WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.39 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.39 (2).jpeg
    76,7 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.39 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.39 (1).jpeg
    68,7 KB · Görüntüleme: 32
  • WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.39.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.39.jpeg
    42,6 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.38.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-03 at 01.36.38.jpeg
    78,6 KB · Görüntüleme: 38
İpliklenmeler büyük ihtimal filament marka/modeli ve retraction sebepli olsa da... Konuya hiç değinilmemiş noktadan gireceğim; tabla ısın ilk basılan 10mm için mantıklıdır, sonraki katmanlar daha yukarıda kalacakları için "heat chamber" olmayan tüm sistemlerde ortamdaki hava akımlarına göre problem yaşanması çok doğaldır.

Pleksiglas ile makineyi akvaryum tarzı bir dengeye kavuşturursan çok daha iyi sonuçlar elde edersin yapacağın ayarlarla. Tabii kapak eklersen çıktılarını almak için, onu da klasik kapılarda kullanılan contalarla minimum hava geçirimine kavuşturabilirsin. Ayrıca o contaları pleksi yapının masa/alta değen kısımlarına da takabilirsin.

Tüm FDM tip 3B yazıcılarda, eğer standartizasyonu dengelenmiş/stabilize edilmiş bir model değilse, ısı kontrolü için kapalı hacim oluşturmak ciddi iyi sonuç verir.

Filament rengi ve görsellerin çekildiği ışık bir şey demek için yeterli değil ama kuşkulandırmaya yetiyor. Kuşku:
Rica ederim.
Heat towerı basarken her kat için sıcaklık ayarını önceden ayarlaman lazım, olduğu gibi basıyorsan tek sıcaklıkta basmış olursun. 🖖

Dün tower ile ilgili şu bilgiyi geçmiştim, seçtiğin towera bu tip bir ayar yaptın mı? Pek yapılmış gibi durmuyor çünkü ipliklenme sıcaklık düştükçe azalır, sendekilerde hepsi aynı gibi.

Retraction değerin de az sanırım, kullandığın değer nedir?

Fan hızın %100 ise soğutma fanı verimli çalışıyor mu diye kontrol et, o kadar kısa mesafede bel vermemeli, bilhassa düşük sıcaklıklarda. Havayı nozüle yönlendiren parçanın içine kötü baskılardan parça da girmiş olabilir. Bunu da upgrade listene ekle, daha iyi soğutan fan.

Son düzenleme:
İpliklenmeler büyük ihtimal filament marka/modeli ve retraction sebepli olsa da... Konuya hiç değinilmemiş noktadan gireceğim; tabla ısın ilk basılan 10mm için mantıklıdır, sonraki katmanlar daha yukarıda kalacakları için "heat chamber" olmayan tüm sistemlerde ortamdaki hava akımlarına göre problem yaşanması çok doğaldır.

Pleksiglas ile makineyi akvaryum tarzı bir dengeye kavuşturursan çok daha iyi sonuçlar elde edersin yapacağın ayarlarla. Tabii kapak eklersen çıktılarını almak için, onu da klasik kapılarda kullanılan contalarla minimum hava geçirimine kavuşturabilirsin. Ayrıca o contaları pleksi yapının masa/alta değen kısımlarına da takabilirsin.

Tüm FDM tip 3B yazıcılarda, eğer standartizasyonu dengelenmiş/stabilize edilmiş bir model değilse, ısı kontrolü için kapalı hacim oluşturmak ciddi iyi sonuç verir.
Günaydın, bu değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim mutlu pazarlarınız olsun🥰

Filament rengi ve görsellerin çekildiği ışık bir şey demek için yeterli değil ama kuşkulandırmaya yetiyor. Kuşku:

Dün Tower ile ilgili şu bilgiyi geçmiştim, seçtiğin towera bu tip bir ayar yaptın mı? Pek yapılmış gibi durmuyor çünkü ipliklenme sıcaklık düştükçe azalır, sendekilerde hepsi aynı gibi.

Retraction değerin de az sanırım, kullandığın değer nedir?

Fan hızın %100 ise soğutma fanı verimli çalışıyor mu diye kontrol et, o kadar kısa mesafede bel vermemeli, bilhassa düşük sıcaklıklarda. Havayı nozüle yönlendiren parçanın içine kötü baskılardan parça da girmiş olabilir. Bunu da upgrade listene ekle, daha iyi soğutan fan.

Günaydın hocam mutlu pazarlar dilerim öncelikle, fan hızım sanırım %255 hocam default ayarlı bir şekilde öyle olması lazım birazdan atacağım resimde sizde bakabilir misiniz dün baskı alırken ekranı da resim çekmiştim oradaki 255 fan işareti o oluyor sanırım :)

Hocam dediğiniz heat Tower için her katmanda farklı ısı değişimini ayarladım onunda ayar görüntüsünü paylaşayım hemen sizlere bizzat kendimde teyit ettim yani baskıyı takip ederken her derece katmanında derecenin o seviyeye düştüğünü gördüm.

Rectraction ayarını sizin attığınızda dünkü profildeki default ayar olarak bıraktım onunda hemen resmini iletiyorum hocam 🙂 Raft ve Support'ta kullanmadım, kısacası profili direkt olarak default ayarda kullandım sadece infill %15 yaptım çünkü modelin özelliklerinde bu yazıyordu hocam.

Benim şu an da upgrade listem şu oldu sanırım;
- Sert yaylar.
- Nozzle içindeki fanı daha iyi soğutan bir fanla değiştirmek.
- E-step ayarlarını yapma.
- Havayı nozüle ileten parçayı kontrol edeceğim.

Hocam aşağıyada, katmanların ısı ayarı, fan hızı görüntüm, güneş altında modelin görüntüsü ve rectraction ayarlarımı koydum onlara bakıp değerli yorumlarınızı tekrardan eksik etmezseniz çok çok mutlu olurum. Mutlu pazarlar dilerim...

Dosya Ekleri

• rectraction.jpg
    rectraction.jpg
    45,1 KB · Görüntüleme: 40
  • ısı.jpg
    ısı.jpg
    43,4 KB · Görüntüleme: 31
  • WhatsApp Image 2022-07-03 at 11.00.34.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-03 at 11.00.34.jpeg
    97,3 KB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Image 2022-07-02 at 23.47.51.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-02 at 23.47.51.jpeg
    71,6 KB · Görüntüleme: 39
  • WhatsApp Image 2022-07-02 at 23.14.11.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-02 at 23.14.11.jpeg
    91,7 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Retractionı 5 ya da 6mm olarak dene, ben o değerlerde kullandım. Profil üzerinde oynaman için sadece temel. Her baskıda bir şeyleri değiştirmen gerekebilir, özellikle farklı katman yüksekliklerinde. Değiştirmek için de ayarların ne old. bilmen gerek, S3D sitesinde onlar hakkında da bilgi veriliyor.

Heat tower olarak ben başka bir model kullandım, nelere baktığıma dair eski konulardan birinde bahsetmiştim:Creality Ender 3 V2 için tavsiyeler

Bence sağdaki plastiği soğutan fanın yetersiz kalıyor, fazlasıyla. Noname 24V 5015 blower fan için farklı bir duct kullanman gerekir, aşağıdaki görseldeki turuncu parçaların takılı olduğu gri parça duct. Thingiverse'de birçok farklı tasarım mevcut.

Ben makinemi geçen ay sattığım için çok fazla ayarlara dair detay veremem ama makineye biraz harcama yapman gerek, sonrasında çok stabil hale gelebiliyor.

En son bu seviyede idi:

tt.PNG

Benim aklıma gelen upgradeler şunlar, ilandan copy paste yapıyorum aslında bakma öyle dediğime 😁 :

* Yayları sert olanlarla değiştirildi.

* Sağ kısmına çapraz şekilde gijon dişli monte edilerek rijitliği arttırıldı.

* Z eksen dişlisine hareketli anti-backlash somun eklendi.

* Hotend fixi orijinal Creality Capricorn PTFE boru ile yapıldı.

* Duct tasarımı değiştirildi.

* Anakart ve PSU fanları sıfır Be Quiet BL038 92mm fanlarla (2 adet) değiştirildi, printer ayakları yüksek olanlarla değiştirildi. Üstteki fanlar OEM Dell(sıfır)/Toshiba laptop fanları ile değiştirildi. Fan değişimlerinde 3 adet XL4015 devre kullanıldı.

* PTFE boruya iki uçtan kaçırma yapmayacak şekilde çalışma yapıldı.

* Extruder besleme kalibrasyonu (e-step) yapıldı.

* MK8 alüminyum
extruder block set aldım ama kendi mandalı hala sağlam olduğu için değiştirmedim, ürünle verilecek.

* Marlin 2.0.7 firmware yüklendi.

Koyu fontla yazılanlar bence atlanmaması gereken noktalar. Eski konularda fan değişimleri konuları da mevcut.

Son düzenleme:
İlgileriniz için çok teşekkür ederim hocam, bağlantı verdiğiniz konu ve bu konuda dedikleriniz dahil olmak üzere bugün denemeler yapıp sonuçları ileteceğim sizlere. Sağlıklı pazarlar dilerim 🙃

Retractionı 5 ya da 6mm olarak dene, ben o değerlerde kullandım. Profil üzerinde oynaman için sadece temel.

Heat tower olarak ben başka bir model kullandım, nelere baktığıma dair eski konulardan birinde bahsetmiştim:Creality Ender 3 V2 için tavsiyeler
Hocam birde unutmadan attığım görsellerde monitörde %255 görünüyor fan hızı, bu normal midir? yoksa baskıya başlarken 100'e mi çekeyim o kısmı acaba.

Son düzenleme:
@Siyah Martı hocam yukarıdaki detaylı editiniz için teşekkür ederim. Kendime ve el becerime göre adım adım yapmaya başlayacağım tabii bahsedilen bir çok terimi de tam olarak bilmiyorum onları araştırıp ne olduğunu öğrenmek lazım 🙏 yine sizleri buradan ara ara rahatsız ederim. Güzel bir serüven beni bekliyor açıkçası 😊

Yeni konular

Geri
Yukarı