Ender3 V2 duct tasarımında 5015 fan yanlış bir şey mi?

Shamker07

Centipat
Daha fazla  
Herkese iyi sosyaller dilerim, Thingiverse'de 5015 fan boyutu için bir satsana duct tasarımı indirdim ancak baskıyı aldıktan sonra fark ettim ki sadece salyangoz fanı 5015 ortadaki fan(ismini bilmiyorum) 4010 için uygun şekildeydi. Sormak istediğim şey şu, 5015 duct tasarımlarında sadece salyangoz fanı mı büyüyor? Yani 3D yazıcı sektöründe diğer orta fanı 5015 yapmak yanlış bir hareket midir? Değerli cevaplarınızı eksik etmezseniz çok sevinirim, iyi günler dilerim.

Hotend'i soğutmak için (ortadaki fanın görevi) 4010 veya 4020 axial fan (kare olanlar) kullanabilirsiniz. Orada 5015 blower fan kullananı hiç görmedim. Uygun tasarım da zor bulunur diye düşünüyorum.

Satsana'nın basit ama işlevsel bir tasarımı var. Ben beğeniyorum ve aynı yazıcıda kullanıyorum.

Tekli 4010 ve 5015 blower fan destekli remixleri olduğu gibi çiftli 4010 axial fan, çiftli 4010 ve 5015 blower fan destekleyen remixleri de mevcut.

Ben minimum 4010 axial fan ve tekli 5015 blower fan ile kullanılmasını tavsiye ederim. 4010 blower fan yetersiz kalabilir.

Anladım hocam, şimdi kafamda çok daha iyi oturdu. Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ek olarak sormak istediğim bir durum daha var, internette yapılan satsana duct tasarımlarının çoğunda kablo koruma kısmı sol tarafta, ancak benim ender3 V2 cihazımın hotent kablosu sağ kısımda :) bu durumda ne yapacağımı pek bilemedim. Bu kablonun sağda veya solda olması karışık mı oluyor? Çünkü sağ tarafta kablo yeri barındıran satsana tasarımını hiç bulamadım 2 gün araştırmama rağmen.

Rica ederim.

Görseldeki satsana örneği üzerinde bazı işaretlemeler yaptım. Onlar üzerinden dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm noktalardan bahsedeceğim.

Kırmızı işaretli yerdeki montaj deliklerinin mevcut yazıcıya uygun olduğundan emin olmak lazım. Ender 3v2 için tasarım bakarken başlıklarda veya açıklamalarda gördüğünüz "Ender 3 / Ender 3 Pro / CR10 uyumlu" gibi ifadelere aldanmayın. Ender 3v2 için uyumlu olduğundan emin olun. Sonrasında delik açmak veya doğru tasarımı tekrar basmak zorunda kalabilirsiniz. Delik açması zor değil ama doğru yeri hesaplamak zor bence.

Hangi fanı kullanacaksanız ona uygun tasarım bakın. 5015 blower fan takacaksanız gidip de 4010 uyumlu duct basmayın.

Kabloları ben mavi ile işaretlediğim yerden topluyorum. Zira hotend'e giden kablolar da o taraftan geçiyor. Bütün kabloları aynı yerden götürmek daha temiz bir işçilik bence.

Blower fanın görevi hotend'den akan erimiş filamenti soğutmak. Yeşil ile işaretlediğim yerde de blower fandan gelen havanın çıkış yaptığı hava kanalları mevcut. Buradan gelen havanın nozülün altına, erimiş filamente(sarı işaretli) isabet etmesi gerekiyor. Ne fazla yukarıda ne de fazla aşağıda olmalı. Bu sebeple kırmızı işaretlediğim yerdeki vida deliklerinin uzunlamasına olması bizim avantajımıza oluyor.

Uzunlamasına olan bu montaj yuvaları sayesinde duct'ı yukarı aşağı oynatarak kanalları istediğimiz konuma ayarlayabiliyoruz.

Bunların dışında işin bir de elektronik kısmı var.
Farklı fanlar kullanacaksanız doğal olarak kablo birleştirme işlemleriniz olacak. Burada farklı seçenekler mevcut;

• Kabloları lehim yaparak birleştirebilirsiniz (bence en iyi seçenek bu).
  • Klemens kullanarak birleştirme yapabilirsiniz (çok kaba duruyor tavsiye etmem).
  • Kablo uçlarına fan soketi gibi komponentler çakabilirsiniz.

Bir çok kablo birleştirme yöntemi var artık hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.
Kabloların izolesiz kalmamasına özen gösterin mutlaka. Isıyla daralan makaron gibi çözümler uygulayabilirsiniz.

Yazıcının üzerindeki fanların dışında farklı ölçülerde fan kullanmanız durumunda cıvata ve somun gibi malzemelere de ihtiyacınız olabilir.

Ender 3v2 de sadece PSU fanı 12V. Diğer tüm fanların 24V olduğunu unutmayalım. Eğer 12V fan takmak isterseniz voltaj düşürücü kullanmanız gerekir.

Yukarıda anlattıklarımın bir çoğu aslında satsana dışındaki şeyler için de geçerli. Satsana sadece modellik yaptı bize. Teşekkürler Eric Anastas.

InkedEkran görüntüsü 2022-09-30 143008.jpg

------------
Güncelleme

Yanlış hava kanalı mesafesine örnek;
IMG_20220930_211105.jpg

IMG_20220930_211101.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı