Endüstri mühendisliği okuyan ve bilgi verebilecek var mı?

Baaris

Femtopat
Merhaba aklımda birkaç meslek ve bunlarla ilgili sorularım var. Bunlardan birisinde endüstri mühendisliği burada okuyan veya mezun olmuş birisi varsa yardım edebilir mi? Sorularim endüstri mühendisliği nasıl okuması zor mu, okurken ne tarz dersler alıyorsunuz ve okurken bilgisayara ne kadar ihtiyacınız oluyor bölüm için kullandığınız programlar falan var mı, endüstri mühendisi ne iş yapar nerelerde çalışır ve bu bölüm için üniversite çok önemli mi yoksa daha çok kişiye mi bakıyor, Türkiye'de bu bölüm için en iyi üniversiteler hangisi, bu bölümün geleceğı hakkında ne düşünüyorsunuz ve iş bulmak kolay mı? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, öncelikle öğrenim hayatında başarılar.

2010 Senesinde Endüstri Mühendisi mezuniyetimi aldım. Endüstri mühendisliği temel olarak kaynaklar arasındaki etkileşimi yönetir. İnsan, makine ve diğer kaynakların yönetimini sağlar. En az maliyetle en verimli şekilde, en kalitelisini çıkarmaya çalışır bu kaynaklar doğrultusunda.
Okuması zor değildir, en azından inşaat ve makine mühendisliğine göre sayısal anlamda daha az teori içeren dersleri vardır. Ancak termodinamik, yöneylem araştırması, makine bilgisi gibi dersleri de mevcut. Sezgisel yöntem, kuyruk sistemleri, tesis planlaması, üretim planlama gibi dersler alırsın. Matematik I ve II olmak üzere trigonometri bilgisi üzerine kurulu dersler vardır. Ayrıca Serway fizik okutulur ilk sene biraz zorlayabilir. Ancak korkmaya gerek yok. Kullandığımız programların başında Excel geliyor, mutlaka öğrenilmeli. Kodlama dersleri alınabiliyor istersen SAP uzmanı olarak çalışabilirsiniz bu yönde geliştirirseniz kendinizi. Arena gibi simulasyon programları öğretiliyor, autocad ile çalışan üniversiteler de var.
Endüstri mühendisleri, insanın çalıştığı her şirkette çalışabilir. Hastanede, okulda, hizmette ve üretimde yer alırlar.
İnsan Kaynakları, Üretim Planlama, Danışman, Yazılım Uzmanı, İş Geliştirme, Kalite Kontrol, İş Zekası gibi bir çok tanımla yer alabiliyor.
İş bulmak zor değil gördüğüm kadarıyla. Sınıf arkadaşlarımdan açıkta kalanı görmedim ben.
Maliyetlerin önem kazandığı dönemler geliyor ülkemiz için ben geleceğinin daha da fazla olduğunu düşünüyorum.

2010 Senesinde Endüstri Mühendisi mezuniyetimi aldım. Endüstri mühendisliği temel olarak kaynaklar arasındaki etkileşimi yönetir. İnsan, makine ve diğer kaynakların yönetimini sağlar. En az maliyetle en verimli şekilde, en kalitelisini çıkarmaya çalışır bu kaynaklar doğrultusunda.
Okuması zor değildir, en azından inşaat ve makine mühendisliğine göre sayısal anlamda daha az teori içeren dersleri vardır. Ancak termodinamik, yöneylem araştırması, makine bilgisi gibi dersleri de mevcut. Sezgisel yöntem, kuyruk sistemleri, tesis planlaması, üretim planlama gibi dersler alırsın. Matematik I ve II olmak üzere trigonometri bilgisi üzerine kurulu dersler vardır. Ayrıca Serway fizik okutulur ilk sene biraz zorlayabilir. Ancak korkmaya gerek yok. Kullandığımız programların başında Excel geliyor, mutlaka öğrenilmeli. Kodlama dersleri alınabiliyor istersen SAP uzmanı olarak çalışabilirsiniz bu yönde geliştirirseniz kendinizi. Arena gibi simulasyon programları öğretiliyor, autocad ile çalışan üniversiteler de var.
Endüstri mühendisleri, insanın çalıştığı her şirkette çalışabilir. Hastanede, okulda, hizmette ve üretimde yer alırlar.
İnsan Kaynakları, Üretim Planlama, Danışman, Yazılım Uzmanı, İş Geliştirme, Kalite Kontrol, İş Zekası gibi bir çok tanımla yer alabiliyor.
İş bulmak zor değil gördüğüm kadarıyla. Sınıf arkadaşlarımdan açıkta kalanı görmedim ben.
Maliyetlerin önem kazandığı dönemler geliyor ülkemiz için ben geleceğinin daha da fazla olduğunu düşünüyorum.
Mezun birine bulmuşken aklımdaki bir soruyu sormak istedim. İşletme Mühendisi ile Endüstri Mühendisi arasında ne tür farklar var acaba? Özellikle sektörde hangi yönleriyle ayrılıyorlar?

Mezun birine bulmuşken aklımdaki bir soruyu sormak istedim. İşletme Mühendisi ile Endüstri Mühendisi arasında ne tür farklar var acaba? Özellikle sektörde hangi yönleriyle ayrılıyorlar?
İşletme mühendisi de temel olarak yönetim felsefesini ele alır. Yine bir şirkette, organizasyon yapısı, süreçlerin analizleri ve departmanlar arası çalışma sistemlerini yönetebilir. İşletme mühendisleri daha çok işin yönetsel kısmındayken, endüstri mühendisleri program, makine ve diğer kaynakları da analiz edip, ölçümlendirip, daha iyi hale nasıl getirebiliriz sorusunun cevabını arar. Her iki mühendislik de departmanlar arası ipleri bağlayabilme yeteneğine sahip olduğu için Ceo, Cfo gibi unvanları alabilir. Bunu makine mühendisi de gerçekleştirebilir. Okunan bölümden daha çok mezun olduktan sonra yapılan işlere bakıyor aslında bu tarz kariyerler. Hangi alana ilgilisiniz, ne yapmayı seviyorsunuz ve yeteneklisiniz, bunun cevabını bulduğunuzda okunan bölümün çok fazla bir önemi yok. Sadece size altyapı oluşturuyor.
Bu arada İşletme Mühendisliği İTÜ'de vardı, başka üniversitelerde var mı bilmiyorum. O yüzden standartı belli. Ama endüstri mühendislerinin skalası çok geniş 100. olan da, 100000. olan da endüstri mühendisi olabiliyor. O yüzden üniversiteye göre çok fark ediyor.

Öncelikle yazdıklarınız için çok teşekkür ederim aklımdaki bütün soruları cevaplamışsınız. Aklıma takılan bir soru var bazı mühendisliklerde okulun çok önemi olmuyor bu endüstri mühendisliği için de geçerli mi yoksa üniversitenin de önemi çok fazla var mı? Ek olarak endüstri mühendisliği eğitimi iyi diyebileceğiniz üniversiteler var mı ve bu bölümü okumadan önce kendimi bu bölüme evde nasıl hazırlayabilirim?

Endüstri mühendisliğinde okulun önemi var bence. Diğer mühendisliklere göre daha az olabilir belki ama Selçuk Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi arasında dağlar kadar fark tabii ki. Puan olarak da çok fark var zaten.
Benim zamanımda eğitimde en iyi olduğunu duyduğumuz, İTÜ, ODTÜ, Sabancı, Koç, Boğaziçi geliyor. Bunun haricinde Uludağ Endüstri Müh. çok duyardık. Hocaları kaliteliydi. Eskişehir Osmangazi Üni.de okudum, 10 sene önce kadro çok kaliteliydi, Anadolu Üniversitesinden bile iyiydi ama ne oldu şimdi bilemiyorum, kan kaybetmişti en son hocaları tek tek ayrılmıştı. Özel ve vakıf üniversitelerinin sağladıkları katkılar da farklı oluyor tabii. Özel okullara da göz atılabilir çünkü bir çok laboratuvar, atölye ve bilgisayar ile ilgili imkanları olabiliyor.

Endüstri mühendisliğinde okulun önemi var bence. Diğer mühendisliklere göre daha az olabilir belki ama Selçuk Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi arasında dağlar kadar fark tabii ki. Puan olarak da çok fark var zaten.
Benim zamanımda eğitimde en iyi olduğunu duyduğumuz, İTÜ, ODTÜ, Sabancı, Koç, Boğaziçi geliyor. Bunun haricinde Uludağ Endüstri Müh. çok duyardık. Hocaları kaliteliydi. Eskişehir Osmangazi Üni.de okudum, 10 sene önce kadro çok kaliteliydi, Anadolu Üniversitesinden bile iyiydi ama ne oldu şimdi bilemiyorum, kan kaybetmişti en son hocaları tek tek ayrılmıştı. Özel ve vakıf üniversitelerinin sağladıkları katkılar da farklı oluyor tabii. Özel okullara da göz atılabilir çünkü bir çok laboratuvar, atölye ve bilgisayar ile ilgili imkanları olabiliyor.
Teşekkür ederim. Bu bölüme başlamadan önce evde kendini geliştirilebilir miyim, geliştirme gibi bir şansım varsa nasıl yapabilirim? Ve sizin bu bölümü okurken iyi ki yapmışım veya keşke yapsaydım dediğiniz şeyler var mı?

Keyfini çıkar bence. Her şey dersler, sınavlar değil. Üniversite hayatının tadını yaşa. Okuldan çok iyi notlar almak mühim değil iş hayatında. Bölümdeyken keşke çevremi genişletseymişim dedim. Bazı organizasyonlar olur, onlara mutlaka katıl. Profesyonel hayattan tanıdıkların olursa, yüksek maaşlı işlere başlaman kolay olur. Bir konuda uzmanlaşmaya çalış. Bir arkadaşım müşteri deneyimi yöneticisi oldu, Türkiye'de sayıları çok az olduğu için her panele, her konuşmaya onu çağırıyorlar.
Excel öğren mutlaka, günlük hayatında kullanmaya çalış.
Yazılım dili öğrenebilirsin. Oturup kod yazmana gerek yok ama kod mantığı nasıl çalışıyor öğrenirsen çok işe yarar.
Dil öğrenmek bir çok kapıyı açıyor. Yurt dışında bir kaç olsa da çalışmak, ülkede maaşını yükselten büyük etken.
İlk sene dersleri çok sıkıcı o yüzden başlayana kadar evde mutlu vakit geçir.
Dediklerim benim gözlemlerim. Böylesi doğrudur anlamına gelmiyor tabii.

Keyfini çıkar bence. Her şey dersler, sınavlar değil. Üniversite hayatının tadını yaşa. Okuldan çok iyi notlar almak mühim değil iş hayatında. Bölümdeyken keşke çevremi genişletseymişim dedim. Bazı organizasyonlar olur, onlara mutlaka katıl. Profesyonel hayattan tanıdıkların olursa, yüksek maaşlı işlere başlaman kolay olur. Bir konuda uzmanlaşmaya çalış. Bir arkadaşım müşteri deneyimi yöneticisi oldu, Türkiye'de sayıları çok az olduğu için her panele, her konuşmaya onu çağırıyorlar.
Yazılım dili öğrenebilirsin. Oturup kod yazmana gerek yok ama kod mantığı nasıl çalışıyor öğrenirsen çok işe yarar.
Dil öğrenmek bir çok kapıyı açıyor. Yurt dışında bir kaç olsa da çalışmak, ülkede maaşını yükselten büyük etken.
Tamamdır gerçekten çok teşekkür ederim aklımda 1 tane bile soru kalmadı her şeyi eksiksiz doldurdunuz. İyi geceler.

Keyfini çıkar bence. Her şey dersler, sınavlar değil. Üniversite hayatının tadını yaşa. Okuldan çok iyi notlar almak mühim değil iş hayatında. Bölümdeyken keşke çevremi genişletşey mişim dedim. Bazı organizasyonlar olur, onlara mutlaka katıl. Profesyonel hayattan tanıdıkların olursa, yüksek maaşlı işlere başlaman kolay olur. Bir konuda uzmanlaşmaya çalış. Bir arkadaşım müşteri deneyimi yöneticisi oldu, Türkiye'de sayıları çok az olduğu için her panele, her konuşmaya onu çağırıyorlar.
Dil öğrenmek birçok kapıyı açıyor. Yurt dışında birkaç olsa da çalışmak, ülkede maaşını yükselten büyük etken.

Ekşi sözlükte gördüğüm kadarıyla herkes diyor ki: Boşa okumayın iş bulamazsınız.
Bu ne kadar doğru?
Üniversitenin önemi var demişsiniz. Sizce ilk 5 üniversiteler dışında diğer üniversitelere gidilir mi?
Endüstrinin mi iş imkanı çok yoksa bilgisayar, makine mühendisliği vs.'nin mi?
Bugün yine tercih yapsanız hangi bölüm yazardınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı