Endüstri mühendisliği ve yazılım

Xoxoxo

Kilopat
Arkadaşlar selam bu sene sınav sonuçları açıklandı bilgisayar bekliyordum ama Türkiye'de herkes yazılımcı olacağı için puanlar fırladı endüstri mühendisliği geldi bayağı üzgünüm açıkçası acaba ileride bilge adam neos yazılım vb gibi kurslara gitsem yazılım bilgisayar mühendisi olarak çalışabilir miyim iş başvurularında bilgisayar ve yazılım okumayanları filtreden eliyorlarmış endüstri mühendisi olarak başvuru yapsam hiç mi değerlendirmeye alınamam değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Arkadaşlar selam bu sene sınav sonuçları açıklandı bilgisayar bekliyordum ama Türkiye'de herkes yazılımcı olacağı için puanlar fırladı endüstri mühendisliği geldi bayağı üzgünüm açıkçası acaba ileride bilge adam neos yazılım vb gibi kurslara gitsem yazılım bilgisayar mühendisi olarak çalışabilir miyim iş başvurularında bilgisayar ve yazılım okumayanları filtreden eliyorlarmış endüstri mühendisi olarak başvuru yapsam hiç mi değerlendirmeye alınamam değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Hani hocam baştan şunu söyleyeyim bir bilgisayar mühendisi kadar maaş muhtemelen alamazsınız ve bence iş bulmanız bile çok zor, çünkü şu anda dediğiniz gibi ülkenin yarısı bilgisayar mühendisliği okuyor.

Hadi ya :/ hiç mi şansım yok peki okurken yandan YBS veya bilgisayar programcılığı okusam.

Hani hocam ileride ne olur bunu bilemeyiz ama şahsi kanaatlerim bu şekilde benim,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video işine yarayacaktır, eğer işine yararsa rapor bölümünden mesajımı çözüm olarak işaretleyebilirsiniz.

Instagram'da @machineiva var, Kerem abi. Kendisi Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu ve şu an yazılımcı olarak çalışıyor. Instagramından kendisine danışabilirsin kafana takılan sorular vs olursa DM'den yaz dönüş sağlıyor.

Usta bırak olmaz veya şansın az diyenleri sen. 32 yaşına kadar bankacılık yapıp sonra yazılım öğrenip çalışan bile var ki Endüstri Mühendisliği zaten ana mühendislikler arasında Bilgisayar Mühendisliği'ne en yakın olanı. O filtreleme işini yapan şirket varsa o da onların kalitesizliğini gösterir. Sen gerekli yetkinliklere sahip olduktan sonra sadece Türkiye'de değil tüm dünyada çalışabilirsin. Çok istersen Bilgisayar'dan yandal da yaparsın ortalamanı yüksek tutup.

Şu an sektör hala daha doygunluk noktasından çok uzak bana göre. Ben doygunluğa ulaşacağını da düşünmüyorum. Gerekli yetkinliklere sahip olduğun sürece işsiz kalman mümkün değil. Ayrıca Endüstri Mühendisliği'nin içinde de kodlama,simülasyon vs. var zaten. Bana kalırsa işin bu kısmı da çok zevkli.

Endüstri mühendisleri genel olarak firmalarda stok kontrolü üzerinde çalışıyorlar bunun yanında verimlilik artışı için sistem geliştirmesi gibi alanlarda da faaliyet gösteriyorlar diye biliyorum.
Bence bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği ile kıyaslanamaz. Çok daha düşük kalibre bir bölüm.

Endüstri mühendisleri genel olarak firmalarda stok kontrolü üzerinde çalışıyorlar bunun yanında verimlilik artışı için sistem geliştirmesi gibi alanlarda da faaliyet gösteriyorlar diye biliyorum.
Bence bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği ile kıyaslanamaz. Çok daha düşük kalibre bir bölüm.
Endüstri Mühendisliği mesleğinden bahsediyorsunuz şu an. Endüstri Mühendisliği okuyup onlarca farklı dalda çalışılabiliyor. IT Danışmanlığı,Pazarlama,İnsan Kaynakları hatta Bankacılık ve Finans sektöründe vb. bile çalışabiliyorlar.

Mezunların %7.1'i de bilişim sektöründe.

Endüstri Mühendisliği mesleğinden bahsediyorsunuz şu an. Endüstri Mühendisliği okuyup onlarca farklı dalda çalışılabiliyor. IT Danışmanlığı,Pazarlama,İnsan Kaynakları hatta Bankacılık ve Finans sektöründe vb. bile çalışabiliyorlar.

Mezunların %7.1'i de bilişim sektöründe.
Yani bildiğim kadarıyla meslek bu şekilde. Meslek sıfatına hak kazanmak için okunan lisans bölümünde de buna dair dersler veriliyordur diye düşünüyorum. Kişinin farklı alanlara yönelmesine yol açacak dersler var mı o konuda bir bilgim yok.

Kişinin farklı alanlara yönelmesine yol açacak dersler var mı o konuda bir bilgim yok.
O zaman bu konuya yazmamanız gerekirdi zira soruyu soran tam da bu konuda bilgi almak istemiş. Bu kurduğunuz cümleyi bir eğitimciye söylediğiniz zaman aklına ilk gelecek program Endüstri Mühendisliği bu arada. Hatta Joker Mühendislik diyenler bile var ki ders programını incelerseniz pek de hatalı bir tanım değil.

Edit: Mesleğin kendisi de düşük kalibre bir mühendislik vs. değil bu arada onu da eklemeden geçmiş olmayayım. En bilindik şirketlerin yönetim kadrolarında genelde ya İşletme çıkışlı ya da Endüstri Mühendisliği çıkışlı kişiler görmeniz çok mümkün. Ayrıca sıralama yüksekliği olarak da ana mühendisliklerde Bilgisayar'dan sonra sıralamaları en yüksek 2. ana mühendislik.

Geri
Yukarı