Erdoğan: Oy kullanma yaşını 18'e biz indirdik

18 yaşında bir çok üniversite okur üzerine tezler yazarlar evet. Kendilerini bir çok açıdan da geliştirmiş olurlar kesinlikle.
Bir işyeri sahibi olsanız tecrübesi olmayan adamı işe almayacağınıza eminim ama mv olması sorun değil sizin için.

Dostum senin milletvekili olma kriterin birçok üniversite okunması ve tez yazılması ise çoğu milletvekilini partilerden ihraç etmek gerekir. Çünkü mecliste akademisyen olmayan birçok milletvekili var. Eski askerinden tut doktora, siyaset bilimciden tut mali müşavirine kadar toplumun her kesiminden insan var. Sadece akademisyenler yok yani. Şuan meclisteki yaşı en küçük olan milletvekili bile 26 yaşında. Yani öyle düşündüğünüz gibi her 18 olan ehliyet alır gibi meclise girmiyor. Ama sonuçta bir hak tanınmış. Bu güzel bişeydir.

Burda bazı isimler var, okuyabilirsin.

Dostum senin milletvekili olma kriterin birçok üniversite okunması ve tez yazılması ise çoğu milletvekilini partilerden ihraç etmek gerekir. Çünkü mecliste akademisyen olmayan birçok milletvekili var. Eski askerinden tut doktora, siyaset bilimciden tut mali müşavirine kadar toplumun her kesiminden insan var. Sadece akademisyenler yok yani. Şuan meclisteki yaşı en küçük olan milletvekili bile 26 yaşında. Yani öyle düşündüğünüz gibi her 18 olan ehliyet alır gibi meclise girmiyor. Ama sonuçta bir hak tanınmış. Bu güzel bişeydir.

Burda bazı isimler var, okuyabilirsin.
Ben akademisyen olsun demedim akademik hayattan bahsettim yani eğitim hayatlarını tamamlamalarından. Sadece tabii ki akademisyen olamaz olmamalı da. Ama eğitimli kendini geliştirmiş insanlar olması gerekli. Doktorlar zaten akademik olarak ileri seviyedeler, askerler desen harp akademileri zaten bir üniversite sonrasındaki iş tecrübesi zaten bambaşka bir olay. Benim demek istediğim bunlar evet toplumun her seviyesinden insan olması lazım ama 18 yaşındaki biri bunların daha hiçbirini yapmamış biri ve siyaset süresince de yapmayacaktır. Türkiye de kimse siyaset için siyaset yapmıyor para için yapıyor.

Nasıl ne önemi var yahu ? Gençlere tanınan önemli bir siyasal haktır bu. 18 yaşında çoğu görmüş geçirmiş insanı bilgisiyle ikiye üçe katlayacak insan tanıyorum. Hayır işinize geldiğinde gençler siyasete atılmalı, yaşlılar oy vermemeli bilmem ne diyorsunuz, gençlere böyle bir hak tanındığında mırın kırın ediyorsunuz. Hem zaten her 18 yaşındaki insanlar alınmıyor meclise veya seçilmiyor. Belli bilgi birikimi olan ve kendini geliştirmiş olanlar seçilir zaten. Yapmayın ya bu kadar ikiyüzlü olmayın. Meclisteki herkes akademik kariyeri var diye mecliste değil ki. Sonuçta bu insanlar ''Milletvekili''. Yani o mecliste birilerinin gençleri de temsil etmesi ve meclise dinamiklik kazandırması neden kötü birşey olsun ?

Ayrıca gençler üzerinden propaganda yapan CHP bu seçilme yaşının indirilmesine karşı çıkması da baya bi ironik gerçekten. Bunları görüp de hala inkar etmeniz de çok acı. Gerçi olay eski ama olsun gün yüzüne çıkmış oldu.

Olay sadece bilgi değil. Misal cinsiyet olarak erkeklerin ergenliği 22 hatta 23 yaşına kadar sürer. Karakterin oturması, olgunluğu, vicdan gelişimi vb. şeyler hayat tecrübesi ile kazanılır ve bilgiyle doğru şekilde yorumlanır. Hal böyleyken 20 yaşında hakim, savcı olmaz, milletvekilide olmaz. Olmamalıdır.

Neyi tebrik etmemiz lazım? Gerçekten soruyorum. Sadece soru.

Şükür.

1664202812875.png

Olay sadece bilgi değil. Misal cinsiyet olarak erkeklerin ergenliği 22 hatta 23 yaşına kadar sürer. Karakterin oturması, olgunluğu, vicdan gelişimi vb. şeyler hayat tecrübesi ile kazanılır ve bilgiyle doğru şekilde yorumlanır. Hal böyleyken 20 yaşında hakim, savcı olmaz, milletvekilide olmaz. Olmamalıdır.

O halde henüz ergenliğe bile tam girmemiş, hayatı görmemiş, halen daha babasından aldığı harçlıkla hayatını sürdüren, hiçbir hayat tecrübesi olmayan bu insanlar neden oy kullanıyor yahu ? Madem öyleyse yani sizin dediklerinize göre, seçme yaşının da 25 yaşlarına çekilmesi gerekiyor. Bu insanların ülkenin kaderini de belirlememesi lazım sonuçta hayat tecrübeleri yok, çevrelerinden ne görüyorlarsa ona inanıyorlar vb.

O halde henüz ergenliğe bile tam girmemiş, hayatı görmemiş, halen daha babasından aldığı harçlıkla hayatını sürdüren, hiçbir hayat tecrübesi olmayan bu insanlar neden oy kullanıyor yahu ? Madem öyleyse yani sizin dediklerinize göre, seçme yaşının da 25 yaşlarına çekilmesi gerekiyor. Bu insanların ülkenin kaderini de belirlememesi lazım sonuçta hayat tecrübeleri yok, çevrelerinden ne görüyorlarsa ona inanıyorlar vb.

Savcılık, hakimlik ve milletvekilliği bunlar oy vermekten, verebilmekten çok daha fazlasını gerektiriyor. Öte yandan seçme yaşıda önemli. 18 bence çok az 21 olmalı en az. Daha derinine inersek sadece yaş değil eğitimde önemli. "Dağdaki çobanla benim oyum bir mi?" tartışmasına çıkarız. Demokrasinin "bug"ını boş yere tartışırız.

Geri
Yukarı