Erdoğan'dan sert bir asgari ücret zammı açıklaması: Sırtımızda küfe var

Yarın da ekmek 10-15 lira oldu diye ağlamaya başlarlar bu zam gelsin diyenler kola olmuş 23 istediğin şeyleri alıp dolabı doldurayım desen 500-600 ödüyorsun BİM'de BİM yani ucuz yer bir de Migros falan değil.
Hala alım gücü diye bir şeyi anlayamıyorlar.

Bunun eğitiminin verilmesi gerekiyor. Çoğu kişi sayının büyüklüğüne bakıyor, halbuki götürdükleri getirdiklerinden fazla oluyor. Ekonomisi güçlü sosyal devletlerde maaşlar birim olarak çok yüksek değildir.

Normal. 9K asgari ücretin karşılanması mevcut durumda zor. Zaten bu asgari ücret artışlarının bir işe yaradığı yok. Yani seçim için acayip bir maaş zammı bekleyenler hayal görüyor. Maaşları uçurmak yerine enflasyonu düşürebilse biraz daha yararlı olur.
Hocam öncelikle emekli maaşındaki en düşük ücret 3.500 TL şaka bir rakam. Bunu 5.500 TL'ye çekmeleri gerekmekte öncelikle. Daha sonra dediğine katılıyorum, asgari ücret 15 binde olsa piyasa değişmez. Çünkü bir firma asgari ücreti, yani çalışanlarının maaşlarını karşılamak için artış tutarında zam yapacak elindeki ürünlere ( varsayalım bir market). Bu böyle devam eder, Amerikan merkez bankasınız faizi neden arttırdığını böylece anlamış oluyoruz, asgari cüreti sabit tutup, ürünlerin zamlanması engellemek amacı ile sadece faiz arttırıyor. Asgari ücrete onlarda zam yapsa 5 dolar olan bir tavuk 7 dolar olacak, bunu istemiyorlar.

Hocam öncelikle emekli maaşındaki en düşük ücret 3.500 TL şaka bir rakam. Bunu 5.500 TL'ye çekmeleri gerekmekte öncelikle. Daha sonra dediğine katılıyorum, asgari ücret 15 binde olsa piyasa değişmez. Çünkü bir firma asgari ücreti, yani çalışanlarının maaşlarını karşılamak için artış tutarında zam yapacak elindeki ürünlere ( varsayalım bir market). Bu böyle devam eder, Amerikan merkez bankasınız faizi neden arttırdığını böylece anlamış oluyoruz, asgari cüreti sabit tutup, ürünlerin zamlanması engellemek amacı ile sadece faiz arttırıyor. Asgari ücrete onlarda zam yapsa 5 dolar olan bir tavuk 7 dolar olacak, bunu istemiyorlar.

Evet söylediklerinize katılıyorum. Emekli maaşı çok düşük. Bu düşük faiz politikasında çok ısrar ediyorlar, yani bunun mantığı nedir anlamış değilim. Benim son zamanlarda anladığım çoğu insan bu ücretler arasındaki ilişkiyi bilmiyor. Her alanda aynı durum geçerli. Arabasının ikinci el değeri artan da aynı kafada asgari ücrete utopik bir zam bekleyen de aynı kafada. Her fiyat artışını dolara bağlayan da var, maaşım artacak rahatlayacağım diye düşünen de. Bu artışların bir kaynağı olacak illaki, iş veren kendi kar'ından kesip verecek hali yok bu maaşları. Her alanda alınan hizmetlerin ücretleri de o oranda artacak. Gerçi ülkede çakallık yaparak kafasına göre artış yapan da var. Yani bu enflasyona çare bulamadıkça bu maaşlar artacak ama hiçbir şey değişmeyecek. En fazla, sayı büyük diye kendini iyi hisseden bir grup olur başka da bir şey olmaz.

Dünyanın artık doğru bir ideoloji ile yönetilmesi lazım. Naturalist ve feminist bir sistem dünyayı çok üst seviyelere çıkartacaktır. Böyle bir durumda sanat, felsefe, bilim gibi çok daha farklı şeyleri konuşuyor olacağız.
Bilim ile doğalcılık çelişir.

Bilimin açıklamakta güçlük çektiği çok yer vardır ayrıca.

Dünyanın artık doğru bir ideoloji ile yönetilmesi lazım. Naturalist ve feminist bir sistem dünyayı çok üst seviyelere çıkartacaktır. Böyle bir durumda sanat, felsefe, bilim gibi çok daha farklı şeyleri konuşuyor olacağız.

Doğru ideoloji olabilmesi için bu tarz her türlü tanımdan arınmış duru bir yaşam olması lazım. İnsanların cinsiyet, dil din ve ırk öncüllerinden arınması lazım. Ütopik şeyler işte :D

Bilim ile doğalcılık çelişir.

Bilimin açıklamakta güçlük çektiği çok yer vardır ayrıca.
Doğa, felsefe ve bilim dünyanın varlığından beri iç içedir.

Doğru ideoloji olabilmesi için bu tarz her türlü tanımdan arınmış duru bir yaşam olması lazım. İnsanların cinsiyet, dil din ve ırk öncüllerinden arınması lazım. Ütopik şeyler işte :D
Evet katılıyorum ama tarif ettiğin ütopik dünya zaten benim belirttiğim ideolojiyi yansıtıyor : Feminizm ve doğacılık. 😊

Doğa, felsefe ve bilim dünyanın varlığından beri iç içedir.

Evet katılıyorum ama tarif ettiğin ütopik dünya zaten benim belirttiğim ideolojiyi yansıtıyor : Feminizm ve doğacılık. 😊
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı