Ergenlikte ayda yılda bir heyecanlanma hissi

Yendim sayılır, hatta ilaç (antidepresan ya da benzodiazepin) kullanmadan %90 başardım. Arada bir yokluyor ama hiç ilerlemiyor. İçimden "lan git işine" deyince devam etmiyor. Bazen de "kralın gelsin lan" modunda oluyorum, yine gidiyor. :D

Tıbben neden dolayı kaynaklandığı tam olarak kanıtlanamamış, genellikle sinir ve stres birikimlerinin ardından açığa çıkan ve her insanda meydana gelebilen bir beyin yanılgısıdır. Dediğim gibi beyinin amigdala bölgesinin, vücuda alarm verdirmesi sonucu insanın paniğe kapılması ve kendisine bir şey olacağı hissiyatı açığa çıkar. Hafif paniklerde 10-15 saniye, ileri paniklerde 5-10 dakikaya kadar sürdüğü görülebilir. Bu durumlarda insanın paniğe karşı, panik durumunu nasıl savuşturacağını öğrenmesi gerekir. Bir süre paniği def etmeyi öğrendikten sonra, bu kez de paniği çağırmaya çalışarak, beyine kontrolün kişide olduğu mesajı iletilir.

Bu aşamalar ilaçsız olduğu gibi, yardımcı ilaçlarla da olabilir. Özellikle de panik seyri ilerlememiş ama kritik bir noktada duran insanların destek ilaç alması önemlidir. Çünkü tabiri caiz ise savaş ortamında iç sesi dinlemek zordur. Bu sebeple ilaç yardımıyla o savaş ortamı dindirilir ve insanın kendisinin farkında olarak hamle yapabilmesine olanak tanınır.

Tüm bu süreçlerin ardından, tamamen yok olur veya ciddi olmayan sıklıklarla ara ara yoklayıp, gider ve önemsizdir.

Bir süre ilaç kullandıktan sonra (genellikle minimum 6 aydan, 2 yıla kadar sürebilir), yavaş yavaş dozunu azaltarak, hazır olunduğunda da ilaç tamamen bırakılır. Tabii bu süreçte iyi bir doktor ile görüşmeler yapmak da elzemdir. Ayrıca ilaç desteği verilirken, kişinin kontrolünü elinden almayacak doz uygulanmalıdır. Kişi, paniği hissedebilmelidir. Dozun yüksek verildiği zamanlarda kişi, paniği unutarak onunla mücadele etmeyi öğrenemez.

Bende de vardi gencken. Buyuduk hala oluyor arada. Cok doktora gittim sinirsel diyip gecti hepsi simdi cok kafaya takmiyorum.
Basima kotu bir seyler gelecek hissi, kalbin hizli atmasi ve benim bunu gogsumde hissetmem ( hani spor yaparken de hizli atar ama carpinti seklinde olmaz ), el ve ayaklarsa sogukluk, terleme, rengin beyazlamasi ve bazen yorgunluk ( suraya yatayim) hissi oluyor. Bir suru tetkik yaptirdim hic bir sey cikmadi. Ama farkli farkli hastaliklardan suphelendiler, bence bir kardiyolog gorsun. Her gun oluyorsa holter takiyorlar kalp ritimlerini takip ediyor 24 saat boyunca.
Klasik panik atak senaryoları. Gidersin gidersin bir şey çıkmaz. Kardeşimi hiçbir yere götürmedik. Hala ayaktasın ya bir şey yoktur dedik. Zaten kalp rahatsızlığı öyle basit bir iş değil. Önce onun çevresi olarak biz rahat davrandık. Bir insanı psikolojik etkileyen unsurlardan biride çevresindekiler olabiliyor. Şuan gayet iyi. Gerçi üniversite sınavı biraz stres yaptırıyor ama hayat devam ediyor sonuçta. Sizde daha fazla gitmeyin. Tanıdığım bir panik atak sorunu yaşayan arkadaşım var. Her ay acaba kalp krizimi geçiriyorum diye gidiyor. Takıntı haline geldi. 2 sene geçmiş şuan durumunuz nasıl bilmiyorum ama umarım daha iyi durumdasınızdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı