Erkek ve kadın arasında eşitlik mi, adalet mi?

Adalet muhakkak olmalı. Eşitliğe gelince kadın erkeğin kaburgasından yaratılmıştır (A'raf suresi 189. Ayet), o yüzden erkek daha üstündür ve eşit olmadığı için adalet bence.
Benim buradan anladığım da kadının erkekten üstün olduğu. Herkes farklı bir şey anlayabilir sonuçta bu bir ayet tam olarak açıklanmayan bir şey. Ama herkes birbirine saygı duyabilir çünkü burada sunduğumuz bir düşünce kesinleşmiş bir bilgi değil.

Bu arada adalet mi yoksa eşitlik mi sorusuna da cevabım. Eşitlik bazı konularda olur, bazılarında olmaz. Fiziksel ve kimyasal açısından mümkün olmaz belki ama haklarımız aynı olabilir.

Adalet dersek ise adalete inanmadığımı söylemeliyim. Adaletli olmak lazım tabi de olan yok.

Ben de müslümanım ancak dediğine katılmıyorum. Erkek de topraktan yaratıldı. O zaman toprak erkekden üstün mü? Bence bu kanıya burdan varılmamalı.
Benim düşüncem bu isteyen katılır isteyen katılmaz.
Benim buradan anladığım da kadının erkekten üstün olduğu. Herkes farklı bir şey anlayabilir sonuçta bu bir ayet tam olarak açıklanmayan bir şey. Ama herkes birbirine saygı duyabilir çünkü burada sunduğumuz bir düşünce kesinleşmiş bir bilgi değil.

Bu arada adalet mi yoksa eşitlik mi sorusuna da cevabım. Eşitlik bazı konularda olur, bazılarında olmaz. Fiziksel ve kimyasal açısından mümkün olmaz belki ama haklarımız aynı olabilir.

Adalet dersek ise adalete inanmadığımı söylemeliyim. Adaletli olmak lazım tabi de olan yok.
Olabilir kardeşim isteyen istediği anlamı çıkarabilir.

Hiç biri. Herkes kendini geliştirsin. Kendi dünyasını güzelleştirsin.

Hedefsiz, amaçsız ve maymun iştahlı olup kadınlar eşit değil ve eziliyor diyenlere gülüyorum.

Yada sırf kadınlara yalanmak için bence kadın ve erkek eşit olmalı diye konuşan kadın düşkünü eziklere.

Herkes kendini geliştirsin ve herkes kendi dünyasını güzelleştirsin. Elini taşın altına soksun.

:dikkatli:
(Sevgilim Technopat üyeliğime bakıyor kanka) Kadın ve erkek eşit olmalı.

İkisi de birbirinden üstün değil de ondan kanka, sen uçuyon ve kız arkadaşın uçamıyor mu? Bence üstün bir şey yok eşit olmalı.
Eşit olmamak üstün olmayı mı gerektiriyor :)
Ama kızlarım ve erkeklerin beyin yapısı bile farklı. Fiziksel özellikleri farklı. Ruh halleri daha farklı olabiliyor. Anlayacağın bence eşit değiliz kanka ama kimse de üstün değil.
Kendini üstün gören de dangozun tekidir. Sen ben uçak kokpitine girmemişiz. Kadın kaç sene önce uçak uçurmuş.
Sen uçuyon ve kız arkadaşın uçamıyor mu?
Bakınız; uçan kız
:)

Eşit olmamak üstün olmayı mı gerektiriyor :)
Ama kızlarım ve erkeklerin beyin yapısı bile farklı. Fiziksel özellikleri farklı. Ruh halleri daha farklı olabiliyor. Anlayacağın bence eşit değiliz kanka ama kimse de üstün değil.
Kendini üstün gören de dangozun tekidir. Sen ben uçak kokpitine girmemişiz. Kadın kaç sene önce uçak uçurmuş.

Bakınız; uçan kız
:)
O zaman sen uçamıyon. :Dahshhsnd olabilir kanka, eşit değil.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı