Erzurum Oyunu Linçleniyor

Ben orada hiçbir düzenleme yapmadım. Neden olmadı bilmiyorum, ama orası silinmiş. Nedenini bilmiyorum, ama kural dışına çıkmış olabilir, onun için silinmiş olabilir. Ve zaten ben neden değiştireyi ki orayı? Alıntılanan metnin değişmeyeceğini ben de biliyorum. Biraz mantık kurarsanız yapmadığımı anlarsınız. Burada ben de sizin tarafından ilkokul çocuğu gibi sorgulanmayı istemiyorum.
Peki hocam.

Zaten şu anda nedense düzenleme kısmı görünmüyor. Sizin için oraya tekrar yazacaktım aynı metni. Ama zaten konuşmamızdan anlaşılıyor orada ne yazıldığı. Alıntılanan metinlerde de açık bir şekilde görünüyor orası. Burada bunu uzatmanın saçma olduğunu düşünüyorum. Yazdığım metindeki ince detaylara takılmak yerine fikrimi değiştirmeye, eleştirmeye çalışırsanız sevinirim.

Konu da cidden saçma bir şekilde uzuyor. Jahrein iğrenç bir eleştiri yapmış, yapımcı da iğrenç bir cevap vermiş. Bence tartışmaya yönelik bir konu değil bu. Önemsiz bir kavga sadece. Ama ben de yapımcının yerinde olsaydım, hiçbir iddia koymadan yaptığım oyuna birinin böyle bir eleştiri yapması sonucunda böyle bir cevap verirdim. İletişim meselesi.

Zaten şu anda nedense düzenleme kısmı görünmüyor. Sizin için oraya tekrar yazacaktım aynı metni. Ama zaten konuşmamızdan anlaşılıyor orada ne yazıldığı. Alıntılanan metinlerde de açık bir şekilde görünüyor orası. Burada bunu uzatmanın saçma olduğunu düşünüyorum. Yazdığım metindeki ince detaylara takılmak yerine fikrimi değiştirmeye, eleştirmeye çalışırsanız sevinirim.

Konu da cidden saçma bir şekilde uzuyor. Jahrein iğrenç bir eleştiri yapmış, yapımcı da iğrenç bir cevap vermiş. Bence tartışmaya yönelik bir konu değil bu. Önemsiz bir kavga sadece. Ama ben de yapımcının yerinde olsaydım, hiçbir iddia koymadan yaptığım oyuna birinin böyle bir eleştiri yapması sonucunda böyle bir cevap verirdim. İletişim meselesi.
Hocam yapımcının hiçbir iddia koymadığı kısmında emin misiniz ?

Oyun çıktığında bazı tepkilere yol açmıştı oynanış ve gerekirse diğer konular açısından. Ben şahsen oyunu beğenmedim o kuzey ışıklarını görünce CTRL+v yapmak gibi bir şey bu. Bir de 25 TL fiyatını hak ettiğini düşünmüyorum.
Gel gelelim asıl olaylara Jahrein canlı yayında Erzurum'u alıp oynamaya başladı. Ben de o canlı yayını izlemiştim. 80 dakika oynadıktan sonra en son ayı sahnesinden sonra oyundan çıktı. Oyun hakkında Steam üzerinden inceleme yazdı ve sonra iade etti.

Eki Görüntüle 894417

Bundan sonra ise geliştirici bir cevap yazdı.

Eki Görüntüle 894419

Geliştiricin cevap vermesi ile yapımcı ağır bir linç altına giriyor. Bundan sonra ise pintipanda (tuna akşen) Twitter'dan Erzurum gibi diğer Türk oyunlarının gömüldüğünü söylediği bir tweet atıyor.

Eki Görüntüle 894424

Bundan sonra ise bir gün sonra pintipanda YouTube bir video atıyor ve bunu Twetter'da paylaşıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video üzerine Jahrein'e hakaret içeren mesajlar geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani anlayacağınız bir drama olayını dönüşüyor kim haklı kim haksız demeyeceğim ama bence iki tarafta haksız.

Konu ne ara müslümanlığa döndü? Admin sakat sanırım.

Şuana kadar birçok Türk yapımı oyun oynadım bunlar genelde başka oyunlardan esinlenerek yapılıyor ama bu oyun direkt çalındı insan üç beş bir şey koyar ama u bile yok.

Hocam yapımcının hiçbir iddia koymadığı kısmında emin misiniz?

Reklam yaptı adam, "Tüm nesillerin en iyisi olacak." gibi bir şey demedi. Reklamı çöp oyunlar da yapar, muhteşem oyunlar da. Parayı vermen yeterli reklam yapmak için. Ama bu iddiayla karıştırılmamalı.

Bence gereksiz tartışıyoruz. Yani zaman öldürmeden ibaret yaptığımız şey. Boşa küfür yemek de istemiyorum. :D O yüzden bence tartışmayalım. İkimizin de hataları var. Ne demiş Orhan baba, "Hatasız kul olmaz, sen hatamla sev beni." :)

Kaç tane özgün fikirli oyun var ki? Önemli olan o fikrin özgün olması değil (tabii ki o da değerli) oyunun vaat ettiklerini ortaya koyabilmesi. Kuzey ışıkları konusunda ise, o yapımcının hayal gücüne kalmış bir durum isterse Erzurum isimi oyunda haritanın orta yerine giza piramidini bile koyar. İlla Erzurum kültürü yansıtılacak diye bir şey yok bence. Görüşünün geri kalanıyla ilgili bir yorumum yok.

Norveç ışıkları da çalıntı. Ben oyunun adı Erzurum diye demiştim. Sırf Türk oyunu diye destek bekleyen her yapımcı aç gözlü'dür, yaptığın oyunla karşısına çıkacaksın insanların, yapan kişinin nereli olduğuna, nerede nasıl veya ne biçimde yaptığına göre oyun satın alınmamalı.

Ben oyunu oynadım hataları var mı var, ama sadece video üzerinden fikir yürütmek saçma oynamadan eleştirilmemeli, ben oynarken gördüğüm bazı hatalardan bahsedebilirim mesela, hedefleme saçma elimizde bıçak balta ya da meşale varken kendimizi koruyabilmemiz lazım, ama tüfekten başka hiçbir şekilde ayı öldürülemiyor ayının üzerine bir şarjör mermi boşalttım ölmedi, ayrıca alakasız yerlerde alakasız şeyler var mesela, yol yok benzinlik var dağa çıkarken tır var. Balta ile ağaçları kesemiyoruz yerdeki kütükler hariç, en azından bir kar motosikleti olabilirdi veya dışarda çok üşüdüğümüzde ağaç toplayıp ateş yakabilmeliydik, falan falan oyuna sürekli yeni modlar yeni görevler gelirse güzel olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı