Eski Okulumu Özlüyorum

Evet meslekteyim ama anadolu gibi kız falan var.
Kendi yaptığım taktiği sana anlatayım:

9. Sınıfa başladığımda seninle aynı durumdaydım, sadece derslerime odaklandım 92 ortalamayla 9. sınıfı noktaladım. Sonra yaşadığım şehirdeki en iyi Anadolu Teknik Lisesine nakil oldum ve istediğim bölüme, naçizane önerim budur kardeşim, şimdiden başarılar dilerim.

9. Sınıfta bu durumlar normal. 10. Sınıfta daha da rahatlayacaksın. Bende lise zamanlarında 9. Sınıfta bu tipler vardı üst sınıfa geçince soytarılık yapanların çoğu kalmıştı. Üst sınıfta geçince de bir kaç soytarı grubunda olanda vardı ancak en azından derse önem verecek kendini bırakmayacak tiplerdi. 9. Sınıfta soytarılık yapanları şuan da ekmek fırını için odun taşıyordu ve üstü kirli bir şekilde. Şimdi görünce senden selam bekliyorlar beni görsün diye.

İlk sene bende böyleydim 9.sınıfta kimseyle konuşmuyordum, 10.sınıfta alışmaya başladım asıl arkadaşlıkları 11-12. sınıfta yapmıştım. Kendin ol yeterli, kimlerle arkadaşlık kuracağına kendin karar verirsin, ona göre arkadaş grubunu oluşturursun.

Kendi yaptığım taktiği sana anlatayım:

9. Sınıfa başladığımda seninle aynı durumdaydım, sadece derslerime odaklandım 92 ortalamayla 9. sınıfı noktaladım. Sonra yaşadığım şehirdeki en iyi Anadolu Teknik Lisesine nakil oldum ve istediğim bölüme, naçizane önerim budur kardeşim, şimdiden başarılar dilerim.
Çok mu çalışmam gerekiyor? Yoksa günde 1-2 saat yeterli mi?

Sınıf arkadaşlarınla anlaşamıyorsan hocalarınla iletişim kur bu seni biraz daha vaktini farklı geçirmene neden olur. Okuldan sonra farklı şeyler yap bir hobi edin. Okuma yap kafanı dağıtmanı okuldaki o kaos ortamını unutmana sebep olur. Onların dışında kaldıkça ve farklı şeylerle ilgilendikçe hayatının çok önemsiz parçası olarak gördükçe zaman içerisinde yok olacağını ve o kadar dert edilecek bir şey olmayacağını anlarsın. Tabi bu süreçte senin hissettiğin şeylerin benzerini hissetmiştim. Ben daha içe kapanık olduğum için bunu herhangi birine anlatamadım. Senin en azından dışa vurup insanların çözümünü okuyup araştırman bile güzel bence. Bu süreçte derslerin de başarılı olabildiğin kadar başarılı olmaya çalışabilirsin. Ailenle kardeşlerinle akrabalarınla mahallendeki yaşıtlarınla vakit geçirebilirsin. Sonuçta hiçbirşeyi düzeltmek zorunda ve sana uygun hale getirmek zorunda değilsin. Kendin için en iyi olanı sadece yap. Okuldaki amacın derslerinde başarılı olmak kendi eğitim seviyeni yükseltmek iyi arkadaş veya kötü arkadaş edinmek değil. Güzel dostluklar her zaman seninle olmak zorunda değil. Öyle güzel dostluklar 8 senenin ardından çıkmış. Buradan öğrenebileceğin bazı şeyler var. Her yeni tanıştığın insanla çok güzel dostluklar ticari ilişkiler kuramayacağını anlıyorsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Meslek lisesinde bir öğrenciysen iki şansın var. Birinci seçeneğin, seçtiğin branşa gönlünü vermek ve liseden sonra da fikrini değiştirmemek. Bunun için lise son stajını çok iyi değerlendir ve üniversiteye devam. İkinci seçeneğin, üniversitede başka bir bölüm seçme ihtimali. Bu ihtimal söz konusu olursa, şimdiden deliler gibi matematik, fizik biyoloji, kimya çalışmalısın. Hoca olur, tanıdık olur, şahsi gayretin olur vs. Bu kadar net.

Arkadaş konusu bunların yanında bir hiç. Çok duygusal ve adaptasyon sorunu yaşayan bir kişiliğin varsa, kendine göre arkadaş (kız/erkek) edin. Gerisi için yokmuş gibi davran, sandığın gibi 4 yıl sürmeyecek merak etme, emin ol imkansız gibi gelse de, tersine de dönebilir her şey.

Merhaba arkadaşlar, liseye bu sene geçtim ama bir türlü alışamadım, sürekli kavga, tartışma, tanımadığım, bilmediğim insanlar. Bi' de başka semte geçtim, kimseyi tanımıyorum, ortaokulda resmen kardeştik, dosttuk ama burası böyle değil, hayallerim için mecburum ama ortaokulu çok özlüyorum, bundan nasıl kurtulurum sizce?
Dürüst olmayan ve güvenilmez insanlarla bırak arkadaş olmayı muhattap bile olma. Bu tür insanlar ilk zamanlarda daha da zorlanmana sebep olur, ki bu tür insanları zaten hemen tanırsın. İşin iyi yanı dost olunabilecek insanları da hemen tanıyabilirsin. Elinden geldiğince sosyal olmaya çalış, girişken ol, ama suyunu da çıkarma, sonra "Bu da sülük gibi dibimizden ayrılmıyor ya" dedikleri çocuk olursun. Zaten lisede genelde en fazla 5-6 yakın arkadaşın olur. Elbette ki senin düşüncelerine yakın, dürüst, güvenebileceğin birileri olacaktır, onları bulmaya çalış ki lise senin için zor bir yer olmasın.

9. sınıfta hergelelik yapan da geçiyor, adam gibi ders çalışan da. Bunların hepsi 4 sene sonra ismini bile hatırlamayacağın insanlar. Mesela ilkokulda çok güzeldi ama şuan bir kişi ile görüşmüyorum. Lise bitecek askere gidip geleceksin ve askere gitmeden önce yaptığın şeyler hayatının geri kalanını belirleyecek. Yani kafa dengin olmayan kimse ile arkadaş olmak zorunda değilsin. O insanlar senin değerini azaltmaktan başka bir şey yapmazlar.

Ayrıca meslekten Anadoluya gitmeni önermiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı