Oyun Etail: The Last of Us Deluxe Edition 525TL

Aslında net asgari ücret ile baktığımızda da 2023 içinde 500 liradan hesap edersek 17 adet, 2014 asgarisi ile 50TL'den hesap edersek yine 17 adet alabiliyoruz.
Bazı şeylerin çok orantısız pahalandığı doğru ama bu örnekteki gibi bazı şeylerde de aslında değişen hiç birşey yok. Rakamsal olarak insanlar fazla fiyat görünce otomatik olarak çok pahalı gözüyle bakıyor, ama aslında artan maaşla orantılı az çok. Tabiki burdan ekonomi iyi çıkarımı yapmıyorum yanlış anlaşılmasın :) Arkadaşın dediğine katılıyorum yani.

Şu oyunu 2014'te 50 TL'ye almıştım. . .
Kıyas yanlış hocam. O zamandaki asgari ücret ile kaç tane alabiliyordun şu zamandaki asgari ücret ile kaç tane alabiliyorsun bu oyunu bunun kıyasını yapmak lazım. Tamam ekonomi kötü de yanlış kıyasta yapmamak lazım. ''Sadece bu konu için konuşuyorum yoksa ekonomi hakkında pek çok şey konuşmak mümkün''

Bazı şeylerin çok orantısız pahalandığı doğru ama bu örnekteki gibi bazı şeylerde de aslında değişen hiç birşey yok. Rakamsal olarak insanlar fazla fiyat görünce otomatik olarak çok pahalı gözüyle bakıyor, ama aslında artan maaşla orantılı az çok. Tabiki burdan ekonomi iyi çıkarımı yapmıyorum yanlış anlaşılmasın :) Arkadaşın dediğine katılıyorum yani.
Bunun iki sebebi var 2014te muhtemelen oyunu kutulu aldı. Diğer sebep şubat ayındayız.

Geri
Yukarı