Ethereum madenciliği bitti mi?

@celilemrednsmnt kripto madenciliği %6 civarında enerji tüketiyor. Bankalar da %25 civarında. (Yanılmıyorsam bir kaç ay önce bir araştırma haberinden okumuştum.) Yani eğer söz konusu enerji tasarrufu ise, başta bankaların kapatılması gerekmez miydi? Kriptonun enerji tüketimi devede pire gibi görünüyor da.

@Windows 7 o çok ayrı bir konu. Kripto madenciliği öncesinde de stokları tükenen ürünler fırsatçıların eline düşüp uçuk rakamları bulabiliyordu ve uçuk fiyatlarına rağmen piyasada bulmak güç oluyordu.

Fiyat pahalılığından kastettiğim şu: Mesela şuan batılı bir asgari ücretlinin rahatlıkla alabileceği 3070 Türkiye'de en düşük 15 bin TL civarında görünüyor, batılı ülkelerde ise 700 dolar civarında. (Şöye de açıklayayım: Batılı biri ortalama bir asgari ücretle 2 adet RTX 3070 alabiliyorken, biz yaklaşık 3 asgari ücretle alabiliyoruz. Yine anlamadıysanız, bu sefer başka türlü de örnekler verebilirim.)
Çok güzel anlatıyorsun tebrik ederim ama @Wilfaelor gibileri duvar gibi, çivi çaksan geçmez, almaz o kafa.

Bankaların işlevi ile kriptoların işlevini bir tutmak ne büyük ahmaklıktır? Zart diye kripto paraların piyasada var olma biçimini değiştirmek o kadar zor değil fakat Dünya'daki tüm bankaları kripto paralardaki gibi bir anda kapatamaz veya köklü bir değişim yapamazsınız. Hala anlayamıyorum bankalarla nasıl karşılaştırabiliyorsunuz, inanılmaz saçma geldi.

Evet kripto madenciliğin sonuna geliyoruz, en azından koca bir fabrika dolusu ekran kartınız ve mining sisteminiz yoksa.

4 sene boyunca birçok insanın ve gencin ekran kartı alamamasına sebep olan saçma sapan bir furyaydı...

Dostum söylediklerinin hiçbiri doğru değil üzgünüm, madencilik olayları yeni kart modellerinin üretilmesine kadar ekran kartı piyasasını sömürdü, stoklar büyük firmalar tarafından yok edildi, bunun sonucunda ekran kartı piyasasına zam geldi, stok alımlar sadece 2019 yılının sonuna doğru neredeyse %900 bandına fırladı. Kendim şirketlere envanter sağlama işini yaptığımdan dolayı biliyorum. Her zaman alışveriş yaptığımız stokçular "abi bir ay önce gelseniz güzel olurdu, mining piyasası götürüyor ekran kartlarını" diye cevap alıyorduk.

Tabii ki de Türk lirasının düşüşü de eklenebilir ancak dünyanın her yerinde bu madencilik furyası yüzünden kart fiyatları yükseldi.

Gerek elektrik gerek de coinlerin piyasada düşüşü yüzünden artık o kadar karlı bir alan değil maalesef, kazanan kazandı diyebiliriz.

Full hatalı eksik bilgi ile elde edilen boş fikirelere dayalı yorumdan öteye geçemeyen mesajlar.

Esas berberin söylediği demir yükselecek tavsiyesi ile demir almamana ya da, taksiciden duyduğun, bu sene Libya dinarı patlayacakmış beyanı ile Libya dinarı almamana şaşırmış durumdayım.

İşin doğrusunu da izah edeyim.
1- madencilik 4 seneden beri yok. Ben bizzat 7+ senedir yapıyorum.
2-arkadaşlar yazmış, ancak anlamamıssın, gene yazayım, madencilik bitmiyor, bitmez de, sadece ETH için proje kapsamında çok önceden belli olan geçiş dahilinde sistem entegrasyonu tamamlanarak, sistem 2.0'a yükselmiştir.
3-ekran kartları, belirli bir kapasite (kota diyebiliriz) dahilinde arz a göre üretilmekte idi. Yani ne kadar talep var ise onu karşılamak amacı ile üretilmekte. Sizlerin kabul etmek istemiyor olmanıza rağmen GPU madenciliği, ekran kartı teknolojine daha fazla yatırım yapılmasını sağlamıştır (çünkü daha fazla talep olmuştur) son 5 senede geliştirilen ve piyasaya sürülen ekran kartları adeti (uniq bazlı modeller örneğin RTX 1/2/3 serisi) GPU madenciliği öncesine göre ciddi seviyede fazladır. Pandemi süresince "silikon" temini sıkıntısı sebebi, ile üretim sekteye uğramış, bu doğrultuda stok sorunu olmuştur. Ki bu silikon temin sorunu hemen hemen her sektörü etkilemiş ve son kullanıcı ürünlerinin üretilmesin, engellemiştir. ( çip takılamadığı için fabrika garajında bekleyen arabalar buna örnektir) pandemi öncesinde TR harici hiçbir ülkede, stok sorunu vs yaşanmamıştır. TR'de de yaşanmasının sebebi, dolar bazlı ekonomik faktörlerdir. TR harici hiçbir ülke vatandaşı madencilere kızıp, ekran kartının fiyatının artmasını onlara bağlamamaktadır. Zaten örneğini verdiğin kovan bazlı madencilik yapan büyük firmalara ait sistemler, TR de yok. Ona rağmen yurt dışında madenciler yüzünden ekran kartı alamıyorum diyen de yok. Çünkü adamların para birimi 5 sene boyunca sabit X dolar, haftalık aylık artmıyor. Dün de X dolar yarında X dolar.

4- dört sene boyunca madenciler yüzünden ekran kartı alamayan insanlar ile de ilgili olarak. Madenciler, zaman bazlı para kazandıkları için 3 liralık kartın 2.95 olmasını beklemez, onu bekleyene kadar, 3'ten ürünü alır, beklemek yerine 20 kuruş kazım yapar, toplamda 15 kuruş kar elde eder. Bunu bilen satıcılar da, 3 liralık malı yeri, gelir, 3.10'a satar. Normal kullanıcı kendince haklı olarak en azından 3'e almak için bekler. Ama madenci beklemez. Burada esas sorun, satıcı neden yerine ürün koymuyor olmalıdır. Bununda cevabı basittir. Eğer mevzu pandemiden sonra ise, istesede koyamaz, silikon bazlı zaten piyasada stok yetertsizdir. Bu noktada da alıcı her ne sebep ile alıyorsa alsın, eğer yeterli araştıama ile bilgi sahibi değilse, piyasada bu ürün neden yok bilmiyorsa zaten geçmiş olsun. Bilgi sahibi olan, (her konuda) 1 adım öne geçer. Eğer mevzu pandemi öncesinde ise, burada da satıcı 2'ye alıp 3'e hatta 3.1'e sattığı ürünün yerine koymaması sorun edilmelidir ki, satıcı da zaten satışını yapmıştır, ve de 2. satış için (sattığı ürünün yerine ekleme yaparsa) hedef kitlesi, ucuzluk bekleyen, toplu alım yapmayan ve de en az 20 farklı kart modeli talep eden bir kitle kalmaktadır. ( oysaki bir madenci 1 çesit GPU ile ör: 3070 30 tane alır ancak 30 normal kullaınıcının talebi en az 10 gpudur kısaca değişkendir.)
Özet ile. Süreci bilmeyen, sebeplerini bilmeyen, kısaca bilgisi olmayan ama fikri olan kişiler hep vardı, hep de var olacaktır. Önemli olan, bu kişilere rağmen işin doğrusunu araştırıp öğrenmek...

1.5 sene önce parasını vermemem rağmen ellerinde ekran kartı olmadığından dolayı kasamı yollamamalarının nedeni de mi miningciler değil de TL'nin değerini düşürenler? İki olayı birbirine karıştırıyorsunuz.

Siz resmen dolandırılmışsınız. Direk polise gidin, arka planda tüketici hakem heyetine başvurun. Umarım geri ödemenizi dolar bazlı alırsınız. Her ne kadar, TL'nin dolar karşısındaki değerini bu olay şle alakalı görmüyor olsanızda...

Son düzenleme:
Full hatalı eksik bilgi ile elde edilen boş fikirelere dayalı yorumdan öteye geçemeyen mesajlar.

Esas berberin söylediği demir yükselecek tavsiyesi ile demir almamana ya da, taksiciden duyduğun, bu sene Libya dinarı patlayacakmış beyanı ile Libya dinarı almamana şaşırmış durumdayım.

İşin doğrusunu da izah edeyim.
1- madencilik 4 seneden beri yok. Ben bizzat 7+ senedir yapıyorum.
2-arkadaşlar yazmış, ancak anlamamıssın, gene yazayım, madencilik bitmiyor, bitmez de, sadece ETH için proje kapsamında çok önceden belli olan geçiş dahilinde sistem entegrasyonu tamamlanarak, sistem 2.0'a yükselmiştir.
3-ekran kartları, belirli bir kapasite (kota diyebiliriz) dahilinde arz a göre üretilmekte idi. Yani ne kadar talep var ise onu karşılamak amacı ile üretilmekte. Sizlerin kabul etmek istemiyor olmanıza rağmen GPU madenciliği, ekran kartı teknolojine daha fazla yatırım yapılmasını sağlamıştır (çünkü daha fazla talep olmuştur) son 5 senede geliştirilen ve piyasaya sürülen ekran kartları adeti (uniq bazlı modeller örneğin RTX 1/2/3 serisi) GPU madenciliği öncesine göre ciddi seviyede fazladır. Pandemi süresince "silikon" temini sıkıntısı sebebi, ile üretim sekteye uğramış, bu doğrultuda stok sorunu olmuştur. Ki bu silikon temin sorunu hemen hemen her sektörü etkilemiş ve son kullanıcı ürünlerinin üretilmesin, engellemiştir. ( çip takılamadığı için fabrika garajında bekleyen arabalar buna örnektir) pandemi öncesinde TR harici hiçbir ülkede, stok sorunu vs yaşanmamıştır. TR'de de yaşanmasının sebebi, dolar bazlı ekonomik faktörlerdir. TR harici hiçbir ülke vatandaşı madencilere kızıp, ekran kartının fiyatının artmasını onlara bağlamamaktadır. Zaten örneğini verdiğin kovan bazlı madencilik yapan büyük firmalara ait sistemler, TR de yok. Ona rağmen yurt dışında madenciler yüzünden ekran kartı alamıyorum diyen de yok. Çünkü adamların para birimi 5 sene boyunca sabit X dolar, haftalık aylık artmıyor. Dün de X dolar yarında X dolar.

4- dört sene boyunca madenciler yüzünden ekran kartı alamayan insanlar ile de ilgili olarak. Madenciler, zaman bazlı para kazandıkları için 3 liralık kartın 2.95 olmasını beklemez, onu bekleyene kadar, 3'ten ürünü alır, beklemek yerine 20 kuruş kazım yapar, toplamda 15 kuruş kar elde eder. Bunu bilen satıcılar da, 3 liralık malı yeri, gelir, 3.10'a satar. Normal kullanıcı kendince haklı olarak en azından 3'e almak için bekler. Ama madenci beklemez. Burada esas sorun, satıcı neden yerine ürün koymuyor olmalıdır. Bununda cevabı basittir. Eğer mevzu pandemiden sonra ise, istesede koyamaz, silikon bazlı zaten piyasada stok yetertsizdir. Bu noktada da alıcı her ne sebep ile alıyorsa alsın, eğer yeterli araştıama ile bilgi sahibi değilse, piyasada bu ürün neden yok bilmiyorsa zaten geçmiş olsun. Bilgi sahibi olan, (her konuda) 1 adım öne geçer. Eğer mevzu pandemi öncesinde ise, burada da satıcı 2'ye alıp 3'e hatta 3.1'e sattığı ürünün yerine koymaması sorun edilmelidir ki, satıcı da zaten satışını yapmıştır, ve de 2. satış için (sattığı ürünün yerine ekleme yaparsa) hedef kitlesi, ucuzluk bekleyen, toplu alım yapmayan ve de en az 20 farklı kart modeli talep eden bir kitle kalmaktadır. ( oysaki bir madenci 1 çesit GPU ile ör: 3070 30 tane alır ancak 30 normal kullaınıcının talebi en az 10 gpudur kısaca değişkendir.)
Özet ile. Süreci bilmeyen, sebeplerini bilmeyen, kısaca bilgisi olmayan ama fikri olan kişiler hep vardı, hep de var olacaktır. Önemli olan, bu kişilere rağmen işin doğrusunu araştırıp öğrenmek...

Siz resmen dolandırılmışsınız. Direk polise gidin, arka planda tüketici hakem heyetine başvurun. Umarım geri ödemenizi dolar bazlı alırsınız. Her ne kadar, TL'nin dolar karşısındaki değerini bu olay şle alakalı görmüyor olsanızda...

Tabii canım, onlarca uzun yazı ve sadece madencilerin kendi aralarında geçen argümanı, bir de Full hatalı eksik bilgi demiş tüm hayatı kolay para kazanmanın yollarını arayan hayatı düşük seviyede yaşayan kişi. Git ve ekran kartlarını köle gibi çalıştırmayı deneyip haftanın herhangi bir gününde bir coinden BAT, bunları hak ediyorsunuz. 🤣

Madencilik bitti demiyorum, madencilik artık kazandırmıyor, bir fabrika dolusu ekran kartın olsa bile kazandırmıyor çünkü yeni bir coin çıkana kadar kazılacak bir şey kalmadı.

Bir de hesap yapmış ya, binlerce ürünü aynı anda stok olarak getirtip şirket envanteri hesaplama işi yapıyoruz, bana 10 kuruş diyor, senin hayatında göremeyeceğin kadar envanter işi yaptım ben, mining olayı ekran kartlarını piyasadan sildi diyorsam ailenin sözünden çok bana güveneceksin. Sen "iki üç ekran kartı alayım arkada kazsınlar." mevzusunu sadece kişisel kullanım mı zannediyorsun?

O kadar bağnaz ve tek bir yere odaklanmış ki fikirlerin, ben 13 ülkeden stok durumu kontrolü yapmak zorunda kaldım, 7'sinden olumsuz sonuç aldım çünkü mining olaylarının tam revaçta olduğu zamanlardı bunlar, hepsinden aynı yanıtı aldım.

Sadece 1000 stok ürünü mining için alan firmalar vardı, bunun adına kurulmuş tesisler vardı, kartlar o kadar hızlı bu mecradakilerin eline geçti ki normal kullanıcıya kart kalmadı neredeyse. Evet ülkemizde ki kartların fiyat yüksekliğinin sebebi tabii ki de komple mining değil, ancak %40 onun etkisi vardı.

Özet ile, dünyada her zaman belirli popüler kültür akımlarına katılıp bundan para kazanmak adına stokların tüketildiği anlar ve kendini akıllı zanneden insan bile diyemeyeceğim varlıklar oldu, ancak arada ne berbere, ne de Libya dinarı gibi uçuk ithamlarda bulunan senin gibi biri olmadı.

Ekran kartının sadece kar amacı güden satıcıdan çıktığını zannetmen beni öldürdü...

Şimdi o kalçanı kaldır, gerçek dünyaya yönel, millet ne iş yapıyor bilmeden müthiş bir ön yargıyla çok bilmişlik yapmadan önce kendine sor "lan bu adam bu kadar stoklar ve kartlar hakkında bilgiliyse, ne iş yapıyor?"

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii canım, onlarca uzun yazı ve sadece madencilerin kendi aralarında geçen argümanı, bir de Full hatalı eksik bilgi demiş tüm hayatı kolay para kazanmanın yollarını arayan hayatı düşük seviyede yaşayan kişi. Git ve ekran kartlarını köle gibi çalıştırmayı deneyip haftanın herhangi bir gününde bir coinden BAT, bunları hak ediyorsunuz. 🤣

Madencilik bitti demiyorum, madencilik artık kazandırmıyor, bir fabrika dolusu ekran kartın olsa bile kazandırmıyor çünkü yeni bir coin çıkana kadar kazılacak bir şey kalmadı.

Bir de hesap yapmış ya, binlerce ürünü aynı anda stok olarak getirtip şirket envanteri hesaplama işi yapıyoruz, bana 10 kuruş diyor, senin hayatında göremeyeceğin kadar envanter işi yaptım ben, mining olayı ekran kartlarını piyasadan sildi diyorsam ailenin sözünden çok bana güveneceksin. Sen "iki üç ekran kartı alayım arkada kazsınlar." mevzusunu sadece kişisel kullanım mı zannediyorsun?

O kadar bağnaz ve tek bir yere odaklanmış ki fikirlerin, ben 13 ülkeden stok durumu kontrolü yapmak zorunda kaldım, 7'sinden olumsuz sonuç aldım çünkü mining olaylarının tam revaçta olduğu zamanlardı bunlar, hepsinden aynı yanıtı aldım.

Sadece 1000 stok ürünü mining için alan firmalar vardı, bunun adına kurulmuş tesisler vardı, kartlar o kadar hızlı bu mecradakilerin eline geçti ki normal kullanıcıya kart kalmadı neredeyse. Evet ülkemizde ki kartların fiyat yüksekliğinin sebebi tabii ki de komple mining değil, ancak %40 onun etkisi vardı.

Özet ile, dünyada her zaman belirli popüler kültür akımlarına katılıp bundan para kazanmak adına stokların tüketildiği anlar ve kendini akıllı zanneden insan bile diyemeyeceğim varlıklar oldu, ancak arada ne berbere, ne de Libya dinarı gibi uçuk ithamlarda bulunan senin gibi biri olmadı.

Ekran kartının sadece kar amacı güden satıcıdan çıktığını zannetmen beni öldürdü...

Şimdi o kalçanı kaldır, gerçek dünyaya yönel, millet ne iş yapıyor bilmeden müthiş bir ön yargıyla çok bilmişlik yapmadan önce kendine sor "lan bu adam bu kadar stoklar ve kartlar hakkında bilgiliyse, ne iş yapıyor?"

Selam, ne iş yapıyorsun?

Aferin sana delikanlı. Ne okuduğunu anlayabiliyorsun, ne de anlayabilecek kapasitede olduğunu gösterebiliyorsun. Senin gibiler hep var olacak. Ama şuna çok güldüm gercekten sabah sabah.

Ekran kartının sadece kar amacı güden satıcıdan çıktığını zannetmen.

Sevap için ekran kartı satıldığını bilmiyordum. O kadar ekran kartı bulamayan var, keşke onlara yönlendirsen bu satıcıları.

Almanya bizi kıskanıyor. Biz de seni kıskanıyoruz.. 👏👏👏👏

Siz resmen dolandırılmışsınız. Direk polise gidin, arka planda tüketici hakem heyetine başvurun. Umarım geri ödemenizi dolar bazlı alırsınız. Her ne kadar, TL'nin dolar karşısındaki değerini bu olay ile alakalı görmüyor olsanız da...
Yaklaşık 1.5 yıl önceki olay, kasayı satmamım üstünden de 1 yıl geçti. Dolandırıldığımı düşünmüyorum açıkçası :D Stok ve TL'nin değer kaybı iki alakasız şey. Arabalarda da durum aynı, orada fırsatçılar yüzünden alakalıymış gibi duruyor o ayrı.

@Windows 7
İlk mesajınızda direk, 1.5 sene önce parasını ödeyip kasayı alamadığınızı yazdınız.

1.5 sene önce parasını vermemem rağmen ellerinde ekran kartı olmadığından dolayı kasamı yollamamalarının.

Sonra, 1.5 sene önce olay oldu, 1 sene önce de sattım yazdınız.

Yaklaşık 1.5 yıl önceki olay, kasayı satmamım üstünden de 1 yıl geçt.

Bende tüketici kanununda açıkca belirtilen madde/ler dahilinde, satın alma süresi üzerinde 30 günü aşan ürün teslim edilmeme durumu sebebi ile, mahkemeye polise gidin hakkınızı arayın dedim.

Dolandırıldınğınızı da, 1.5 sene önce dolar 7 TL iken, örneğin 14000TL (2000USD)lik kasa aldığınızı varsayarak (rakam örnektir umarım bunu anlarsınız), bugün size 7000TL geri ödeme dahi yapsalar kabaca 380USD yapacağından, 1600USD dolandırıldığınızı söyledim.

Siz hala bu durumu alakasız olarak görüyor iseniz sizin bileceğiniz iş.

Evet bilgi eksikliği ben kaynaklı, kasa 1 ay sonra geldi ama iletişime geçince ekran kartı stokta olmaması yüzünden olan bir olay olduğunu söylediler. Ve iptal etmem benim zararıma, firma provizyondaki paradan daha fazlasını harcamak zorunda kaldı total sistem için. Parası verilmemiş kartın TR sınırları içinde olmaması dolar kaynaklı değil bunu idrak edemiyorsunuz hala. OEM olarak bile bulanamıyordu veya stokçular 5 kat fiyat çekiyordu. Keza yurtdışında biri durum aynıydı. Pek hatırlamıyorsunuz sanırım karantina ve dijital madencilik patlamasının üst üste geldiği dönemi?

Hocam sonuç olarak stokta olmayan ürünü satmışlar size. Siz aldığınızda stokta varsa neden yollamadılar. Yoksa neden sattılar? Bu soruları sormanız gerekli esas. Sonrasında da havanda su döverek sizi oyalamışlar. Siz o gün hakkınızı hukuki süreç ile arasaydınız eğer, sonuç çok ama çok farklı olurdu. Buyrun Tüketici kanunu madde 6 bent 1, devamını da okursanız haklarınıza daha vakıf olursunuz.
MADDE 6- (1) Vitrinde, rafta, elektronik ortamda veya açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın, satılık olmadığı belirtilen bir ibareye yer verilmedikçe satışından kaçınılamaz.

Eğer ilgileinrseniz, XX firmasından aldığım ancak stokta yok diye iptal ettikleri siparişime karşılık kazandığım davayı size özelden atarım Logitech G413 siparişi verdim mahkeme sonrası Logitech G613 aldım. Mevzuat bu konuda çok açık ve net.

Pandemideki stok probleminin temeli, yukarıda da belirttiğim üzere silikon temini. Madenciler değil.. Silikon çıkartılamama/işlenememe sorunu her sektörü vurdu. Pandemi de kart bulmak sorun olduğunu zaten belirttim, benim kurduğum cümle, madenciler yüzünden kart yok kısmı için. Kulaktan dolma, madenci yüzünden yok yerine araştırıp öğrenmeli dedim.

Eğer mevzu pandemiden sonra ise, istesede koyamaz, silikon bazlı zaten piyasada stok yetertsizdir. Bu noktada da alıcı her ne sebep ile alıyorsa alsın, eğer yeterli araştıama ile bilgi sahibi değilse, piyasada bu ürün neden yok bilmiyorsa zaten geçmiş olsun.

Sizin verdiğiniz araba örneği gibi, neden 2. el araba fiyatı 0'ı geçti? Çünkü arz yok talep var. Arabalara silikon ile üretilen çipler takılamadığı için fabrikadan çıkamadı, üretimler durdu, eminim siz de fotoğrafları vs görmüşsünüzdür fabrika bahçelerindeki 1000'lerce arabayı. Ama ihtiyaç vs durmadı, 0 araç olmayınca insanlar 2. ele yöneldi, Bu da 2. elde talep artışına demek idi

Basit matemetik dahilindeki ekonomik formül şu:

Bir şeye talep artar ise fiyatı artar. Bir şeyin arzı artar ise fiyatı düşer.
1 kilo altının 1 kilo gümüşten pahalı, ama 1 kilo uranyumdan ucuz olması da nın temel sebebi olduğu gibi

Ben dolar kaynaklı kısmı tekrardan açıklayayım, bu da son mesaj olsun. Basit örnek; ile satıcı 100 dolara kartı alıyor, kur 10TL, müşteriye de %100 kar ile satsın diyelim 2000TL fiyat sunuyor.

Ancak ertesi sabah/hafta kur 11TL oluyor (%10 artış). Eğer bugün 2000TL'den satış yaptı/yapar ise, otomatik olarak kar marjı %10 düşüyor. (1000tl kar vs 900TL kar) Bu noktada ya satmıyor, stok yok diyor bekliyor, satışları iptal ediyor, dolar kuru stabil olunca ya da kendince hedefe gelince (10TL'den aldığını kur 18TL olunca satması gibi) o zaman ne hikmetse birden bire stok temin ederek satışa sunuyor.. (Madenciler kazım yapmayı bırakmıyor)

Ya da satıp, envanterini yerine koymak istediğinde 1 yerine 0,9 ürün alabiliyor, bu da otomatik olarak küçülme demek oluyor. Altını çizdiğim nokta artan dolar kuru %10 ve azalan kar marjı %10 rastlantısal olarak aynı değil. Bu durumun birbirini tetikleyen olaylar olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Özet ile, GPU bulunmamasının temel sebebi silikon endeksli kriz. Zaten AMD ve NVIDIA kendi web sitelerinden direk disclamier (sorumluluk reddi) olarak ana sayfalarında neden GPU piyasaya sür"E"mediklerini paylaştı.. Sonuçta adamlar NASDAQ ta listelenen halka açık firma, ürün satmanın yanında, hissedarlara karşı ayrıca sorumlulukları var.. Yanılmıyorsam daha yeni Temmuzda stok sorunumuzu çözdük diye açıklama yaptı NVIDIA. Google basitce 3 kelime yazıp tüm bunları kendiniz de okuyabilirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı