Ethereum madenciliği bitti mi?

Evet kripto madenciliğin sonuna geliyoruz, en azından koca bir fabrika dolusu ekran kartınız ve mining sisteminiz yoksa.

4 Sene boyunca bir çok insanın ve gencin ekran kartı alamamasına sebep olan saçma sapan bir furyaydı...
Evet ya, özellikle pandemide herkes çullanmıştı. Ekran kartı kalmamıştı bildiğin

Evet kripto madenciliğin sonuna geliyoruz, en azından koca bir fabrika dolusu ekran kartınız ve mining sisteminiz yoksa.

4 Sene boyunca bir çok insanın ve gencin ekran kartı alamamasına sebep olan saçma sapan bir furyaydı...
2 kere ayı sezonu geçirmiş madencilik sektörü 3. ayı sezonuna giriyor. Kripto madenciliği Ethereum değildir. Biten bi' şey yok. Ülkemizdeki elektik zamlarından sonra karı tartışılır.

Son düzenleme:
2 kere ayı sezonu geçirmiş madencilik sektörü 3. ayı sezonuna giriyor. Kripto madenciliği Ethereum değildir. Biten bi' şey yok. Ülkemizdeki elektik zamlarından sonra karı tartışılır.

Aynen dostum, artık 3 4 ekran kartıyla herkes çalışmayı bıraktı şu an kar ediyor dünyanın ekonomik açıdan iyi ülkeleri.

Ya bu kadar bağnaz olmayın şu fikirlerinizde cidden, kripto paralardan önce yatırım yaptığı sektörün asla batmayacağını canı gibi saçma sapan savunan insanlar kripto para sektöründe de ortaya çıktı, anlamıyorum cidden.

...Anlayacağınız suçlar miningciler değil, TL' in değerini (vatandaşın alım gücünü) düşürenlerdir.
1.5 sene önce parasını vermemem rağmen ellerinde ekran kartı olmadığından dolayı kasamı yollamamalarının nedeni de mi miningciler değil de TL'nin değerini düşürenler? İki olayı birbirine karıştırıyorsunuz.

hayır, kripto madenciliği bitmedi, sadece ETH havuzları kapatıldı.
Ama diğer alt coinlerin (ETC, RVN gibi...) kazımı yapılıyor hala ve yapılmaya da devam edecektir.
Kısa süre içinde diğer kripto paralar da Proof of Stake sistemine geçmek zorunda kalacak. Dünyada bu kadar ciddi enerji krizleri yaşanıyorken benim umrumda değil deyip %99 enerji tasarrufu yapmak varken aynı sistemden devam etmeleri imkansız.

Ekonomi ile ilgili bir şeyden bahsetmedim ki ben, daha okuduğunu anlamamışsın.

Evet anlamıyorsun. 🤣
Sana cevap veremeyeceğim, cidden çünkü bazı şeyleri zorla sokamam kafana. Tüm dünyada kripto madenciliği hem enerji hem de kârının azalması dolayısıyla bitme noktasına gelirken bu akıllı bıdık hâlâ bana savunuyor, yok elektrik parası için ülkemizde kârsız falan diye.

@celilemrednsmnt kripto madenciliği %6 civarında enerji tüketiyor. Bankalar da %25 civarında. (Yanılmıyorsam bir kaç ay önce bir araştırma haberinden okumuştum.) Yani eğer söz konusu enerji tasarrufu ise, başta bankaların kapatılması gerekmez miydi? Kriptonun enerji tüketimi devede pire gibi görünüyor da.

@Windows 7 o çok ayrı bir konu. Kripto madenciliği öncesinde de stokları tükenen ürünler fırsatçıların eline düşüp uçuk rakamları bulabiliyordu ve uçuk fiyatlarına rağmen piyasada bulmak güç oluyordu.

Fiyat pahalılığından kastettiğim şu: Mesela şuan batılı bir asgari ücretlinin rahatlıkla alabileceği 3070 Türkiye'de en düşük 15 bin TL civarında görünüyor, batılı ülkelerde ise 700 dolar civarında. (Şöye de açıklayayım: Batılı biri ortalama bir asgari ücretle 2 adet RTX 3070 alabiliyorken, biz yaklaşık 3 asgari ücretle alabiliyoruz. Yine anlamadıysanız, bu sefer başka türlü de örnekler verebilirim.)

@celilemrednsmnt kripto madenciliği %6 civarında enerji tüketiyor. Bankalar da %25 civarında. (Yanılmıyorsam bir kaç ay önce bir araştırma haberinden okumuştum.) Yani eğer söz konusu enerji tasarrufu ise, başta bankaların kapatılması gerekmez miydi? Kriptonun enerji tüketimi devede pire gibi görünüyor da.
Boş yapıyorsunuz. Oran verip bu oranın neye göre olduğunu bile belirtmemişsiniz pek bir şey anlamadım. Ben tüm dünyada tüketilen enerjinin %6'sı olarak farz edip değerlendiricem. Tüm dünyada tüketilen enerjinin %6'sı oldukça kayda değer bir enerji miktarıdır. Bankalarla karşılaştırmanız o kadar büyük bir zırvalık ki bahsetmek bile istemiyorum. Ayrıca ben kripto paraların %99 enerji tasarrufu sağlayacak bir sisteme geçebileceklerini söyledim ve ekleyeyim bu geçiş sancılı veya zorlu olmaz.

@celilemrednsmnt saygısızlık yapıp haddini aşmamış olsan sana iddiamın detaylarını da atardım. Ama konu dahilinde olabilmek adına; kriptoların geleceğin paralırı olabileceğini, haliyle de kripto borsa veya sanal banlaların, günümüz bankaların yerini alabileceğini düşündüğümden karşılaştırdım. Olma ihtimali var mı var (bunu senin gibi iki çümle kuramayıp direk hakarete geçen zavallılar değil Prof.'lar söylüyor.) Eğer öyle bir ihtimal varsa, arada uçurum enerji tüketim farkı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı