€119 Arctic soğutucu gümrük işlemleri nasıl olur?

draqa

Kilopat
Merhaba ben arctic sitesinden soğutucu almak istiyorum 150 eurodan düşük. Gümrükte nasıl bir işlem oluyor acaba? Bir yerde 20% ve 30% iki farklı vergi ödeneceğini okudum. Bu bilgi doğru mu?

Dosya Ekleri

• IMG_20240430_163539.jpg
    IMG_20240430_163539.jpg
    50,8 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
%20 KDV + gümrüğe sunma ve damga vergisi ödüyorsun.

Özetleyecek olursak.

89,04*34,6854 = 3088,38 TL.

3088,38 + %20 KDV(617,6) = 3088,38 + 617,6 = 3705,98.

Bunun üstüne gümrüğe sunma ve damga vergisi maksimum 100 TL civarı tutar.

Yani kısacası 89€'luk bir ürün 3800 TL'ye denk geliyor. Kargo masrafları gümrük hesaplamalarına dahil değil, ürünün saf fiyatı önemli. Kargo masrafını da eklersek 30€ = 1042 TL. 3800 + 1042 = 4842 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
@draqa En son yaptığım 5600 liralık alışverişimde ödediğim vergi bu şekilde. %15 gümrük vergisi kesilmiş. Diğerleri de görüldüğü gibi zaten.

1714485043612.png

Bu kesin değil. Kimi zaman çok altında kimi zaman çok üstünde olabiliyor. Gümrük memurunun keyfiyle doğru orantılı maalesef.

@deadfellow Bu hesapladığın 3942 TL üstüne ücret çıkar mı? @Görkem Umut o 15% gümrük vergisi KDV haricindeki bir vergi mi? Yani 3942 TLnin üstüne bir de gümrük vergisi mi eklemem gerekiyor? Maksimum tutarı hesaplamaya çalışıyorum net bir ücret olmayacağını anladım.

Bir de arctic Türkiye'de satış yapan bir marka. Herhangi bir garanti durumunda Türkiyede garantisi oluyor mu?

Bu % hesaplama işleri pek tutmuyor. Dediğim gibi gümrük memurunun keyfine bağlı. %10 verir, %30 verir, 150€ aşağısı bile olsa gümrükten geçirmez falan filan. Bir sürü şey var. Size ne desek yalan olur şu anda. Siz farklı senaryolar üzerinden hesaplama yapın. Başka bir şekilde yönlendirme yapmak doğru değil.

Resmi kanun olarak benim dediğim doğru ama arkadaşın dediği gibi gümrük memurunun paşa keyfine bağlı rakamlar.

Bu % hesaplama işleri pek tutmuyor. Dediğim gibi gümrük memurunun keyfine bağlı. %10 verir, %30 verir, 150€ aşağısı bile olsa gümrükten geçirmez falan filan. Bir sürü şey var. Size ne desek yalan olur şu anda. Siz farklı senaryolar üzerinden hesaplama yapın. Başka bir şekilde yönlendirme yapmak doğru değil.
Hocam ben yaşadım işte bunı ürünüm 141 Euro ayakkabı ( krampon ) Gümrük İşlemlerime tabi olundu ürün bana hediye olarak gelmesine rağmen 27 Nisan da ürün Türkiye’ye ulaştı ondan sonra gümrük işlemlerine tabi oldu mesajı geldi 29 nisandada gümrük çekme işlemleri için fatura çart curt istediler gönderdim ve hala bir gelişme olmadı hatta neden gümrük işlemlerine tabi olundu çözemiyorum nihayetinde 150 Euro aşağısı hocam bilmiyorum artık ya

@Görkem Umut Max gümrük 30% Max KDV 20% bunları göze alabilirim. En kötu senaryo bu gibi 5000 TL'yi geçmiyor. Türkiye'de 7000 TL fiyatı var. Her türlü değer gibi geliyor.

@nabe72 gümrük vergisi ve KDV ödemesi yaptın mı? Bir gelişme olursa yazabilir misin

@Görkem Umut fotoğraftaki panel hangi uygulamanın paneli Amazon mu?

@Görkem Umut Max gümrük 30% Max KDV 20% bunları göze alabilirim. En kötu senaryo bu gibi 5000 TL'yi geçmiyor. Türkiye'de 7000 TL fiyatı var. Her türlü değer gibi geliyor.

@nabe72 gümrük vergisi ve KDV ödemesi yaptın mı? Bir gelişme olursa yazabilir misin

@Görkem Umut fotoğraftaki panel hangi uygulamanın paneli Amazon mu?
Hocam henüz bir ödeme çıkartmadılar bana gümrük geçici depolama alanında tutuyorlar artık ne yapıyorlarsa bilmiyorum benden belgeler istediler fatura vs vs gönderdim adres bilgisi tc falan istediler onları da gönderdim pazartesi tüm evrakları kendilerine gönderdim sabah saatlerinden itibaren henüz gir gelişme yok ne kadar vergi çıkartırlar bilemem ürün 141 Euro tutuyor işin tuhaf tarafı dhl 222 ile başlayan numaraları arayınca 150 Euro altı olan ürünü neden gümrüğe almışlar… yüksek ihtimal ürün hediye geldiği için herhangi bir gümrük ücret vs vs ödenmediği için böyle bir yola gidilmiş olabilir bakalım kaç gün sürecek birde merak ettim gümrük geçici depolama alanında tutulduğu süre boyunca herhangi bir ücrete tabi mi ? Bilenler cevaplarsa sevinirim

Yeni konular

Geri
Yukarı