Ev mi dershane mi?

• Konuyu başlatan lrs
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 684

lrs

Hectopat
Selam. Hızlı ve önemli bir karar vermem gerekiyor, farklı kişilerden de yorum duymak istiyorum. Söylediklerim esasında hangisi mantıklı geliyorsa belirtirseniz sevirim.

19 yaşındayım, 2. mezun senemdeyim. Geçen sene mezun senemde evde çalışmaya karar vermiştim, mezun asosyalliğini bilirsiniz. Sürekli erteleyerek ve evden çıkmayarak koca 1 yılı geçirdim. Lisede 2 sene Online girdiği için temelim de yok denecek kadar az.
Taşınma işlerimiz araya girdiği için dershaneye de 2 ay kadar geç kalmış bulunuyorum. Şu an 2 seçeneğim var.

Temelim zayıf olmasına rağmen 2 ay bir açıkla dershaneye başlayacağım, hem önceki 2 ayı hem ilerleyen konuları çalışacağım. Burada ufak bir detay var. 2 otobüs ile dershaneye ulaşabiliyorum ve sabahları 5.30'da kalkmam gerekiyor.
Dershane 16.00'da bitiyor. Eve gelmem yaklaşık 18.00 civarlarını buluyor. Sabah 5.30'da kalkmak için de benim 22.00 civarlarında yatmam gerekiyor. Zaten eve geldiğimde dinlenme ve yemek desek bana 1-2 saat anca kalıyor.
Zaten temel olarak zayıfım, 2 ay konu açığı var. Yoğun bir tempoyla da kişisel olarak ders çalışma zamanım neredeyse kalmıyor. Dershane tarafının da tabii ne kadar verimli geçeceğini bilemiyorum. Duyduğum kadarıyla matematik falan çok yüzeysel geçiliyormuş. Dershane tarafı yoğun bir tempodan dolayı bana mantıklı gelmiyor. Tabii diyebilirsiniz yoğun tempo olmadan başarı olmayacak diye, haklı olabilirsiniz. Ancak farklı pencerelerden bakalım. Dershane verimsiz geçiyor, benim ders çalışmaya zamanım zaten kalmıyor, 2 aylık konu açığı da dolayısıyla kapanmıyor. Bu senaryo çok çok kötü olacaktır. Sınava eşit ağırlık olarak hazırlanacağım zaten, 8 ay bir süre verimli hazırlandığım da beni tatmin edecek bir sonuç gelecektir.

Geçelim ev tarafına. Şimdi diyebilirsiniz zaten geçen sene denemişsin olmamış, haklısınız. Ancak geçen sene yaptığım hatalardan ders aldığım için bu sene farklı bir yol izlemeyi düşünüyorum. Öncelikle günün birkaç saatini dışarıda sosyalleşmektir veya spordur falan o şekilde ayıracağım. Evde çalışırsam bir de koçluk almayı düşünüyorum, geçen sene hatalarımdan biri de koçluk almamaktı. Tecrübeli kişiler beni yönettiğinde elbette daha verimli olacaktır.
Evde çalışmak için disiplin ana kural. Disiplin olmadan imkanı yok başarı yakalanmaz. Disiplini oturtmak için de öncelikle gün içinde saat saat ne yapacağımı bilmem gerekiyor. Sabah uyandığımda yatağı bile toplamak aslında beyinde çok olumlu etkiler yaratıyor. Sıra sıra görevleri yerine getirdiğinizde otomatik olarak diğerlerini de yapmak istiyorsunuz.
Evde kalsam uyacağım bir program da oluşturdum. Aşağıya bırakıyorum.

06.00: Uyanış.
06.00 - 06.30: Yatak toplanacak, vücut esnetilecek ve diş fırçalanacak.
06.30 - 07.15: Kahvaltı
07.15 - 07.30: Günlük konu planlaması ( bu hafta sonları hafta planlaması olarak da yapılacak. )
07.30 - 08.30: Ezberlenecek konulalar varsa sabah saatlerinde beyin boş olacağı için ezber yapılacak. ( genellikle edebiyat ve tarih konularında ezber yapacağım sabahları. ) ( dershaneye gittiğimde buna da süre kalmayacak maalesef. )
08.30 - 09.30: İngilizce ( İngilizce olarak eksiğim fazla, üniversitede lazım olacağı için 1 saat ayıracağım günlük, dershaneye gidersem buna da vakit kalmıyor bu arada. )
09.30 - 12.00: Bu saat aralığında ezberden sonra ilk ders çalışmama başlayacağım. 40 dakika ders 10 dakika mola şeklinde 3 etap olacak.
12.00 - 13.30: Bu aralıkta hazırlanıp spor salonuna geçip 1 saat kardiyo yapacağım. ( ilerleyen aylarda 2 saat ağırlık antrenmanı koyabilirim haftada 4 gün falan. )
13.30 - 14.30: Duş ve öğlen yemeği.
14.30 - 19.00: Bu aralıkta ders çalışacağım. Yine 40 dakika ders 10 dakika mola şeklinde olabilir. Belki 1 saat ders 10 dakika mola falan da yapabilirim, odaklanma durumuma göre bakacağım.
19.00 - 20.00: Akşam yemeği.
20.00 - 21.00: Bu aralığı yatırım tarafı için teknik analiz çalışmak için ayıracağım.
21.00 - 22.00: Son ders çalışmamı yapacağım bu aralıkta.
22.00 - 22.30: Kitap okuyacağım.
22.30: Yatış.

Bu şekilde bir günlük plan düşünüyorum. Yaklaşık 9 saat ders çalışmış oluyorum. İlerleyen aylarda bazı şeylerden kısıp bunu 1-2 saatte arttırabilirim.
Dershaneye gittiğimde gün içinde yaptığım ekstra şeylerin hiçbirini yapamayacağım. Dediğim gibi kişisel olarak ders çalışma zamanım da kalmıyor. Verim alıp alamayacağımı da bilmiyorum.
Ev tarafında da disiplin söz konusu, bunu ne kadar götürebilirim emin değilim ama uzak perspektiften baktığımda ev tarafı daha sağlıklı duruyor.
Geçen sene çok rahat bir kişiliktim, sabah 4-5'lere kadar oturup öğlen 2-3 gibi kalkıp Full bilgisayar başında vakit geçiriyordum. Sürekli de ders çalışmayı erteliyordum. Yukarıdaki gibi bir plana uymak bence birkaç hafta içinde tam disiplini oturtabilir. Dediğim gibi evde çalışırsam koç tutacağım, her hafta görüşmelerimiz olacak. Dersleri YouTube üzerinden çalışmayı planlıyorum.
Dershaneye gittiğimde de yaklaşık olarak günde 3-4 saatim yol tarafında geçiyor sadece.
Dostlar bu şekilde baktığınızda tamamen objektif olarak siz olsanız hangi seçeneği seçerdiniz. Yorumlarınızı bekliyorum, iyi sosyaller.

Hedefiniz nedir?

Bu arkadaşı dinleyip 1 sene daha harcayabilirsin evde boş boş oturarak :D
YKS'ye dershaneye giderek çalıştım ama istediğim olmadı. KPSS'ye evde çalıştım ve çok şükür atandım. Tamamen kişiye bağlı.

Gerçekten acayip bir disiplin yakalaman ve bunu sınava girene kadar devam ettirmen gerekiyor. Spor salonu ve yatırım analizi gibi şeyler seni çok fazla meşgul ederse geçen sene yaşadığın sonun bir benzerini yaşayabilirsin. Kendine dürüst olup karar vermen gerekiyor.

Hedefiniz nedir?

YKS'ye dershaneye giderek çalıştım ama istediğim olmadı. KPSS'ye evde çalıştım ve çok şükür atandım. Tamamen kişiye bağlı.
Bunu farkındayım hocam, ben de evde çalışarak başardım çoğu şeyi ama arkadaş 1 sene denemiş başarısız olmuş yazısını okuduysanız, kişisel bir disiplin oturtamıyor kendine.

Bunu farkındayım hocam, ben de evde çalışarak başardım çoğu şeyi ama arkadaş 1 sene denemiş başarısız olmuş yazısını okuduysanız, kişisel bir disiplin oturtamıyor kendine.
Yazıyı okudum, konu sahibini tanımadığım için bir şey diyemem ama her insan hata yapıp hatasından ders çıkarabilir.

Kişisel disiplinin yok, tekrar evde hallederim diyerek kendini kandırma. Güzel bir dershaneye giderek kendini zoraki bir disiplinin altına sok ve çalışmaya başla.

Hocam aynı düşünceleri babam da aktarıyor. Ama dediğim gibi uzaktan baktığımda hiç mantıklı gelmiyor. Çok fazla soru işareti var kafamda.
İçimden gelmediği sürece de kazanamayacağımı biliyorum, geçen sene mezuna kalıp her gün dershane yapan 2 arkadaşım 2 yıllık bölümler kazandı. O bölümleri mezuna kalmadan da kazanabiliyorlardı. 1 sene boyunca hem boşuna dershane parası verdiler, hem de 1 sene zamanları gitti.
Aşırı derece de kararsızım. Pazartesi dershaneye başladım fakat pek iyi geçmedi. Rehberlik hocasıyla görüştüm 2 gün düşüneceğim dedim.
Yarın tekrar görüşmeye gidip kararımı söyleyeceğim. Bu akşam bir karar almam gerekiyor ama çok kararsızım.

Ev tabii ki, dershane boşa para israfı.

Bu da haklı bir düşünce. Dershane ücreti, yemek masrafı ve yol masrafı aylık neredeyse 1 asgari ücrete geliyor.

Geri
Yukarı