Türk erkeği doğası gereği dağ ayısı gibi mi tanımlanır?

Makaleler
7
Yer
Mile Marker LN 29.5, 51 Area.
bu konu kişisel yorum içeren bir isyan konusudur.

Konu başlığı çok ilginç, değil mi? Ancak niçin böyle bir başlık tercih ettiğimi konuyu okumaya devam ettikçe anlayacaksınız.

Türkiye'de kadınların bakım yapmaması, genel olarak erkeklerin garibine gidiyor. "kadın dediğin kılsız olacak" vb. konuşmalara illaki şahit olmuşsunuzdur, özellikle denize kıyısı olmayan bir bölgede yaşıyorsanız.

Bakım yapmayan bir kadına bu tür kelimeleri kullanan bir erkeğin tam bakım yapması gerekir ki böyle yorumlar yapabilsin. Ancak sonuç ne? O yapmıyor. Genelleme olmuş olabilir fakat Türk erkeklerinin %90'lık kısmı gerçekten de böyle; hatta "sabahları kalkınca yüz yıkıyoruz" veya "haftada 1 duş yeter" gibi sözlerle övünenleri de ne yazık ki var. Gözümle görmüşlüğüm var, oradan biliyorum :)

Tamam da, konu başlığıyla ne alakası var?

Konu başlığıyla alakası şu, erkekler kendilerine bakım yapınca "gay" olması. Ne yazık ki böyle bir durum var. Bir erkek eğer saçına bakım yapıyorsa, vücut kıllarını alıyorsa, yüzüne bakım yapıyorsa vb. bu erkeğin belirli bir kitle tarafından eş cinsel damgası yemesi kaçınılmaz bir gerçek. Peki, neden böyle bir algı var?

Aslında böyle bir algı olmasının sebebi insanların psikolojisinde yatan çekememezlik duygusu olabilir, ancak bu bir genelleme çünkü o kadar çok bu tür insanlardan var ki hepsinin bu sebepten dolayı böyle bir yargıya varıyor olması muhtemel değil.

Bu işin dalga boyunda olanda var, ciddiye alan da var. Aslında ciddi olan insanların ciddi olmasının sebebinde bir nebze de kadın halkı sebep oluyor, çünkü keko erkek sevdası diye bir şey var. Zaten genelde de bu yargıya kendini keko zanneden ve IQ seviyesi toplumun altında kalmış insanlar tarafından varılıyor. Böyle düşünmelerinin sebebi de IQ seviyesi düşün keko erkeklerin "kadın evde kalacak", "kadın", "kadın", "kadın" düşüncesiyle yaşamaları ve hayatta tek yaptıkları şeyin ayda 1 duş alması olabilir.

Korkutucu gerçek ki, bakım yapıyorsunuz diye dayak yeme ihtimaliniz de var. Bir insanın kendini sağlıklı veya estetik olarak görmek isteyip kendine bakım yapması insanların bir yerine batıyor olmalı, yoksa niye dayak atsın ki? Peki bir insanın kendine yaptığı bakımın kime ne zararı olabilir? Bu da cevaplanamayan sorulardan bir tanesi.

Spor yapan erkeklerin, bacak ve kol kası çalıştıkları ve estetik görünmek istedikleri için bacak ve kol kıllarını kestiklerini görmüşsünüzdür; zira benim de spor yaptığım zamanlarda aldığım olmuştur. Bu durumda amacın kız etkilemek olsun yahut olmasın, mevzu burada senin birine zarar verip vermediğin. Birine zarar mı verdin? Hayır, sadece bacak ve kol kıllarını kestin çünkü estetik görünmek istedin veya kılların seni rahatsız etti. Buradaki sorun ne? Bir sorun göremiyorum doğrusu. E peki niye gay damgası yedin veya linçlendin? Cevapsız.

Aslında bakım dediğimizde temizlik de gelebilir akla; evi temiz olan, temiz olmayı seven, temizlik yapmayı seven insanların da bu damgayı yediğini görürüz. Bunun en büyük örneklerinden birisi Instagram influenceri cem özkök'tür. Kendisine yapılan yorumları illaki görmüşsünüzdür. Kendisi temizlik yapmayı seven, vücut bakımını ve ev temizliğini aksatmayan bir Türk erkeği. Peki, bunları seviyor diye niye kendisine sürekli "gay misin" tarzında yorumlar yapıldı? Bu da cevapsız.

Kendi yaşadığım bir olaydan örnekle, ben günlük olarak bir takım bakımlarını yapan bir insanım. Arkadaşlarım beni araçlarıyla evime almaya geldiklerinde kapının önündeyken beni ararlar, aşağı in geldik diye. Tamam derim. Üstümü değiştirir, saçlarımı tarar, dişlerimi fırçalar, göz damlamı damlatır, parfümümü sıkar ve çıkarım. Bunları yapmam ortalama 10 ila 15 dakika arası sürer. Niçin geç geldin diye sorduklarında ise yaptıklarımı anlatırım, şundan şundan dolayı diye. Sonuç yukarıda anlattıklarımdan farksız. Hepsi olmasa bile içlerinde bana da aynı damgayı vuranlar olmuştu.

Üzücü kısım bunu erkeklerin değil kızların da yapıyor olması. Yine yaşadığım olaydan bir örnek vereceğim. Konuştuğum bir kız arkadaşım vardı, bir sohbet esnasında kişisel bakım muhabbeti açıldı. Kendisi anlattıktan sonra bana sordu "sen yapıyor musun?" diye. Ben de yaptığım 3-5 şeyi anlattım. Devamında bana sorusu "gay misin?" şeklinde oldu. Niye diye sorduğumda yaptığım şeylerden söz etti, bir erkeğin bakım yapması garibine gitmiş. Yaptığım şeyler ise basitti doğrusu, misal dışarı çıkarken giyi mime dikkat etmek, kokuma dikkat etmek, diş ve saç sağlığıma dikkat etmek gibi. "saçına bakım yapan erkek mi olur?" şeklinde söylemi olup üstüne kahkaha atarak gülmüştü. Bunu söyleyenin bir kız olması ise aslında daha ağır bir etki bırakıyor, en azından bende öyle oldu çünkü erkekleri "bakımsızlıktan" dolayı yargılayanlar işin gerçeği yine kendileri.

Bu tür damgalara maruz kalmamak için ne yapmamız gerek? Sonuç belli, dağ ayısı olmak gerek. Dışarı çıkarken ter kokup kokmadığınızı önemseden, giydiğiniz kıyafetin temiz veya kirliliğini önemsemeden, belki kendi kolonisini kurmuş belirli bölgelerinizdeki vücut kıllarınızı önemsemeden çıkmanız sizi gerçek bir Türk erkeği yapar. Siz o zaman gerçek erkek olursunuz. Erkek adam bakım mı yapar yahu!

Doğrusu sizlerin de bu konu hakkındaki varsa anılarınızı ve düşüncelerinizi merak ediyor ve sizlere şu soruyu soruyorum: Türk erkeği dağ ayısı mıdır?

Türk erkeği dağ ayısı ola bilir. Fakat Türk kadını filizlenmiş kütük ola bilir.

Her neyse cinsiyet ve milletle alakası yok bu durumun. Tamamen kişinin kendi görüşü.

Mesela çok kaslı bir erkek sporcu olduğu zaman. O kişinin aletinin kalkmadığına inanılır Türk erkekleri arasında :D Çok garip insanlarımız var.

Ya da kızların tipe göre değil. Giyime göre erkekleri seçmesi gibi.

Yazının hepsini okudum. Haksız bir yer yok.

Her şeyden önce bunun Türk erkeği olarak değil de insan olarak tanımlayalım. İnsan bakımlı olmak zorunda. Bakımlı olmak gay olmak demek değil. Hepsini geçtim yakında parfüm sıkan erkek de gay olacak.

Evet erkek bakımlı olur.

Yazının hepsini okudum. Haksız bir yer yok.

Her şeyden önce bunun Türk erkeği olarak değil de insan olarak tanımlayalım. İnsan bakımlı olmak zorunda. Bakımlı olmak gay olmak demek değil. Hepsini geçtim yakında parfüm sıkan erkek de gay olacak.

Evet erkek bakımlı olur.
Teşekkürler :)

Türk erkeğine ya da genel olarak erkeklere dağ ayısı demek ayılara hakaret olur. Ayılar tatlı hayvanlar.

Erkekler gittikçe muhafazakarlığa kayarken kadınlar Batı progresifliğine ve liberalliğine doğru kayıyor ve cinsiyetler arasındaki uçurum da gitgide artıyor. Dünya genelinde böyle durum.

Sonuç olarak erkekler evinde "gadın" isterken kadınlar feminist teori okuyor, her şeyde özgürlüğe olumlu bakıyor vs. Her ikisinin de kendi içinde problematiği var ama erkeklerin durumu çok daha geri dönülemez noktada, onu belirtmekte fayda var.

Konu biraz uzun, hiç okumadım. Daha sonra rahat kafayla gelip baştan sona okuyacağım.

Şöyle diyeyim: hiçbir zaman bu konu hakkında genelleme yapılmasını doğru bulmuyorum. Dağ ayısı erkekler olduğu gibi, dağ ayısı kızlar da var.
Hocam bende konuyu okumadım. Okumuş gibi yaptım.

Dağ ayısı kız yoktur. Filizlenmiş kütük vardır.

Şöyle diyeyim: hiçbir zaman bu konu hakkında genelleme yapılmasını doğru bulmuyorum. Dağ ayısı erkekler olduğu gibi, dağ ayısı kızlar da var.
Evet, kesinlikle öyle. Ona değinmek için gerekli mal bende yok, henüz linçlenmek için bayağı gencim :)

Dağ ayısı kız yoktur. Filizlenmiş kütük vardır.
Bu tabire bayıldım :D

Türk erkeğine ya da genel olarak erkeklere dağ ayısı demek ayılara hakaret olur. Ayılar tatlı hayvanlar.

Erkekler gittikçe muhafazakarlığa kayarken kadınlar Batı progresifliğine ve liberalliğine doğru kayıyor ve cinsiyetler arasındaki uçurum da gitgide artıyor. Dünya genelinde böyle durum.

Sonuç olarak erkekler evinde "gadın" isterken kadınlar feminist teori okuyor, her şeyde özgürlüğe olumlu bakıyor vs. Her ikisinin de kendi içinde problematiği var ama erkeklerin durumu çok daha geri dönülemez noktada, onu belirtmekte fayda var.
Her söylediğinizde haklısınız.

Geri
Yukarı