Evde istenmiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Zaten öyle olacak sonra bu kız tanımadığı biriyle evlendirilecek belki de itin kopuğun önde gideni çıkacak kıza zarar verecek ileride ama yooook.
Orası bizi ilgilendirmiyor.
Hatasını LGS ile yapmaya başlamış zaten sonra da etrafını suçlayıp ortamlara girmiş vs.

Asla, demeyin bile. Zorla evlendirmeye çalışırlarsa sinirden kudururum patlarım. Bence lise bitince evden kaçsın yurtta falan okusun çekilmez yani.
Her şekilde 1-2 senesi dâhâ kötü geçecek, ne yapacağı bizi âlâkadar etmiyor.
Acımatasyon yapmaya gerek yok.

Orası bizi ilgilendirmiyor.
Hatasını LGS ile yapmaya başlamış zaten sonra da etrafını suçlayıp ortamlara girmiş vs.

Her şekilde 1-2 senesi dâhâ kötü geçecek, ne yapacağı bize kalmamış.

50km uzaklıktaki imamhatibe gitmek onun suçu mu yakındaki alternatifler varken?

Hiç boşuna etrafa suç atıp kurtulmaya çalışma. Bu hayatta bir şey başaramadıysan senin suçundur. Ortaokulda dersine çalışıp LGS'de iyi puan alman lazımdı, yapamamışsın. Puanın yakındaki imam Hatip'e bile yetmemiş, uzağa göndermişler. Lisede ders çalışmamışsın, ortamlarda eğlenmişsin, boş boş geçirmişsin vaktini; bu da tamamen senin suçun. Şimdi de kimse sana bakmak zorunda değil, kendi ayakların üzerinde durman lazım. Yine de akıllı davran. Şu anda maddi gücün yok, evdekilere muhtaçsın bunu unutma.
Yapman gereken:
  1. Evdekilerden özür dile, evdekilerin huyuna git.
  2. Evden çıkınca kendin ol.
  3. Kütüphaneye gidip 7/24 ders çalış.
  4. Evdekilerden maddi anlamda olabildiğince faydalan.
  5. Üniversiteyi şehir dışında oku.
  6. Burs/kredi alıp evdekilere ittirin gidin hayatımdan de.

Ya okusa ne olur okumasa ne olur ben LGS'ye bile giremdim önemli olan iş sahibi olabilmek öyle mal mal bir şey bilmeden ders çalışanlara mal diyorum ben sadece.

Hiç boşuna etrafa suç atıp kurtulmaya çalışma. Bu hayatta bir şey başaramadıysan senin suçundur. Ortaokulda dersine çalışıp LGS'de iyi puan alman lazımdı, yapamamışsın. Puanın yakındaki imam Hatip'e bile yetmemiş, uzağa göndermişler. Lisede ders çalışmamışsın, ortamlarda eğlenmişsin, boş boş geçirmişsin vaktini; bu da tamamen senin suçun. Şimdi de kimse sana bakmak zorunda değil, kendi ayakların üzerinde durman lazım. Yine de akıllı davran. Şu anda maddi gücün yok, evdekilere muhtaçsın bunu unutma.
Yapman gereken:
  1. Evdekilerden özür dile, evdekilerin huyuna git.
  2. Evden çıkınca kendin ol.
  3. Kütüphaneye gidip 7/24 ders çalış.
  4. Evdekilerden maddi anlamda olabildiğince faydalan.
  5. Üniversiteyi şehir dışında oku.
  6. Burs/kredi alıp evdekilere ittirin gidin hayatımdan de.

Ablacım sence imam hatip diye tutturmak yerine kıza destek çıkıp hadi kızım yaparsın onun hedeflerini dinleyip ona göre hareket etmek varken onu 50 kilometre ötedeki imam hatipe göndermek onun hatası mı?

Ablacım sence imam hatip diye tutturmak yerine kıza destek çıkıp hadi kızım yaparsın onun hedeflerini dinleyip ona göre hareket etmek varken onu 50 kilometre ötedeki imam hatipe göndermek onun hatası mı?
Orası ayrı mesele tabii ama 11.sınıf yani 17 yaşında alkole başlarsan sağlığın ve psikolojin kötü etkilenebilir.

Bende imamhatipe gitmeye zorlandım. Ortaokulda hafızlık programına giriş hakkı kazandığım için oraya gittim. 6. sınıfı yatılı okuyup ortaokul boyunca hafızlık yaptım. Lise normal bir Anadolu lisesinde okumak istiyordum fakat ailem şehirdeki fen lisesi proje imam hatip lisesine gitmemi istiyordu. LGS açıklandığın puanım imamhatipe yetmedi ve Anadolu lisesine yerleştim. Annemin isteği üzerinde 2. seçme hakkımı kullanıp tekrardan imamhatipe yerleşmeyi denedim ve bu sefer tuttu. Açıkçası ben pek pişman olmadım. Sadece 8 yıldır erkek okulunda okuduğum için karşı cinsten bir arkadaşım yok. Okulun ortamı, eğitimi gitmeyi istediğim Anadolu lisesinden çok daha iyi çıktı, bundan dolayıdır ki halime şükrediyorum. Memnunum.
Öyle anlatayım dedim bende. :)

Ya okusa ne olur okumasa ne olur ben LGS'ye bile giremdim önemli olan iş sahibi olabilmek öyle mal mal bir şey bilmeden ders çalışanlara mal diyorum ben sadece.
Bu senin hatan dostum, eğer şu an zamanını boş geçiriyorsan ileride elbet pişman olacaksın. Hakkıyla okul okursanız üniversite o kadar da boş bir yer değil.

Bu senin hatan dostum, eğer şu an zamanını boş geçiriyorsan ileride elbet pişman olacaksın. Hakkıyla okul okursanız üniversite o kadar da boş bir yer değil.

Üniversiteler de boş yerler olmaya başladı metro yoluna bile üniversite yaptılar her yer üniversite oldu ama nitelikli üniversite kalmadı.

Evet. 🙄
Açık açık yazmış "yakındaki ih lisesine puanım yetmiyordu da 50 km ötedeki liseye canî gönülden gitmek istedim" diye.

Paragrafa objektif bak ve ona göre eleştirini yap.

Canı gönülden gitmek istedim diye nereden yazıyor? Yoksa atıyor musunuz ailem yazdırdı demiş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı