Evde Nasıl Vücut Vücut Geliştirilir?

C-Note

Hectopat
Yer
Batman
Daha fazla  
Merhaba. Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu'na hazırlanıyorum. Dershaneye gitmediğim için evde sınava hazırlanıyorum. Kara Astsubay MYO'na girmek için sadece sınava girmek yetmiyor bunun Fizik Yeterlilik Sınavı var. Boyum 1.82 Kilom ise 83. Yaklaşık 5 ay önce 65 kiloydum. Okul bitince evde oturduğum için bu kadar kilo aldım ve Fitness'a gidemem. Fitness'a git diye yorum yapmayın. Kollarım ve bileklerim gerçekten güçsüz şınav, barfiks, mekik gibi hareketleri yapamıyorum. Evde vücudumu toparlayabilir miyim? Yardımcı olursanız sevirinirim.

Şınav + Barfiks + Chair Dips temel olarak bunlarla başla. Yanına Squat ekleyebilirsin. Gün geçtikçe sayılarını arttır. Asker olacağım diyorsun güçsüz olmamalısın. Gerekirse 2 tekrar ile başla hareketlere. Zamanı gelince 12-15'e sabitleyip SüperSet şeklinde çalışırsın.

Protein ağırlıklı beslen, et, tavuk, süt ve peynir gibi günde 2-3 litre su içmeye özen göster. Düzenli yürüyüş ile başla ve 1-2 hafta sonra koşmaya geç . Evde su şişelerinden ağırlık yapıp kaldır. 1 Litre ile başla mümkünse yavaş yavaş yükselt. Mekik ve şınav çekmeye az zorla kendini ve ufak ufak başla, her yaptığını bir deftere not ederek ilerle. Bunlar için günde en az 1-2 saat ayır. Önce hafif başla ki pes etmen zor olsun.

Güçsüzlüğünü gidermen için ağırlık antrenmanı yapman şart. Kaliteli besin alman gerekiyor. Diyetisyene giderek vücudun hakkında bilgi alman gerekiyor. Sana kaliteli bir besin programı önerecektir. Beslenmene bir süre dikkat et vücudun kendini toparlayacak. Daha sonra ağırlık antrenmanları yapman gerekiyor. Hızlı yürüyüş, bisiklet gibi kardiyo antrenmanları yapman gerekiyor. Güce ulaşman için mutlaka hafiften başlayarak yavaş yavaş ağırlıkları arttırarak antrenman yapman gerekiyor. Evde aletsiz mekik, şınav gibi hareketler seni gücüne ulaştırmaz. Bir şekilde spor salonuna gitmen ya da kendine ağırlık ekipmanları alman gerekiyor.

En iyi verim bir antrenör ve sağlıklı beslenme uzmanıyla alınır. Kilo alımında sağlık beslenerek kilo alınmalı, kilo verirken de sağlıklı beslenerek kilo verilmeli. Sağlığınızı düşünüyorsanız kesinlikle spor ve beslenme için ayrı uzmanlara ihtiyacınız var demektir. Başkalarının programlarını uygulamayın.

günde en az 1-2 saat ayır.
Günde 1 saat yeterli diye düşünüyorum. Önce kendinize bir antrenman programı hazırlayın yada internetten hazır antrenman programı bulun. Evde yapmaya müsait olsun ama denildiği gibi en iyi gelişim salonda alınır. Antrenman yaptığınız günler arasında muhakkak 1 gün ara olsun. Mesela pazartesi yaptıysanız salı yapmayın, çarşamba yapın perşembe yapmayın.. Protein ağırlıklı beslenin. Bu şekilde 1 ayda güç kazanırsınız 6 ila 12 ayda vücudunuz yavaş yavaş şekillenir.
Ağırsağlam
Bu sitede hazır antrenman programları ve rehberler var. Youtube üzerinde evde ve salonda olmak üzere hareketler içeriyor inceleyin.
Hızlı yürüyüş, bisiklet gibi kardiyo antrenmanları yapman gerekiyor.
Öncelikle kardiyo ile gereksiz yağlardan kurtulman lazım. Ama dikkat et abartma, sarkmalara sebep olur ilerde.
Boyum 1.82 Kilom ise 83. Yaklaşık 5 ay önce 65 kiloydum.
Kilo boya göre normal. 65 olması anormal olurdu zaten.

Günde 1 saat yeterli diye düşünüyorum. Önce kendinize bir antrenman programı hazırlayın yada internetten hazır antrenman programı bulun. Evde yapmaya müsait olsun ama denildiği gibi en iyi gelişim salonda alınır. Antrenman yaptığınız günler arasında muhakkak 1 gün ara olsun. Mesela pazartesi yaptıysanız salı yapmayın, çarşamba yapın perşembe yapmayın.. Protein ağırlıklı beslenin. Bu şekilde 1 ayda güç kazanırsınız 6 ila 12 ayda vücudunuz yavaş yavaş şekillenir.
Ağırsağlam
Bu sitede hazır antrenman programları ve rehberler var. Youtube üzerinde evde ve salonda olmak üzere hareketler içeriyor inceleyin.

Öncelikle kardiyo ile gereksiz yağlardan kurtulman lazım. Ama dikkat et abartma, sarkmalara sebep olur ilerde.

Kilo boya göre normal. 65 olması anormal olurdu zaten.
Hocam cevabınız için teşekkürler. Spor salonuna gitmek şart oldu. Spor salonuna gidersem kaç ayda vücudumu toparlayıp gereken güce ulaşırım. Zaten fit bir vücuda sahip olmak yeter fazlasına ihtiyacım yok.

Hocam cevabınız için teşekkürler. Spor salonuna gitmek şart oldu. Spor salonuna gidersem kaç ayda vücudumu toparlayıp gereken güce ulaşırım. Zaten fit bir vücuda sahip olmak yeter fazlasına ihtiyacım yok.
1 ayda güç kazanırsın, 6 ila 12 ayda şekillenir. Ama önce kardiyo+ağırlık başla ki yağın üzerine kas yapmamış ol. Yağı işin içine sokarsak 2-3 ay denebilir. Unutma arada muhakkak 1 gün ara ver. Kaslar dinlenirken kuvvetlenir. Hırs yapıp her gün gidersen mevcut kasları da kaybedersin. İyi çalışmalar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı