Evde spor nasıl yapılır?

Eve başlangıçta 60 kg halter ve dambıl seti alsam, düzgün beslenme ile uygun bir şekilde sporumu yapsam. Sizce spor salonundaki kadar olmasa da ona yakın vücut yapılabilir mi?
Sallana sallana değil de hakkını vererek antrenman yaptığın ve progressive overload orada olduğu sürece farkı kendin de görürsün. Sadece dumbell ile çok estetik, simetrik bir fiziğe sahip olabilirsin fakat dumbell ile overload yapmak barbell ile yapmaktan zordur. Ben sana kısaca bir özet geçeyim.

Ana kas grupları için haftada 12-24 set arası idealdir. 12 set ile başlayıp, kafana taktığın kas gruplarını her hafta 1 set arttırarak 24'e kadar çıkabilirsin ama bu yorar seni çok. 12-15 set arası yap, 1 hafta dinlen sonra ağırlık arttırarak 12 başla 15 çıkar böyle progressive overload yapabilirsin.

Bunları full body şeklinde haftada 2 3 ya da 4 gün şeklinde yapabilirsin. Istersen itiş-çekiş-bacak ya da bro split dediğimiz pazartesi göğüs günü salı sırt vs. de yapabilirsin sana kalmış. Eğer gençsen, enerjin ve beslenmen yetiyorsa 1 gün on 1 gün off 1 gün on 1 gün off diye yapabilirsin. Benim sana tavsiyem full bodydir. 1 sene split, 2 sene itiş çekiş bacak yaptım yaklaşık 3 4 yıldır da haftada 1-2 gün full body yapıyorum. Benimki artık olanı koruyayım sağlıklı kalayım diye.

Tekrar sayısı diye bir şey yoktur aslında bu sporda, time under tension dediğimiz yük altında vakit olarak çevirebildiğimiz bir kavrama entegre tekrar sayıları vardır. En ideali set başına 45 saniye yükte kalmaktır. Bu 30-60 saniye arasında olabilir. Barbell bench press, deadlift, squat gibi compound hareketlerde 30 saniye yeterliyken, lateral raise, face pull, dumbell curl gibi izole hareketlerde bu 60 saniyeyi bulabilir. Dumbell antrenmanlarında en ideali 45 saniyedir ama benim tecrübemle. Her tekrar 3 saniye olacak şekilde olması benim önerimdir. Yani 15 tekrar = 45 saniye gibi.

Progressive overloada gelirsek. Bunun anlamı zamanla bir şekilde kendini geliştirmek. Bunu ağırlık arttırarak yapabilirsin, tekrar arttırarak, saniye arttırarak, formu geliştirerek daha düzgün yaparak orası sana kalmış. Araştırmasını yapıp sana uyanı yap. Ama en basiti ağırlık arttırmaktır ama.

Bu işte en ama en önemlisi kendini başkalarıyla değil kendinle kıyaslamak. Ben bu hataya düştüm zamanında. Benim boyum 170, çok geniş bir yapım var. Herkes bana 85 kilo görünüyorsun diyorken ben 72 kilo geziyordum. Bu rakamlara çok takılıyordum ve perma bulk ile kendimi şişmanlatıyordum sadece :D Şimdi spora yeni başladıysan en güzeli bazal metabolizma hızını keşfedip, bu senin günlük yaktığın kaloridir, üzerine 300 kalori ekleyerek gelişim sağlamaktır. O bulk yap kanka hayvan gibi olursunculara inanma, yapan herkes sonrasında definasyon diyetine girince bakıyor ki aslında 1 yılda 1 kilo kas koymuş hepsi boşunaymış diyerekten pişman oluyor. Proteinini eğer fazla kilon varsa vücut ağırlığının 1.6 katı kadar tutman, eğer ki zayıf isen 2 katı kadar tutman yeterli olacaktır.

Son olarak da en ama en önemlisi bana kalırsa postürün adına çalışmalar. Göğüs omuz kol abanarak vücut yapmak sana çok cazip gelebilir çünkü aynada onları görüyorsun ama itiş için kaç set yapıyorsan çekiş için en az 1.5 katına denk gelecek şekilde yapmanı şiddetle öneririm. Bu hem seni fiziken daha güçlü yapar, hem postür olarak karşı cinse daha çekici kılar hem de postürün ile sana ileride büyük kolaylıklar çıkarır. Bunun için her antrenmanının sonunda ya da başında face pull hareketini ya da varyasyonlarını yap, W raise favorimdir. Ayrıca her antrenman sonunda farmers walk yapmanı öneririm. Çok güzel ve efektif bir harekettir.

1 yıldır falan uyguladığım kısa ve efektif bulduğum programı da paylaşayım seninle. Setlerini değiştirip kendine uyarlayabilirsin. Ben bacak çalışmıyorum pek sakatlığımdan dolayı kendin ekleme yapabilirsin.

A Rutinim
W Raises
Barbell Bench Press
Lat Pulldown V Pull
Lateral Raises
Humble Row
Farmers Walk
Romanian Deadlift
Barbell Squats

B Rutinim
Face Pull
Standing Dumbell Press
Military Omni Pull Up W/S/C
Incline Bench Press
Farmers Walk
Lateral Raises
Inverted Row

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sallana sallana değil de hakkını vererek antrenman yaptığın ve progressive overload orada olduğu sürece farkı kendin de görürsün. Sadece dumbell ile çok estetik, simetrik bir fiziğe sahip olabilirsin fakat dumbell ile overload yapmak barbell ile yapmaktan zordur. Ben sana kısaca bir özet geçeyim.

Ana kas grupları için haftada 12-24 set arası idealdir. 12 set ile başlayıp, kafana taktığın kas gruplarını her hafta 1 set arttırarak 24'e kadar çıkabilirsin ama bu yorar seni çok. 12-15 set arası yap, 1 hafta dinlen sonra ağırlık arttırarak 12 başla 15 çıkar böyle progressive overload yapabilirsin.

Bunları Full body şeklinde haftada 2 3 ya da 4 gün şeklinde yapabilirsin. Istersen itiş-çekiş-bacak ya da bro split dediğimiz pazartesi göğüs günü salı sırt vs. de yapabilirsin sana kalmış. Eğer gençsen, enerjin ve beslenmen yetiyorsa 1 gün on 1 gün off 1 gün on 1 gün off diye yapabilirsin. Benim sana tavsiyem Full bodydir. 1 sene split, 2 sene itiş çekiş bacak yaptım yaklaşık 3 4 yıldır da haftada 1-2 gün Full body yapıyorum. Benimki artık olanı koruyayım sağlıklı kalayım diye.

Tekrar sayısı diye bir şey yoktur aslında bu sporda, time under tension dediğimiz yük altında vakit olarak çevirebildiğimiz bir kavrama entegre tekrar sayıları vardır. En ideali set başına 45 saniye yükte kalmaktır. Bu 30-60 saniye arasında olabilir. Barbell bench press, deadlift, squat gibi compound hareketlerde 30 saniye yeterliyken, lateral raise, face pull, dumbell curl gibi izole hareketlerde bu 60 saniyeyi bulabilir. Dumbell antrenmanlarında en ideali 45 saniyedir ama benim tecrübemle. Her tekrar 3 saniye olacak şekilde olması benim önerimdir. Yani 15 tekrar = 45 saniye gibi.

Progressive overloada gelirsek. Bunun anlamı zamanla bir şekilde kendini geliştirmek. Bunu ağırlık arttırarak yapabilirsin, tekrar arttırarak, saniye arttırarak, formu geliştirerek daha düzgün yaparak orası sana kalmış. Araştırmasını yapıp sana uyanı yap. Ama en basiti ağırlık arttırmaktır ama.

Bu işte en ama en önemlisi kendini başkalarıyla değil kendinle kıyaslamak. Ben bu hataya düştüm zamanında. Benim boyum 170, çok geniş bir yapım var. Herkes bana 85 kilo görünüyorsun diyorken ben 72 kilo geziyordum. Bu rakamlara çok takılıyordum ve perma bulk ile kendimi şişmanlatıyordum sadece :D şimdi spora yeni başladıysan en güzeli bazal metabolizma hızını keşfedip, bu senin günlük yaktığın kaloridir, üzerine 300 kalori ekleyerek gelişim sağlamaktır. O bulk yap kanka hayvan gibi olursunculara inanma, yapan herkes sonrasında definasyon diyetine girince bakıyor ki aslında 1 yılda 1 kilo kas koymuş hepsi boşunaymış diyerekten pişman oluyor. Proteinini eğer fazla kilon varsa vücut ağırlığının 1.6 katı kadar tutman, eğer ki zayıf isen 2 katı kadar tutman yeterli olacaktır.

Son olarak da en ama en önemlisi bana kalırsa postürün adına çalışmalar. Göğüs omuz kol abanarak vücut yapmak sana çok cazip gelebilir çünkü aynada onları görüyorsun ama itiş için kaç set yapıyorsan çekiş için en az 1.5 katına denk gelecek şekilde yapmanı şiddetle öneririm. Bu hem seni fiziken daha güçlü yapar, hem postür olarak karşı cinse daha çekici kılar hem de postürün ile sana ileride büyük kolaylıklar çıkarır. Bunun için her antrenmanının sonunda ya da başında face pull hareketini ya da varyasyonlarını yap, W raise favorimdir. Ayrıca her antrenman sonunda farmers walk yapmanı öneririm. Çok güzel ve efektif bir harekettir.

1 yıldır falan uyguladığım kısa ve efektif bulduğum programı da paylaşayım seninle. Setlerini değiştirip kendine uyarlayabilirsin. Ben bacak çalışmıyorum pek sakatlığımdan dolayı kendin ekleme yapabilirsin.

A rutinim.
W raises.
Barbell bench press.
Lat pulldown v pull.
Lateral raises.
Humble row.
Farmers walk.
Romanian deadlift.
Barbell squats.

B rutinim.
Face pull.
Standing dumbell press.
Military omni pull up W/S/C
Incline bench press.
Farmers walk.
Lateral raises.
Inverted row.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Aklımda şu an için soru işareti yok hepsini çok iyi anlatmışsınız. Program arayışı içerisindeydim, sanırım verdiğiniz programı 3 ay kullanırım ondan sonra değişiklik yaparım farklılık olması açısından. A ve B planlarınızı 1 gün a yapıyorsam dinlenip 3. gün b şeklinde mi uygulamalıyım?

175 60 kiloyum kilo alma sürecine girecektim spora başladığım zaman. Almam gereken kalori hesabında haftada 1 kilo almak için 3500 kalori almam gerekiyormuş, benim kendi yaptığım diyet listesine göre (FatSecret uygulamasından yararlandım kalori saymak için) 4200-4500 kalori arası alacağım. Bu kalorilerin 400G'si karbonhidrat 150G'si protein 200G'si de yağdan(sadece kuruyemişlerden gelen yağ başka yağ tüketmeyeceğim) oluşacak (önerilen 140G). Sizce bu aldığım yağ çok mu fazla olur? Ektomorf vücut tipine sahibim.

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Aklımda şu an için soru işareti yok hepsini çok iyi anlatmışsınız. Program arayışı içerisindeydim, sanırım verdiğiniz programı 3 ay kullanırım ondan sonra değişiklik yaparım farklılık olması açısından. A ve B planlarınızı 1 gün a yapıyorsam dinlenip 3. gün b şeklinde mi uygulamalıyım?

175 60 kiloyum kilo alma sürecine girecektim spora başladığım zaman. Almam gereken kalori hesabında haftada 1 kilo almak için 3500 kalori almam gerekiyormuş, benim kendi yaptığım diyet listesine göre (FatSecret uygulamasından yararlandım kalori saymak için) 4200-4500 kalori arası alacağım. Bu kalorilerin 400G'si karbonhidrat 150G'si protein 200G'si de yağdan(sadece kuruyemişlerden gelen yağ başka yağ tüketmeyeceğim) oluşacak (önerilen 140G). Sizce bu aldığım yağ çok mu fazla olur? Ektomorf vücut tipine sahibim.
Yağ sağlıklı yağ olduğu sürece problem değil istersen karbonhidrat alma enerjini yağdan çıkar fark etmez yeter ki sağlıklı olsun. %40 protein %40 karbonhidrat %20 yağ güzel bir başlangıçtır.

Evet 1 gün a yapıyorsan 1 gün dinlen sonra b yap ama bu yaşına ve enerji düzeyine göre değişir açıkcası ben 25 yaşından sonra o enerjiyi bulamamaya başladım o yüzden haftada 2 yapıyorum set sayısına göre bölebilirsin. Aynısını yapmak zorunda değilsin bu arada, farklı şeyler de deneyebilirsin tek hareketle de yıllarca gidebilirsin yeter ki sürekli overload olsun. Bu program benim kişisel seçimim, arkadaşın dediği gibi ekipmansız da yapabilirsin ama bir yere kadar.

Bu arada haftada 1 kg almak çok saçma bir karar olur. Dışarıdan testosteron almayan biri bu iş için genetik harikası dünya şampiyonu biri olsa bile ilk yıl 15 kilo kastan fazla koyamaz. Bu spor sabır ve disiplin işi hemen olsun bitsine gelmez yani o kiloyu alırsın sonra vereyim diye diyet yaparsın sonra dismorfia gelir ve bitmek bilmez döngüye döner... Eğer sabırsızsan ve kararlı biri değilsen başka bir spor dalına ya da hobiye yönelmeni öneririm. Dövüş sanatları, yüzme, dans gibi. Dediğim gibi bazal metabolizmanın üzerine 200-400 arası bir kalori ekle öyle git. Ben bulk önermiyorum ama yine de karar sana ait deneme yanılma yöntemiyle tecrübelenmek güzel bir şey.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı