Evde spor yapılır mı?

Yani spor salonuna yönelmem daha mı doğru olur.
Tabi ki, evde mi daha iyi ders çalışılır kütüphanede mi? gibi bir şey söz konusu. Spor amaçlı evden çıkıp gittiğin için motivasyon daha yüksek olur, kapı çalar aile fertleri bir şeyler ister, bir şeyler söyler. Biri gelir biri gider bölünme ihtimalin olur. Birde bilgi birikimin önemli. Ben evde de motive olurum kendimi de herkesten soyutlarım desen bile spor basite indirgenecek bir şey değil, spor yapıp kendine zarar verme ihtimali de mevcut. Spor salonuna gidip 1-2 yıl yeterince alıştıktan sonra eve geçebilirsin bence.

Spor salonu evine yakınsa kesinlikle spor salonuna git. Ama 20 dk otobüsle/arabayla yol yapacağım vs varsa evde yap. Evde düzenli spor yapmak disiplin istiyor ve spor salonundaki kadar geniş hareket varyasyonların olmaz.

Ama evde yapılır mı sorusunun cevabı evet yapılır.

Çevremde spor salonu fazlaca var en yakını 1dk yürüme mesafesinde ama çeşitlilik fazla fiyatına göre gideceğim en uzağı 10dk yürüme mesafedinde.

Hatta bütçe sorunun yoksa veya uygun bir yer bulabilirsen +diyetisyen tavsiye ederim. Yine beslenme alışkanlıkları ve sporun gerektirdiği beslenme açısından çok faydalı olur.

İlk vinly olan set ve bilek ağırlığı gereksiz para. Ayarlanabilir dambıl alacaksan döküm olanları tercih etmelisin. Bunların plakaları hep yer kaplıyor gereksiz hemde çok kolay patlıyor. Ev imkanında en ergonomik direnç bandı. Ne kadar iyi olduğu tartışılır direnç bantlarının ancak ev koşullarında en pratik kullanışlı olan ürün. Decathlon'da en uygunları ve kaliteli.

Hatta bütçe sorunun yoksa veya uygun bir yer bulabilirsen +diyetisyen tavsiye ederim. Yine beslenme alışkanlıkları ve sporun gerektirdiği beslenme açısından çok faydalı olur.
Diyetisyen de tercih tabi, ayrıyetten 1 ay veya 1 kere de olsa profesyonel biriyle birlikte antrenman yap yapabilirsen. Çok şey öğrenirsin. Püf noktaları bu sporda farkı yaratan şeydir.
Ek olarak ta deadlift gibi hareketlerden uzak dur. Kontrol edemeyeceğin ağırlığın altına girme. Vücudumuzu ortalama 70 sene kullanıyoruz çünkü. Güçlendireyim derken yıpratmayalım.

Bu kadar parayı spor salonu ve sonrasında istersen supplement olarak değerlendirmen bence çok daha iyi olur tecrüben yoksa evde gelişim gösteremezsin diye düşünüyorum.

Protein karbonhidrat ve kalsiyuma abanıyorum zaten kilo alma derdim yok metabolizmam hızlı.
Hocam tam olarak bu düşünce profesyonel spor salonlarında yanlış olarak bilinir. Parçaladığınız kas dokusunun yerine daha büyüğünü koymak ilk bakışta kolay gibi görünür ancak vücutta pek çok farklı sistem var. Bir yeri yaparken başka yerleri yıpratmak/riske atmak mantıklı olmasa gerek. Ki profesyonel tanita gibi cihazlarınız yoksa zaten yağ oranı kemik oranı sıvı oranı gibi oranlarınıza amatör tartılarla falan sağlıklı ulaşamazsınız. Mesela sağ kolunuz sol kolunuza göre olması gerekenden daha fazla güçlüyse/zayıfsa v.s.

Dediğim gibi yabana atmayın gideceğiniz salonda varsa "diyetisyen" ve imkan varsa en azından bir süre tercih edin. Sporda da diyette de 1 aylık süre uzun gibi görünse de aslında kısa, öğrenmek için en az 6 ay süre verin kendinize, sonra farkları daha net görürsünüz. Madem bir amacınız var riske girmeyin, vücut size uzun yıllar lazım.

Yani spor salonuna yönelmem daha mı doğru olur.
Düz düşün. Şu anda egzersiz yaparken ne kadar verim aldığından emin olacak kadar deneyimli misin? Ayna karşısında egzersiz yaparken kendine bakıp, yanlış yaptığın hareketi düzeltebiliyor musun?

İnternetten bakacağın egzersizleri doğru uyguladığından veya faydalı olduğundan emin olabilecek misin? Vücudunun, kaslarının tepkisini iyi çalıştığından emin olacak kadar tanıyor musun?

Ben evde de, salonda da çalıştım fakat evde antreman yaparken beni izleyen, uyaran bir arkadaşım vardı.

Özetle, demek istediğim şey danışabileceğin dışarıdan bir göz olmaması eksiklik olacaktır. Üstelik yanlış antremanları devamlı yaparsan da hem vakit kaybı, hem de negatif etkisi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı