Eve internet bağlatırken nelere dikkat etmeliyiz?

Agarwaen3

Decapat
Binamda Superonline ve Kablonet fiber altyapıları var ama oturduğum dairede ADSL kullanıyorum çünkü çok uzun yıllardır tarife değiştirmiyorum. Çok eski ve dandik bir binamız var ama bilindik bir yerde ikamet ediyoruz ücra bir yer değil yani.

Bazen forumlarda arkadaşların internet bağlatırken servis elemanına "söyle şöyle kablo çeksin, direk buradan alsın, çoklayıcı kullanmasın" tarzında sözler söylediklerini görüyorum. Acaba benim de fiber altyapı ayarlanırken dikkat etmem veya söylememin faydalı olabileceği bir şey var mı? Çok FPS oyunu oynadığım için ping değerleri benim için önemli çünkü. O yüzden bağlantım ne kadar sağlıklıysa o kadar iyi.

Binamda Superonline ve Kablonet fiber altyapıları var ama oturduğum dairede ADSL kullanıyorum çünkü çok uzun yıllardır tarife değiştirmiyorum. Çok eski ve dandik bir binamız var ama bilindik bir yerde ikamet ediyoruz ücra bir yer değil yani.

Bazen forumlarda arkadaşların internet bağlatırken servis elemanına "söyle şöyle kablo çeksin, direk buradan alsın, çoklayıcı kullanmasın" tarzında sözler söylediklerini görüyorum. Acaba benim de fiber altyapı ayarlanırken dikkat etmem veya söylememin faydalı olabileceği bir şey var mı? Çok FPS oyunu oynadığım için ping değerleri benim için önemli çünkü. O yüzden bağlantım ne kadar sağlıklıysa o kadar iyi.

İnternet bağlatacapın firmayı ara ve ikamet ettiğin adresin ortalama Mbps değerini öğren ona göre daha çok yardımcı olabiliriz.

Hocam zaten fiber için sizin bir şey yapmanıza gerek yok. Bu tavsiyeler DSL için geçerli. Kablonet bina girişine fiber kablo getirip daha sonra uydu kablosu ile hizmet veriyor. Diğer firmalar zaten kendisi hallediyor.

Bugün müşteri hizmetlerini aradım konuştum. Kablonet'in kendi altyapısı olduğu için 100Mbps hız alma konusunda bir sıkıntı olmayacağını söylediler.
Apartmanımda fiber altyapı olduğunu ama dairemdeki kablonun çok uzun zamandır değişmediği ve bakır olduğunu söyledim. Temsilci ise zaten daireye fiber çekme gibi bir şey olmadığını apartmanda fiber varsa başka bir şey yapılması gerekmediğini söyledi. Doğru mu söylüyor bu iş böyle mi yapılıyor gerçekten?
Yani cidden hiçbir şey yapılmadan o dandik eski bakır kabloları kullanmaya devam mı edeceğim? Fiber'in düşük gecikmesi dairemdeki bakır kablolardan geçerken gene yükselmeyecek mi sonuçta?

Bugün müşteri hizmetlerini aradım konuştum. Kablonet'in kendi altyapısı olduğu için 100Mbps hız alma konusunda bir sıkıntı olmayacağını söylediler.
Apartmanımda fiber altyapı olduğunu ama dairemdeki kablonun çok uzun zamandır değişmediği ve bakır olduğunu söyledim. Temsilci ise zaten daireye fiber çekme gibi bir şey olmadığını apartmanda fiber varsa başka bir şey yapılması gerekmediğini söyledi. Doğru mu söylüyor bu iş böyle mi yapılıyor gerçekten?
Yani cidden hiçbir şey yapılmadan o dandik eski bakır kabloları kullanmaya devam mı edeceğim? Fiber'in düşük gecikmesi dairemdeki bakır kablolardan geçerken gene yükselmeyecek mi sonuçta?

Dostum fiber de iki cesit baglanti var. Biri daireye kadar fiber digeri ise apartmana gelen fiberin CAT kablo ile dairene cikmasi. Sen apartmanindaki kutuyu acip fotoğraf at daha iyi anlasilir. Eski bakir kablo derken onunda fotosunu at. Büyük ihtimal fiber apartmana geliyor sen kablo degistirip isini garantiye almak istiyorsan apartman icinden yeni CAT kablo cekerek sorununu cözebilirsin. Ama bir iki fotoğraf atarsan daha iyi cevap alirsin. Ama su anda verdikleri fiber hizlari ile maximum alacagin hiz 100 olacagi için daireye kadar veya apartmana kadar olan fiber arasinda pek bir fark olmaz.

Şuan şehir dışında olduğum için apartmandaki altyapıyı çekemiyorum daha önce de hiç bakmamıştım nasıl diye o yüzden ilk fırsatta bakacağım.
Daireme gelen kablo buna çok benziyor. Bilmediğim için merak ettiğim bir şey var. Şimdi ben bu kabloyu kullanırsam apartmanımın altyapısı fiber olsa bile gecikme gene aynı kalmayacak mı ? Fiber ile zaten yüksek hız alabileceğimden endişe etmiyorum tek kafama takılan fiberin oyunlar için düşük gecikme avantajından faydalanıp faydalanamiyacağım. Şuan meseka LoL'de 35, Rainbow Six'de 65-75 civarı ping alıyorum. Bu değerler düşerse çok işime yarar.

Şu an şehir dışında olduğum için apartmandaki altyapıyı çekemiyorum daha önce de hiç bakmamıştım nasıl diye o yüzden ilk fırsatta bakacağım.
Daireme gelen kablo buna çok benziyor. Bilmediğim için merak ettiğim bir şey var. Şimdi ben bu kabloyu kullanırsam apartmanımın altyapısı fiber olsa bile gecikme gene aynı kalmayacak mı? Fiber ile zaten yüksek hız alabileceğimden endişe etmiyorum tek kafama takılan fiberin oyunlar için düşük gecikme avantajından faydalanıp faydalanamiyacağım. Şu an meseka LoL'de 35, Rainbow Six'de 65-75 civarı ping alıyorum. Bu değerler düşerse çok işime yarar.

Bu kablo Kablonet'in kablosu. Anlayacaginiz sekilde dersem uydu anten kablosu. Kaliteli ve korunakli bir kablodur. Dis ortam da durmadiysa yipranma olacagini sanmiyorum. Bu kablo ile sadece Kablonet'in alt yapisindan verdigi interneti alabilirsiniz. Ping olayi sadece sizin ic ortam kablolama ile alakali bir durum degil. Kablonet altyapı olayinda iyi olsa bile oyunlardaki ping yüksekligi ile cok fazla sikayet alan bir sistem. Sanirim sizin Kablonet alt yapisi eski sistem, fiber olmayabilir. Daireye kadar fiber cektirme olasiliginiz var ise o sekilde yaptirirsaniz daha iyi olur ki sanirsam Superonline size bu konuda yardimci olacaktir.

Bu kablo Kablonet'in kablosu. Anlayacaginiz sekilde dersem uydu anten kablosu. Kaliteli ve korunakli bir kablodur. Dis ortam da durmadiysa yipranma olacagini sanmiyorum. Bu kablo ile sadece Kablonet'in alt yapisindan verdigi interneti alabilirsiniz. Ping olayi sadece sizin ic ortam kablolama ile alakali bir durum degil. Kablonet altyapı olayinda iyi olsa bile oyunlardaki ping yüksekligi ile cok fazla sikayet alan bir sistem. Sanirim sizin Kablonet alt yapisi eski sistem, fiber olmayabilir. Daireye kadar fiber cektirme olasiliginiz var ise o sekilde yaptirirsaniz daha iyi olur ki sanirsam Superonline size bu konuda yardimci olacaktir.
Kablonet'te daireye kadar çektirmek için ne yapabilirim? Maalesef Superonline pahalı olduğu için onu düşünmüyorum.

Türkiye'de en kaliteli altyapı sağlayıcı Kablonet.

Bu konuda size hem katiliyorum hem de katilmiyorum. Katildigim konu dogru düzgün altyapı yatirimi yapmadiklari(son zamanlari saymazsak) az sayida haneye internet hizmeti sagladiklari için. Ama tanidiginiz oldumu dag basina bile altyapı götürürler. Kisa bir örnek vermek gerekirse 25 yili askindir ADSL'nin en kötü oldugu İzmir'in bir mahallesinde Kablonet'te calismaya baslayan adamin evinin önünde o zamandan beri Kablonet kabini duruyor ama sen istesen 50 metre ileriye o kabinden kablo cekmezler ve cekmediler. Bence su anda en iyi altyapı evinize getirilen fiber kabloyu getiren her sirkettir... Al bak TürkNet evine 1000 Mbps internet hatti cekiyor. Sence hangisi oluyor en iyi altyapı.
Kablonet'te daireye kadar çektirmek için ne yapabilirim? Maalesef Superonline pahalı olduğu için onu düşünmüyorum.

Kablonet eve kadar cekmis zaten. Evinin önündeki kabine fiber mi geliyor yoksa bakir kablo mu onu ögrenin Kablonet'ten. Kablonet'ten alt yapin bakir sa komple altyapı calismasi yapilmasi gerek ki Kablonet bence su anda yeni altyapı yaptigi yerlere yapiyor onu. Eski bakir alt yapisi olan yerlerde fiber dönüsümü yapma ihtimali düsük. Cünkü halihazirda zaten fiber de alabilecegin hizlara yakin hizlari bakir altyapi ile sagliyor. Ama ping için ayni seyi söyleyemem...
Bu arada bildigim kadari ile Superonline alt yapisini kulanan sirketler var. Mesela milenicom. Milenicom ile konusursaniz size verecekleri altyapı seceneklerini söylerler. Hem Superonline alt yapisini kullanir hem de uygun fiyata fiber kullanirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı