EVGA GTX 1080 Ti FTW3 siyah ekran hatası

SLaYeR KiNG

Decapat
Daha fazla  
Bu siyah ekran sorunumu çözse çözse Recep Baltaş çözer diye umuyorum.

Yaklaşık 2 aydır siyah ekran sorunum var, tesadüfi bir şekilde genelde sistem boştayken bir anda siyah ekrana düşüyor ve o siyah ekranda kalıyor reset atmak zorunda kalıyorum. Bazen haftada 1 kez, bazen 3-4 günde bir kez. Sorunu çözmek için sistemimin tüm harddisklerini elden çıkarıp komple SSD'ye geçtim, yeni sıfır bir güç kaynağı aldım, defalarca format attım. Ekran kartı BIOS'unu güncelledim; fakat hiçbiri çözüm olmadı.

Ekran kartını monitöre Display Port ile bağlı, VESA destekli yeni bir kablo aldım o da fark etmedi.

Konuya ilişkin desteğinizi rica ediyorum.

i7 4930K 4.5GHz
Asus X79 Black Edition
Corsair H110i sıvı soğutma.
4x4GB Kingston Hyper Beast 2400MHz bellek.
EVGA GTX 1080 Ti FW3 ekran kartı.
3xssd (2.5TB)
Corsair RM850X V2 850W 80Plus Gold (PSU2020 yeni alındı)
Windows 10 Pro X64.

Son düzenleme:
Anakartta bulunmuyor mu?
yok, bi tane yedek ekran kartım var gt710 diye onu takabiliyorum o da çok zorlanıyor 4k monitör olduğu için bende.. sürekli %100'de.. denedim bir kaç gün dayanamadım.. çünkü zaten bazen 8 güne kadar siyah ekran görmediğim olabiliyor.. 8 gün o ekran kartına dayanmak eziyet oluyor.
Konuya desteklerinizi bekliyoruz.

Recep Bey :)
En son siyah ekranı 13.10.2020 saat 13.00 gibi aldım.
ikinci siyah ekran 15.10.2020 saat 20.52 civarı
üçüncü siyah ekran 17.10.2020 saat 19.11 civarı
Ekran kartıyla alakası olduğunu sanmıyorum aynı model 2 ekran kartıyla denedim 1 saat sonra yine aynı hata PSU denedim yine aynı kafayı yemelik bir sorun.

arkadaşlar çok ilginç bugün kardeşimin ekran kartıyla denedim yine siyah ekran aldım.. sorun ekran kartından da değil.. neden olabilir acaba? Recep bey bir yardımcı olsa keşke. @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Dostum şunu dene;

Ekran kartının MHz'sini düşür 100-200 puan gibi bir değer olsun o şekilde bir süre kullan hala crash alacak mısın?

DxDiag'a gir orada bütün bilgileri kaydet/save all information'a tıkla ve masaüstüne tıkla. Metin dosyasını aç en altlarda Diagnostics/Tanılar başlığının altında crashlerin sebebi var onları kopyala şutla. Aynı sorun bende yaşıyorum ve sorun çok büyük ihtimal malesef GPU kaynaklı.

Eğer aynı sorunu başka kartlada alıyosan eğer PSU yada anakart kaynaklı gibi. GPU-Z uygulamasında 12V altina dusuyor mu bi bak kullanırken yada benchmark yaparken.

Dostum şunu dene;

Ekran kartının MHz'sini düşür 100-200 puan gibi bir değer olsun o şekilde bir süre kullan hala crash alacak mısın?

DxDiag'a gir orada bütün bilgileri kaydet/save all information'a tıkla ve masaüstüne tıkla. Metin dosyasını aç en altlarda Diagnostics/Tanılar başlığının altında crashlerin sebebi var onları kopyala şutla. Aynı sorun bende yaşıyorum ve sorun çok büyük ihtimal malesef GPU kaynaklı.

Eğer aynı sorunu başka kartlada alıyosan eğer PSU yada anakart kaynaklı gibi. GPU-Z uygulamasında 12V altina dusuyor mu bi bak kullanırken yada benchmark yaparken.
Hocam selamlar, ayrı bir pc'de 3 gün boyunca ekran kartımı test ettik, siyah ekran vermedi. Benim pc'ime başka bir ekran kartı taktık pc'im yine siyah ekran verdi dolayısıyla ekran kartı ile alakası yok durumun.

Siyah ekran sorunları power supply'dan olabilir diye yeni power supply aldım 1 ay bile olmadı daha modeli: CORSAIR RM850x 850W 80+ Gold White Full Modüler

Ram'leri defalarce memtest86'ya hata vermedi.

Geriye sadece anakart kalıyor. AI Suite 3.0 yazılımının bu tarz siyah ekranlara yol açabileceği ile ilgili yazılar okudum ve pc'ye format attıktan sonra bu sefer bu anakart yazılımı olan ASUS AI Suite 3.0'ı kurmadan deniyorum şuan.

Hocam selamlar, ayrı bir pc'de 3 gün boyunca ekran kartımı test ettik, siyah ekran vermedi. Benim pc'ime başka bir ekran kartı taktık pc'im yine siyah ekran verdi dolayısıyla ekran kartı ile alakası yok durumun.

Siyah ekran sorunları power supply'dan olabilir diye yeni power supply aldım 1 ay bile olmadı daha modeli: CORSAIR RM850x 850W 80+ Gold White Full Modüler

Ram'leri defalarce memtest86'ya hata vermedi.

Geriye sadece anakart kalıyor. AI Suite 3.0 yazılımının bu tarz siyah ekranlara yol açabileceği ile ilgili yazılar okudum ve pc'ye format attıktan sonra bu sefer bu anakart yazılımı olan ASUS AI Suite 3.0'ı kurmadan deniyorum şuan.
Denedikten sonra geçip geçmediğini paylaşabilirmisin? Benim anakartımda Asus marka şöyle bir düşününce anakartımı değiştirdikten sonra bu sorunla sık karşılaşmaya başladım. Bende arkadaşın sistemin uygun bir zamanda deniycem. Kendi sistemimde 4K benchmarkta istisnasız crash veriyo max 2.sahneye kadar dayanıyor MHZ düşürünce sorunsuz çalışıyor fakat.

***Sorunumu çözdüm... Belki şaka gibi olacak ama kablolamamdaymıs sorun... Kesinlikle 2X 8Pin kablolama kullan. GPU-Z programını indir orada Watt ve Volt degerleri var onların Max'ını yollarsan daha da yardımcı olurum. 6+2 pin kullanıyordum 8pin geçince her değeri arttı.

Son düzenleme:
Dostum şunu dene;

DxDiag'a gir orada bütün bilgileri kaydet/save all information'a tıkla ve masaüstüne tıkla. Metin dosyasını aç en altlarda Diagnostics/Tanılar başlığının altında crashlerin sebebi var onları kopyala şutla. Aynı sorun bende yaşıyorum ve sorun çok büyük ihtimal maalesef GPU kaynaklı.

Eğer aynı sorunu başka kartla da alıyosan eğer PSU ya da anakart kaynaklı gibi. GPU-Z uygulamasında 12V altina dusuyor mu bir bak kullanırken ya da Benchmark yaparken.

Hocam selamlar, ayrı bir PC'de 3 gün boyunca ekran kartımı test ettik, siyah ekran vermedi. Benim PC'ime başka bir ekran kartı taktık PC'im yine siyah ekran verdi dolayısıyla ekran kartı ile alakası yok durumun.
Siyah ekran sorunları Power Supply'dan olabilir diye yeni Power Supply aldım 1 ay bile olmadı daha modeli: Corsair RM850X 850W 80+ Gold white Full modüler.
RAM'leri defalarce Memtest86'ya hata vermedi.
Geriye sadece anakart kalıyor. AI Suite 3.0 yazılımının bu tarz siyah ekranlara yol açabileceği ile ilgili yazılar okudum ve PC'ye format attıktan sonra bu sefer bu anakart yazılımı olan ASUS AI Suite 3.0'ı kurmadan deniyorum şu an.

Denedikten sonra geçip geçmediğini paylaşabilir misin? Benim anakartımda ASUS marka şöyle bir düşününce anakartımı değiştirdikten sonra bu sorunla sık karşılaşmaya başladım. Bende arkadaşın sistemin uygun bir zamanda deneyeceğim. Kendi sistemimde 4K Benchmark'ta istisnasız crash veriyor Max 2.sahneye kadar dayanıyor MHz düşürünce sorunsuz çalışıyor fakat.

***Sorunumu çözdüm... Belki şaka gibi olacak ama kablolamamdaymıs sorun... Kesinlikle 2X 8pin kablolama kullan. GPU-Z programını indir orada Watt ve Volt degerleri var onların Max'ını yollarsan daha da yardımcı olurum. 6+2 pin kullanıyordum 8pin geçince her değeri arttı.

Denedikten sonra geçip geçmediğini paylaşabilir misin? Benim anakartımda ASUS marka şöyle bir düşününce anakartımı değiştirdikten sonra bu sorunla sık karşılaşmaya başladım. Bende arkadaşın sistemin uygun bir zamanda deneyeceğim. Kendi sistemimde 4K Benchmark'ta istisnasız crash veriyor Max 2.sahneye kadar dayanıyor MHz düşürünce sorunsuz çalışıyor fakat.

***Sorunumu çözdüm... Belki şaka gibi olacak ama kablolamamdaymıs sorun... Kesinlikle 2X 8pin kablolama kullan. GPU-Z programını indir orada Watt ve Volt degerleri var onların Max'ını yollarsan daha da yardımcı olurum. 6+2 pin kullanıyordum 8pin geçince her değeri arttı.

Hocam AI Suite 3.0 olmadan da siyah ekran verdi bilgisayar.

2 PSU değiştirdim 2x8 pin kablosu ile ilgili olacağını sanmam ama yine de ekran görüntüsü şu şekilde:

ekran görüntüsü.png

Power consumption max %kaç oluyor? Bende %90 dı mesela %98 oldu kablo değiştikten sonra. V ve W değerlerin normal duruyor benimki çok dengesizdi 10V 9.8V gormustum. Bide 2 psu değiştirip hala siyah ekran veriyosa bence kablo isini bi dusun derim. Bide mutlaka bana kalırsa superposition benchmarki indir onda 4K bench dene direk crash atiyo mu? Belli bir sahnede mi atiyo? Ayni sekilde diğer pcde aynı sekilde 4K benchi dene ordada crash aticak mi? Buyuk ihtimal denemişsindir ama genede bi yaziyim dedim.

Power consumption max %kaç oluyor? Bende %90 dı mesela %98 oldu kablo değiştikten sonra. V ve W değerlerin normal duruyor benimki çok dengesizdi 10V 9.8V gormustum. Bide 2 psu değiştirip hala siyah ekran veriyosa bence kablo isini bi dusun derim. Bide mutlaka bana kalırsa superposition benchmarki indir onda 4K bench dene direk crash atiyo mu? Belli bir sahnede mi atiyo? Ayni sekilde diğer pcde aynı sekilde 4K benchi dene ordada crash aticak mi? Buyuk ihtimal denemişsindir ama genede bi yaziyim dedim.
hocam yük altında siyah ekran almıyorum ben genelde sistem boştayken siyah ekran alıyorum.. kablo değiştir derken ekran kartına giden güç kablolarını diyosunuz sanırım? dün ekstra güç kaynağı bağlantısı istemeyen gt710 ekran kartı ile denedim onda da siyah ekran verdi yani kabloyla alakası yok konunun bence.

superposition 4k benchmark aldım şimdi sizin güzel hatrınıza

benchmark2.PNG

ekran alıntısı23.PNG

Hepsi max değerlere ayarlı

Son düzenleme:
Hocam yük altında siyah ekran almıyorum ben genelde sistem boştayken siyah ekran alıyorum. Kablo değiştir derken ekran kartına giden güç kablolarını diyosunuz sanırım? Dün ekstra güç kaynağı bağlantısı istemeyen GT710 ekran kartı ile denedim onda da siyah ekran verdi yani kabloyla alakası yok konunun bence.

Superposition 4K Benchmark aldım şimdi sizin güzel hatrınıza.

Eki Görüntüle 714465
Eki Görüntüle 714529
Hepsi Max değerlere ayarlı.

Anladım. Aynen kablodan kastım ekran kartına giden kablolar. Bana kalırsa mutlaka kabloyu bir dene derim bütün değerlerin kusursuz herhangi bir sorunun yok bu arada ben 1080 Ti sanmıstım RTX 3080 kullanıyorsun ve 2025 MHz'de. Biraz yabancı kanallardan ilgim var izledim linustech, jayz2cents gibi kanallarda 3080'de yuksek MHz'lerde random crash attigini soyluyor hepsi. Driver Update'le fixlencekmiş yavaş yavaş.

Yani NVIDIA'nin referans gosterdigi Core Speed'lere ulasmıyor kart daha dogrusu ulasamıyor arkasında GPU'nun olduğu kısımda bir malzemeyi ucuz kullanmışlar ondan kaynaklanıyormus sorun. Biraz araştır derim çünkü sorunun bu büyük ihtimalle. İnternetten diğer kullanıcıların stabil kullandığı MHz'lerde kullanmanı tavsiye ederim.

Anladım. Aynen kablodan kastım ekran kartına giden kablolar. Bana kalırsa mutlaka kabloyu bir dene derim bütün değerlerin kusursuz herhangi bir sorunun yok bu arada ben 1080 Ti sanmıstım RTX 3080 kullanıyorsun ve 2025 MHz'de. Biraz yabancı kanallardan ilgim var izledim linustech, jayz2cents gibi kanallarda 3080'de yuksek MHz'lerde random crash attigini soyluyor hepsi. Driver Update'le fixlencekmiş yavaş yavaş.

Yani NVIDIA'nin referans gosterdigi Core Speed'lere ulasmıyor kart daha dogrusu ulasamıyor arkasında GPU'nun olduğu kısımda bir malzemeyi ucuz kullanmışlar ondan kaynaklanıyormus sorun. Biraz araştır derim çünkü sorunun bu büyük ihtimalle. İnternetten diğer kullanıcıların stabil kullandığı MHz'lerde kullanmanı tavsiye ederim.
yok hocam 3080 ile alakası yok.. 3080 daha 1 haftadır bende bu sorun ise 1-2 aydır devam ediyor.

bu arada müjdeyi vereyim AI Suite 3.0'ı yüklemeyince siyah ekran sorunları da bitti, asusun resmi anakart yazılımı tabiri yerindeyse mahvetti beni onun yüzünden tüm donanımı yani sistemi değiştirdim, oysaki sorun yazılımdaymış..

Anladım sevindim valla sorununu çözmene. Bende çok muzdarip oldum aynı sorundan çok kotu cidden oyun oynamaya korkuyodum. Bir köşeye yazalım siyah ekran hatalarının çözümünu bulması zor oluyor cidden.

Yeni konular

Geri
Yukarı