Evren Hakkındaki Hipotezim

Gerçekten ilginç bir hipotez neden olmasın ki. Gezegenler bir araya gelerek sistemleri yani atomları, sistemler bir araya gelerek galaksiyi yani molekülleri oluşturması gerçekten acayip bir fikir.

Bu fikir Einstein'in evren her saniye ışık hızı ile genişliyor fikri ile ters düşüyor o zaman. Yani bu fikre göre evrenin bir sonu var aynı atomların olduğu gibi. Ayrıca artık atomdan da küçük yapıtaşları keşfedildi onu da dile getireyim :) Mantıkla uyuşmuyor ama unutma ki mantıkla uyuşmuyorsa doğruluk payı vardır.

Yorumlara baktım ve herkes aynı şeyi bilmiyor onu fark ettim. Arkadaşlar, modern atom teorisine göre elektron bulutu dediğimiz bir kavram vardır. Gezegenleri elektron olarak düşünmek bu kurama ters olur çünkü konumları kesin belli.Halbuki modern teoride bulut içerisinde yerleri belli değildir elektronların. Var olabilecekleri enerji seviyeleri vardır sadece. Bunu sizin 'hipotez'inize uygulayacak olursak: örnek veriyorum, dünya Merkür ve Mars arasında herhangi bir yerde olabilir. Halbuki gerçekte nerede olduğu bellidir. O yüzden mantıklı olmuyor.

Yorumlara baktım ve herkes aynı şeyi bilmiyor onu fark ettim. Arkadaşlar, modern atom teorisine göre elektron bulutu dediğimiz bir kavram vardır. Gezegenleri elektron olarak düşünmek bu kurama ters olur çünkü konumları kesin belli.Halbuki modern teoride bulut içerisinde yerleri belli değildir elektronların. Var olabilecekleri enerji seviyeleri vardır sadece. Bunu sizin 'hipotez'inize uygulayacak olursak: örnek veriyorum, dünya Merkür ve Mars arasında herhangi bir yerde olabilir. Halbuki gerçekte nerede olduğu bellidir. O yüzden mantıklı olmuyor.
Kuantum fiziği yeri bulunamaz demiyor. Hızını tespit edersen yeri bulunamaz, yerini bulursak hızı bulunamaz deniyor. Ancak bunu kabul etmemiz için elektrona dalga olarak bakmamız gerekiyor. Tanecik olarak bakarsak işler değişir. Yani ışık hızlarında hareket edenler için söylenenleri yavaş cisimde aramak anlamsız. Atom yapısıyla birebir aynı fizikle hareket etmeyebilir.
Klasik fizik veya kuantumla açıklamak zorunda değiliz. Başka şeyler düşünülebilir. Nasıl atom altı taneciklere madde demiyorsak evrende bulunan madde dışı ''şey''leri işin içine katmadan Mars elektron olsun Güneş proton olsun diyemeyiz. Zaman boyutu ve bilmediğimiz pek çok şey var. Uzay boşluğunu bir nehir yatağı gibi düşünmek lazım zaman üzerinde su gibi akıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı