Evrende düzen var mı?

Delusion

Hectopat
Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hala entropiden bahsediyorsunuz. Entropi var diye "Evrende düzen yoktur!" diyemezsiniz. Hala ısrar ediyorsanız ya art niyetlisinizdir ya da cahilsinizdir.
İşte neden diyemez bunun cevabını veremiyorsun. Dünya'daki düzene bakıp tüm evren düzenli diyorsun. Aynı 500-600 sene önce Dünya'yı evrenin merkezi sananlar gibi.

İşte neden diyemez bunun cevabını veremiyorsun. Dünya'daki düzene bakıp tüm evren düzenli diyorsun. Aynı 500-600 sene önce Dünya'yı evrenin merkezi sananlar gibi.
Sen engizisyona kafa mı tutuyorsun? Giordano Bruno'nun sonunu gördün. Kes sesini bre kafir..!!

Kendisini çevreleyen ondan fazla gezegenin ortasında duran güneşin kendi yörüngesinde sürekli hareket etmesinin bir amacı var mı? Evet vardır.
Amacı yok nedeni var.
Çünkü, güneş hareket etmekle gezegenlerini düşmekten korumayı amaçlamıştır. Hareketten ısı, ısıdan kuvvet, kuvvetten çekim kanunu meydana gelir.
Güneşin iradesi mi var? Ayrıca kütle çekimi uzay-zaman bükülmesinden oluşur.

Şu saatten sonra bunu kabul etmeyenleri engizisyonumuz yargılayacaktır:
Adsız.png

Öyle "Yok efendim, güneş merkezdedir. Yok efendim, dünya merkez değildir." falan yok. Bunları diyeni yakıyoruz.
2.jpg

Var mı yakılmak isteyen?

Son düzenleme:
1- Doğadaki düzen ile evrendeki düzen aynı şeydir. Aynı şey değilse bilim neden bunu varsaysın.
2- Kusursuzluktan kastınız nedir?
3- Bu konuyu açan arkadaşın ve tartıştığınız kişilerin düzenden bahsettiği, maddenin düzensizliğe gitmesi ile bir alakası olduğunu sanmıyorum.
Bu nedenle "Evrende düzen yoktur!" gibi kelime oyunlarıyla insanların beynini kirletmezseniz sevinirim.
Kusursuz değil, çünkü mesela bütün filler hamilelik sürecini aynı geçirir, ama bazıları çok düşük bir ihtimal de olsa erken yada geç doğum yapabilir. Yani kusursuz değil, kusursuz olması için istisnasız olması lazım. Evrende düzen yoktur. Durduk yere gezegenine bir göktaşı çarpabilir. Bir anda güneş patlayabilir,

Şu saatten sonra bunu kabul etmeyenleri engizisyonumuz yargılayacaktır:Eki Görüntüle 1465789
Öyle "Yok efendim, güneş merkezdedir. Yok efendim, dünya merkez değildir." falan yok. Bunları diyeni yakıyoruz.
Eki Görüntüle 1465804
Var mı yakılmak isteyen?
Kardinal kemiği göstersem ölümden kurtulabilir miyim?

Kusursuz değil, çünkü mesela bütün filler hamilelik sürecini aynı geçirir, ama bazıları çok düşük bir ihtimal de olsa erken yada geç doğum yapabilir. Yani kusursuz değil, kusursuz olması için istisnasız olması lazım. Evrende düzen yoktur. Durduk yere gezegenine bir göktaşı çarpabilir. Bir anda güneş patlayabilir,

Kardinal kemiği göstersem ölümden kurtulabilir miyim?
Erken ya da geç doğumun da bir nedeni vardır. Sen nedenini bilmiyorsun diye bu olay kusurludur diyemezsin. Durduk yere gezegene göktaşı çarpmaz. Bunun da bir nedeni vardır. Evren kusursuzdur ve düzenlidir.

Cevabı her yerde var. Bilimsel cevap istiyorsan bilim zaten bunu varsayımlarında açıklamış. Felsefi cevap istiyorsan tonlarca var. Tek tek buraya yazmaya üşeniyorum. Araştırmanı rica ederim.

2 (1).jpg

Tanrı böyle diyor:
Erken ya da geç doğumun da bir nedeni vardır. Sen nedenini bilmiyorsun diye bu olay kusurludur diyemezsin. Durduk yere gezegene göktaşı çarpmaz. Bunun da bir nedeni vardır. Evren kusursuzdur ve düzenlidir.
Bundan sonra ayağınızı denk alın..

Geri
Yukarı