Evrende düzen var mı?

Delusion

Hectopat
Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hmmm, entropi arttigi icin evren duzensizlesiyor ancak entropi duzenli sekilde arttigi icin evren duzenlidir mi demeye calisiyorsun? Evreni "duzensiz" ilan etmek icin ne olmasi gerekiyor? Entropinin kah artip kah azalmasi mi?

Su kural varsa sistem duzenlidir seklinde yaptiginiz sacma cikarimlari artik yavas yavas biraksaniz mi? Kafanizdan duzen tanimi uydurup da buna gore kaliplar cikarmayin. Duzensizligin, entropinin tanimi belli.

Daha once de yazdim, yanlista bu kadar israr etmeye gerek yok. Entropi artiyorsa sistem duzensizlesiyor demektir, bu kadar basit. Cok duzenli duzensizlesiyor ama o halde duzen olmali, protonlar nefis stabil bak burada bir sanat var gibi seyler komik kaciyor 9 sayfa mesajlasilan konuda hala.

Evren big bang'ten beri duzensizlesiyor, bunu bilim iddia ediyor. Hala takilip kalmissiniz kural varsa duzenlidir tanimina. Annenizin calisma masasina yaptigi "duzenli" yorumu ile bu ayni sey degil. Gezegenlerin belirli yorungelerinin olmasi duzeni gostermiyor ( yorunge de belirli degil zaten de neyse )
Bilimin temel varsayımlarından biri düzeni kabul etmektir.

Doğadaki düzen ile evrendeki düzen aynı şey mi?
Doğadaki düzen demek, ektiğin tohumun her zaman büyüyeceği gerçeğidir.
Hayvanların her zaman aynı şeyi yemesi, ineğin her zaman süt vermesi doğadaki düzendir.
Doğada düzen vardır ama kusursuz değildir, istisnalar fazlaca vardır. Evrende ise istisnai olarak düzenli şeyler olsa da, istisnalar kaideyi bozmaz.

Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.
Kaotik. Tek kelime.

Bilimin temel varsayımlarından biri düzeni kabul etmektir.

4. varsayımın demek istediği örüntü. Bak burada şunu yazdım:
Sizin kafanızdaki düzen yapısı olayların sıralanış şeklidir. Bu da bir düzendir. Bunu da kabul ediyorum. Ama en başından beri bizim bahsettiğimiz maddenin yapısı. Her şey enerjidir ve ENERJİ SONSUZ DEĞİLDİR. Maddenin hızının değişmesi ve pozitif olarak artması, maddeyi düzenli yapmaz. Tam dersine değişkenin fazla olduğunu gösterir. Bir durumda değişken fazla ise nasıl oluyor da düzenli bir durum ortaya çıkabilir.

Artı olarak orada "Nedensellik Örüntüsü" olarak bahsetmiş. Nedensellik, belirli durumların birbirine bağlı olması. 4. varsayım da şunları örnek vermiş:

"Örneğin bizonların bir sefer penis ve vajinalarını birleştirerek çiftleşip, ertesi sefer boynuzlarını ağızlarına sokarak, sonraki sefer bambaşka bir diğer biçimde çiftleşemeyeceğini varsayarız. Bir yılan bugün yerde sürünürken, yarın kanatlanıp uçmasını, ertesi gün kediye dönüşmesini, sonraki gün yok olmasını beklemeyiz. Elektronların bakır bir telde bugün bir şekilde akıp, yarın hiçbir şekilde akamama durumunun oluşmayacağını varsayarız."

"Yılan sürünür." olgusunun sebebi, "Yılanın, ayakları ya da kanatları yoktur." dur. Yani sonraki nesil ve sonraki ve sonraki ve sonraki ..... (en azından 60 milyon yıl sonrasına kadar) yılanların uçamayacağını belirtir. Bu düzenden bahsediyor. Bu da yukarıda dediğim duruma geliyor.

Doğadaki düzen ile evrendeki düzen aynı şey mi?
Doğadaki düzen demek, ektiğin tohumun her zaman büyüyeceği gerçeğidir.
Hayvanların her zaman aynı şeyi yemesi, ineğin her zaman süt vermesi doğadaki düzendir.
Doğada düzen vardır ama kusursuz değildir, istisnalar fazlaca vardır. Evrende ise istisnai olarak düzenli şeyler olsa da, istisnalar kaideyi bozmaz.
1- Doğadaki düzen ile evrendeki düzen aynı şeydir. Aynı şey değilse bilim neden bunu varsaysın.
2- Kusursuzluktan kastınız nedir?
3- Bu konuyu açan arkadaşın ve tartıştığınız kişilerin düzenden bahsettiği, maddenin düzensizliğe gitmesi ile bir alakası olduğunu sanmıyorum.
Bu nedenle "Evrende düzen yoktur!" gibi kelime oyunlarıyla insanların beynini kirletmezseniz sevinirim.

Artı -1 Eksi
1- Doğadaki düzen ile evrendeki düzen aynı şeydir. Aynı şey değilse bilim neden bunu varsaysın.
2- Kusursuzluktan kastınız nedir?
3- Bu konuyu açan arkadaşın ve tartıştığınız kişilerin düzenden bahsettiği, maddenin düzensizliğe gitmesi ile bir alakası olduğunu sanmıyorum.
Bu nedenle "Evrende düzen yoktur!" gibi kelime oyunlarıyla insanların beynini kirletmezseniz sevinirim.
Bizim demek istediğimiz enerji. "HER ŞEY, ENERJİDİR." Doğa, çiftleşen boğalar, su içen kuş, yaprakları dökülen ağaç, kaynayan su, ağlayan bebek................. Burada The Secret kitabındaki palavradan bahsetmiyoruz. 😁 Fizik konuşuyoruz. Enerji, bozulmaya eğilimlidir. Eğer bir düzen var ise güneşin çekirdeğinin enerjisi neden bitecek ve güneş çökecek? Dönsün dursun o zaman.
Düzenin olması için bir durumun, sürekli aynı şekilde kalması gerekiyor.
Bunu sadece ben söylemiyorum ya da işkembeden sallamıyorum. Benim referansım termodinamik kanunlarıdır.

Yanlış anlamayın, yukarıdaki yorumunuza "Hahaha" verdim diye. O sadece 4. söyleminiz içindi. Kelime oyunu falan yok. Kimsenin beynini falan yıkadığımız da yok. Aklı olan okur. Ben kandırıyor isem eğer, açar ve doğruyu okur. Eğer bunu yapmıyorsa ise kandırılacaktır. Bu da ne beni ne de sizi bağlar. O da bir birey.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı