Evrende düzen var mıdır?

MeowingCat

Picopat
Katılım
18 Ekim 2021
Mesajlar
502
Çözümler
8
Yer
Neptün
Düzen ya da düzensizlikten neyi kastettiğinize bağlı.

Günümüzde enerji olgusuna getirdiğimiz açıklamalarla baktığımızda ve evreni kapalı bir sistem olarak ele aldığımızda ortaya çıkan sonuç, evrendeki tüm enerjinin, bir süre sonra, sonsuza kadar ya da her nereyeyse ilerleyen fotonlar haline gelmesi. Bildiğimiz kadarıyla fotonların dalga boyları zamanla uzar; onları uzatan şey her ne ise o enerji de oraya gitmiş oluyor.

Bu açıklamaya göre, sonuçta evren hiçbir hareketin ve ısının olmadığı durağan bir yer halini alacak. Bu durumda bir yapboz yapılı haldeyse, öyle kalacak; düzenden kastınız bu ise, bu işleyiş ile ilerleyen zamanla böyle bir sonuç ortaya çıkabilir.

Bu bakış açıları genelde pragmatik bilim yani mühendislik yaklaşımları ile oluşuyor ama enerjinin yoktan var olması ya da varın ya da yokun ne olduğu ya da varoluşun ne olduğu sorusu çok farklı bişi.

Örneğin, evrenin sonucunda ortada kalan fotonlar sonsuza? kadar ilerlerken, frekansları sıfırlanana kadar evrenin dışına kadar ilerleyebilirler mi ya da evrenin dışı var mıdır? varsa nedir? soruları da var. Evrenin dışı varsa orada fotonlar ilerlerken dalga boyları uzar mı yoksa uzamaz mı? sorusu da var ayrıca.

Bu konulara gelindiğinde, bu kavramları, bazı olguları açıklamak için oluşturduğumuz teorilerle düşünmek yeterli olmuyor. Bazı olguları çoğunlukla pragmatik amaçlarla açıklamak için oluşturduğumuz foton gibi şeylerle varoluş kavramını düşünmek pek etkili bir yöntem değil.

Sorunun kısa cevabı nasıl olur bilemiyorum çünkü soru yanlış.
 

Attacosmic

Hectopat
Katılım
16 Mayıs 2019
Mesajlar
3.144
Makaleler
1
Çözümler
12
Yer
Mardin
Neyin var olacağı, neyin yok olacağını bırakıp zemine odaklanalım..

Zemin mükemmel ve kendi yasalarını uyguluyor.. Kendi yasalarından kaçmayanlar ise geçiçi düzenler içinde yaşamaya çalışıyor..
 
Yukarı