Evrende düzen var mı?

Delusion

Hectopat
Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şunu bilmelisiniz, düzen bakış açısıyla alakalı veya kişiden kişiye göre değişen bir kavram değildir. Düzen olumlu veya olumsuz düşünülebilecek bir kavram hiç değildir.
Ya siz anlamadınız ya da ben anlatamadım. Galiba benim suçum, ben açıklayamadım. Demek istediğim zaten dinamikler bellidir. bkz: Termodinamik Kanunları
Bu durumda senin veya benim verdiğim hiç bir örnek termodinamiğin 2. yasası ile çelişemez ya da zıt örnek verilemez.
Gerçi termodinamik bakış açısı olanağını bize sunar. (İstatistiksel, felsefik, teolojik olarak) Ama kastettiğim bu değil. Bakış açısından kastım bunun dışında senin düzeni nasıl olarak tanımladığındır. Senin kafanda kurduğun düzen tanımını anladım ama bu da söylediğim yere gidiyor. Senin kafandaki tanıma. Ben örneğimi verdim. Suyun sıcaklığını kaybetmesi ve bunu dayandırdığım durum ise termodinamiğin 2. yasasıdır. Burada şu cümleyi kurmuşum:
Düzenin olması için bir durumun, sürekli aynı şekilde kalması gerekiyor.
Bu söylemimi 2. yasa destekliyor. Sudaki sıcaklığın düşmesi, yaşlanmamız, yediğin yiyeceğin verdiği enerjinin bitmesi, ağaç yapraklarının dökülmesi vs vs...
Bu durumda Entropi artar. Yani yararlı enerji azalır, yararsız enerji çoğalır. Bu basit bir kanundur. Bu durumu 6. sınıfta öğrettiler bana. Gerçi o zaman müfredat daha iyiydi. Çok müdahale etti Milli Eğitim, sağ olsun. 😂

Ben senin düzensizlik örneklerini merak ettim açıkcası. Yukarıda bir arkadaşın doğal afetlerde yüzlerce kişinin ölmesi gibi bir örnek verecekseniz komik olur.
Onun kafasındaki düzen tanımı da oymuş demek ki. Burada da benim dediğime geliyor. Kafadaki "düzen" kavramı bu. Normal hayattaki insanlar için düzen, odalarını yerli yerinde olmasıdır. 😄 Yukarıda yeterince örnek verdim sanırım. Zaten suyun sıcaklığını kaybetmesi örneğimden anlaman gerekirdi.

Son düzenleme:
Düzenle ilgili ayet var.

Zaman ve kurallar düzenin ispatıdır.

Yer çekimi var zaten bu düzenin en büyük kanıtı.

Kurallarin varligi, duzenin varligi anlamina gelmez.

Herhangi bir mitolojide duzenden bahsedilmesi evrenin kaotik olmadigini gostermez.

Lutfen entropi nedir ogrenin. Yercekimi var, o halde evren duzenli demek; termometre var o halde hava durumu cok guzel demek gibi sacma bir soz.

Serbest enerji nedir ( Gibbs ), neden bazi sistemlerde entropiye bagli serbest enerji farkli olusur, neden bazi doga olaylarini tahmin etmek zordur ( deprem, hava durumu vs ) arastirin.

Evrende kriz var, her şey çirkinleşmiş.
Aynen. Bazı gaz devleri, cüce gezegenleri hakir görmekte. Irkçılık yapıyorlarmış. Cüce gezegenler #aynıgemideyizbizdegezegeniz hashtagini açmışlar. Örgütlenip, Orion takımyıldız civarında protesto amaçlı toplanacaklarmış. Cüce yıldızların, "Beyaz cüce olarak ölmeyeceğiz. Bizim de Süpernova olma hakkımız var." sloganları attıkları duyumlarım arasında. Diğer galaksilerdeki sistemlerde de olaylar çıktığı söylentileri var. Birkaç cüce gezegen ve cüce yıldızın kara delikleri galeyana getirdikleri söyleniyor.

Son düzenleme:
Aynen. Bazı gaz devleri, cüce gezegenleri hakir görmekte. Irkçılık yapıyorlarmış. Cüce gezegenler #aynıgemideyizbizdegezegeniz hashtagini açmışlar. Örgütlenip, Orion takımyıldız civarında protesto amaçlı toplanacaklarmış. Diğer galaksilerdeki sistemlerde de olaylar çıktığı söylentileri var. Birkaç cüce gezegenin kara delikleri galeyana getirdiği söylentileri de var.
Evet mesela uyduya dönüşen bir cüce gezegen vardı adını hatırlamıyorum. Ayrıca Ceres için her gün yas tutarım. Jüpiter olmasaydı Dünya'dan daha büyük bir gezegene dönüşecekti.

Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.
bu evrendeki düzeni dünyada gerçekleşen bir olayla açıklayabilirim. Azot döngüsü. Eğer bir düzen içinde ilerlemeseydi buna döngü demezdik, diyemezdik. Ve evren düzeni adı altında bunu söylememin sebebi ise bu döngüyü insanların değil, evrenin düzeni devam ettirmesidir. Benim görüşüm bu.

Aynen. Bazı gaz devleri, cüce gezegenleri hakir görmekte. Irkçılık yapıyorlarmış. Cüce gezegenler #aynıgemideyizbizdegezegeniz hashtagini açmışlar. Örgütlenip, Orion takımyıldız civarında protesto amaçlı toplanacaklarmış. Diğer galaksilerdeki sistemlerde de olaylar çıktığı söylentileri var. Birkaç cüce gezegenin kara delikleri galeyana getirdiği söylentileri de var.
Ne protestosu? Orionun sahibi gelecek 1000 tane uzaylı alacak arkasına silahlı, hem de silahlı. Ne Gezegeni para saymışım ben buraya diyecek. 14 milyon insan sokmuşlar değmez lan, öldürürüm. Allahın ****. Allah Allah yaa.

Yeni konular

Geri
Yukarı