Evrende Yalnız mıyız?

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formu Var Mıdır?

• Evet

Oy: 49 49,5%
  • Hayır

Oy: 33 33,3%
  • Kararsızım

Oy: 17 17,2%

• Oy verenlerin toplamı
    99
@Apollo 11 Beyni olmayıp fikri olanlardan uzak dur. Hayatında Coriolis etkisini duymamış, ışığın enlem/boylamlara göre aynı saatte farklı yerlerde düştüğü farklı açılarını hesaplayamayan, Ay tutulmasında yaşadığı gezegenin gölgesinin oraya nasıl düştüğünü bilmeyen, haritaya bakıp ABD ile Rusya'nın en uzak ülkeler olduğu sanıp aslında 25-30 kilometrelik dar bir boğazdan birbirlerine bakan ülkeler olduğunu fark edemeyecek kadar cahil insanlarla muhatap olma. Deniz seviyesinde Güneş'i görmediği anda sadece birkaç metre yükseğe çıkarak tekrar görebildiğini bile fark edemeyen biriyle uğraşmaya değmez.

1100 yıl önce bir insan sadece farklı enlemlerdeki 2 şehirde aynı saatte oluşan gölgelerin açısına bakarak neredeyse kesin şekilde Dünyanın çapını hesapladı, geometriyle uğraşanlar 2500 yıl öncesinden içinde yaşadıkları gezegenin yapısını fark edebildiler, 21. yüzyılda bazı akılsızların uğraştığı şeylere bak... Düz bir gezegenin üzerinde mi uyduları yörüngeye sokuyorlarmış? Yörünge mekaniklerinden de haberleri yok.

Yuz Milyarlarca dönümlük arazide milyarlarca KM2 evin içinde milyonlarca oda var. Biz sadece kendi odamızdan karşı odaya bakıyoruz.

Birde bu yaşam olayı sadece karşımıza bir insan silueti değil. En ufak bir mikro yaşam, bize çok şey katar. Dünya'da yıllar önce su kütlesi iken bir şekilde canlı oluşumu meydana geldi ve milyarlarca yıl sonra, o tek hücreli canlılardan insana.

Yaşanılabilir bir aralıkta olması da büyük şans. Ya Merkür ile dünyanın yeri değişse idi? Olmayacaktık.

Bunları niye yazdım bilmiyorum ama yazmak istedim :)

@Apollo 11 Beyni olmayıp fikri olanlardan uzak dur. Hayatında Coriolis etkisini duymamış, ışığın enlem/boylamlara göre aynı saatte farklı yerlerde düştüğü farklı açılarını hesaplayamayan, Ay tutulmasında yaşadığı gezegenin gölgesinin oraya nasıl düştüğünü bilmeyen, haritaya bakıp ABD ile Rusya'nın en uzak ülkeler olduğu sanıp aslında 25-30 kilometrelik dar bir boğazdan birbirlerine bakan ülkeler olduğunu fark edemeyecek kadar cahil insanlarla muhatap olma. Deniz seviyesinde Güneş'i görmediği anda sadece birkaç metre yükseğe çıkarak tekrar görebildiğini bile fark edemeyen biriyle uğraşmaya değmez.

Kendisine bu şekilde konuştuğum da bana "Ay aslında o kadar uzak değil, gökkubbenin içinde, peki ya Antarktikaya neden gidemiyoruz, dünyanın sonu orası" gibi bir cümle kullandığı an koşarak uzaklaştım zaten ordan.

@Apollo 11 Antarktika'nın sıcaklıklarından haberi de yok, üstelik oraya gidildiğini ve laboratuarların olduğunu da bilmiyor hem de akılsızca, cahilce şeyler demeye devam ediyor. Hiç uğraşma, bırak kendi akılsızlığında boğulsun.

Bu arada Antarktika'nın (kutupların) o kadar soğuk olmasının nedeni olan yuvarlaklığı ve ışığın geliş açısını da reddediyor. :D

Başka gezegenlerde yaşam olma ihtimali var ama insan veya Akil'ı canlılar olma ihtimali yok denecek kadar az baska gezegenlerden hayvanlar bitkiler gibi degisik canlılar olabilir ayrıca kuranda geçen 7 varlık olması lazım bunların 1 veya 2 tanesi bilinmiyordu galiba onlar evrende bir yerde olabilirler (not insanlarında hayvan grubundan olduğunu biliyorum )

@Apollo 11 Antarktika'nın sıcaklıklarından haberi de yok, üstelik oraya gidildiğini ve laboratuarların olduğunu da bilmiyor hem de akılsızca, cahilce şeyler demeye devam ediyor. Hiç uğraşma, bırak kendi akılsızlığında boğulsun.

Bu arada Antarktika'nın (kutupların) o kadar soğuk olmasının nedeni olan yuvarlaklığı ve ışığın geliş açısını da reddediyor. :D

Kesinlikle bilmiyordur.

Her ne kadar bilime inanan insanları cehaletle suçlasalar da asıl cehaletin kendi benliğinde yattığını er yada geç anlayacaklardır.
Paralel dünyalar var dünya küredir inkar edenlerin tıpbi yardıma ihtiyacı var.
Uzayda hayat var.
@Yararsız Üye Atam noktayı koydu. :D

Bir zamanlar bende bunun gibi bir teleskop uzunca bir süre vardı, yarı profesyonel gözlemcilik de yaptım. Özellikle kış aylarında şehir ışıklarına doğru bakmayan taraflarda gece kampları kuruyordum. Daha çok gezegen gözlemciliği yaptım, gezegenlerin hareketlerini merceğe montelediğim SLR makine ile çekip slayt haline getiriyordum. Böyle bir teleskop ile gece gökyüzüne baksanız ağzınız açık kalır, gerçi sonrasında gece kamplarının yoruculuğu, birkaç saatlik gözlem için toplamda 15-18 saat harcamaktan bunalıp bir süre sonra bırakırsınız muhtemelen. :D

480 kat yakınlaştırma ve insan gözünden 843 kat fazla ışık toplama özelliğine sahip bir teleskop herkesin ufkunu açar. Hayat olmayacağını iddia edenlerin de... :)

Not: Aslında linkteki ürün gayet ortalama bir teleskop ama kur farkı ve az ürün getirtilmesi yüzünden kâr marjının yüksekliği nedeniyle bizde bu kadar pahalılar.

Ne güzel, ne güzel. Bir an konuyu saptırdım kusura bakmayın ama acemi birine minimum şu özelliklere sahip birşey düşünmelisin deseniz ne önerirdiniz?

Ben olduğunu düşünüyorum. Bence en korkunç ihtimal eğer dünya dışı akıllı yaşam varsa ve bunlarında teknolojileri bizimkinden kat kat üstün olup bize düşman kesilirlerse daha ürkütücü olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı