Evrenin Dışında Ne Var, Big Bang Öncesi Ne Vardı?

AsjasFıdas1000

Hectopat
Evrenin dışında ne var? Big Bang öncesi ne vardı?

Şu anlık hiç kimsenin bilmediği bu sorunun cevabı için biraz beyin fırtınası yapalım dedim.

Maalesef insan bu soruyla ilgili birkaç kitap ve makale okuyunca ömür boyu merak edebiliyor. Kendime, haftada en az 3 kez sorduğum bir sorudur. :)

Bu sorunun cevabını bilmiyoruz, orası doğrudur. Teorileri okuyunca, bana en gerçekçisi, fazlaca mümkün ve mantıklı geleni, çoklu evrenler teorisidir...Hele ki birde Big Bang Teorisini okuyunca, ortada bir şeylerin yarım yamalak, eksik olduğunu görüyoruz ve merakımız artıyor. Beni Çoklu evrenler teorisine bağlayan şey, Big Bang teorisidir.

Gördüğünüz gibi, yukarıda belirttiğim yöndedir benim düşüncelerim. Çoklu Evrenler teorisine oldukça sıcak bakıyorum.

Peki sizce evrenin dışında ne olabilir? Büyük Patlama öncesinde ne vardı? Çoklu Evrenler teorisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok kafa patlatılması gereken ve önemli bir soru. Paylaşımımı okuyan/gören herkesin fikirlerini belirtmesini rica ediyorum.

@CLM Project @Anakin SkywaIker @Ömer Can Demirci @Gus @BERWAR @Silinen üye @Oreki @Dr. Sheldon C. @GCN @CJack60 @Metoboy_Lead @Taha Özkorucuklu @Abradolf Lincler

Normalde etiketlemek huyum değildir ancak ilgi duyduğum bir konu olduğu için sizlerin görüşlerini almak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimileri Evren'in dışına çıktığımız zaman hiçlik kavramı ile karşılaşacağımızı söylüyor, hiçliğe kavuşmak. Kimileri de Evren'in dışına çıktığımız zaman birçok Evren kümeleri ile karşılaşacağımızı söylüyor yani multiverse teorisi. Mesela oturduğunuz evden (şimdiki evrenden) çıktınız, etrafta diğer bina ve evler var (diğer evrenler) buna kabaca multiverse teorisi diyebiliriz.

Bana da mantıklı gelen çoklu evren teorisi. Yani ölçmeye ömrümüzün yetmediği kadar büyük bir Evren'in içinde, Samanyolu'nda, Güneş Sistemi'nde ve Dünya'da ''hiç kadar küçük'' olan varlıklarız. Sadece bir Evren olması da mantıklı ama çok sayıda Evren olmasına engel olabilecek bir durum da yok. Zaten Fatiha suresinde ''alemlerin rabbine...'' ifadesi geçer. Ama önemli olan bunun kozmolojik yönü. Sonsuz sayıda Evren olabilir. Keşfetmek lazım. Oralardan da bir arazi, gezegen falan alalım, gelecekte değerlenir oralar. :)

Big Bang olayından önce ne olduğu fikri değişti... Komik ve tombik adam doğru söylüyor. Göbeğine kafanı koyup uyursun ya, seviyorum Celal Şengör'ü. :LOL:

Bu patlama olayından önce maddenin de var olmadığını hesaba katarsak, boş bir sonsuzluk vardı belki de. Ya da aperion denen şey vardı. Bilmiyorum, Evren patlarken orada yoktum, a dur vardım. Ben aslında bir yıldızın içindeki atomlardan oluşuyorum. ''I'm star.'' :ROFL:

Gezegenler ve yıldızlar galaksilerin içinde, galaksiler de galaksi kümelerinin içinde yer alıyor. Evrenler niye Evren Kümeleri'nin içinde yer almasın? Bazı bilim insanları Evren'in süngerimsi bir şekle sahip olduğunu düşünüyor. Her taraf birbiri ile bağlantılı yani. Belki de sonsuz bir küre ya da başka bir şekli vardır. Neyse.

Çoklu evren teorisine sıcak bakıyorum ama burada da fikir farklılıkları var. Kimisi bu diğer Evren'lerde bizim başka kopyalarımızın olduğunu, geçmişteki ve gelecekteki hallerimizin var olduğunu söylüyor. Bazısında ise sadece bitki-hayvan-tek hücreli canlı var deniliyor. Eğer bir kopyam var ise o diğer Evrenler içinde, gider o kopyayı bulur öldürürüm, bu Evren (ler) iki tane İsmail'e dar gelir. :ROFL:

Evren'in dışında bazı kahrolası şeyler olabilir. Ya da hiçbir b*k olmayabilir, bir gün bir bakmışız bunlar hep simülasyon.

Belki de biz aslında yokuz. :) Sağ ol @Usman Aga, etiketlemen mutlu etti. :)

Fizik kurallarını bir yana bırakıp, öyle düşünmemiz gerektiğini okumuştum bir yerde.

Benimki inanç mıdır, nedir bilmiyorum ancak bir bekleyiş içindeyim, hadi bakalım.

Çoksuz evrensiz büyük patlama, büyük patlama değildir AGA! Ondan olsa cacık olur. :D:D

Şaka bir yana, düşüncem bu yönde. Büyük patlama teorisi olmasa, çoklu evren teorisine sıcak bakmazdım, çoklu evren teorisi olmasa, büyük patlama teorisini kabullenemezdim...eğhm! Bende bir şey beğenmiyorum yahu. :)

Sadece büyük patlama teorisini okuduğumda, ne kadar eksik, ne kadar yarım kaldığını görebiliyorum. Bence bunu tamamlayan şey çoklu evren teorisidir.

Kimileri Evren'in dışına çıktığımız zaman hiçlik kavramı ile karşılaşacağımızı söylüyor, hiçliğe kavuşmak. Kimileri de Evren'in dışına çıktığımız zaman birçok Evren kümeleri ile karşılaşacağımızı söylüyor yani multiverse teorisi. Mesela oturduğunuz evden (şimdiki evrenden) çıktınız, etrafta diğer bina ve evler var (diğer evrenler) buna kabaca multiverse teorisi diyebiliriz.

Bana da mantıklı gelen çoklu evren teorisi. Yani ölçmeye ömrümüzün yetmediği kadar büyük bir Evren'in içinde, Samanyolu'nda, Güneş Sistemi'nde ve Dünya'da ''hiç kadar küçük'' olan varlıklarız. Sadece bir Evren olması da mantıklı ama çok sayıda Evren olmasına engel olabilecek bir durum da yok. Zaten Fatiha suresinde ''alemlerin rabbine...'' ifadesi geçer. Ama önemli olan bunun kozmolojik yönü. Sonsuz sayıda Evren olabilir. Keşfetmek lazım. Oralardan da bir arazi, gezegen falan alalım, gelecekte değerlenir oralar. :)

Big Bang olayından önce ne olduğu fikri değişti... Komik ve tombik adam doğru söylüyor. Göbeğine kafanı koyup uyursun ya, seviyorum Celal Şengör'ü. :LOL:

Bu patlama olayından önce maddenin de var olmadığını hesaba katarsak, boş bir sonsuzluk vardı belki de. Ya da aperion denen şey vardı. Bilmiyorum, Evren patlarken orada yoktum, a dur vardım. Ben aslında bir yıldızın içindeki atomlardan oluşuyorum. ''I'm star.'' :ROFL:

Gezegenler ve yıldızlar galaksilerin içinde, galaksiler de galaksi kümelerinin içinde yer alıyor. Evrenler niye Evren Kümeleri'nin içinde yer almasın? Bazı bilim insanları Evren'in süngerimsi bir şekle sahip olduğunu düşünüyor. Her taraf birbiri ile bağlantılı yani. Belki de sonsuz bir küre ya da başka bir şekli vardır. Neyse.

Çoklu evren teorisine sıcak bakıyorum ama burada da fikir farklılıkları var. Kimisi bu diğer Evren'lerde bizim başka kopyalarımızın olduğunu, geçmişteki ve gelecekteki hallerimizin var olduğunu söylüyor. Bazısında ise sadece bitki-hayvan-tek hücreli canlı var deniliyor. Eğer bir kopyam var ise o diğer Evrenler içinde, gider o kopyayı bulur öldürürüm, bu Evren (ler) iki tane İsmail'e dar gelir. :ROFL:

Evren'in dışında bazı kahrolası şeyler olabilir. Ya da hiçbir b*k olmayabilir, bir gün bir bakmışız bunlar hep simülasyon.

Belki de biz aslında yokuz. :) Sağ ol @Usman Aga, etiketlemen mutlu etti. :)

Vallahi doğru söylüyorsun İsmail. O zaman bana oradan 300 milyor metrekare güneş, iki gezegen, bir çoban salata. :D

Yok diğer evrenlerde de sadece hayvanlar, insanlar varmış falan bunlar saçmalık. Hatta bu şekilde kısıtlamak, basit düşünmek haddimize değil bence. :D Bu kadar çok kısıtlanmasını doğru bulmuyorum.

Fizik kurallarını birebir aynı saymak, "Uzaylılar yok, hiçte var olmayacaklar" demek, "çoklu evrenlerde aynı bizim gibi insanlar ve hayvanlar var" demek, cidden teoriyi komik duruma düşürüyorlar. Bak, ciddiyetimizi bozdular. :kıkırda::kıkırda: Ya o değilde, biz ne zaman ciddi olduk ki? :utandım::utandım:

Seni etiketlemesem çarpılırdım vallahi. :D

Bu arada teori mi eksik, evren mi eksik bilmiyorum ama belki sorun bendedir. Tanrı konusunda da böyle yapmıştım. Bana, bu hayatta niye her şey saçma geliyor arkadaş! :D

Ergen bahanesi gibi oldu biraz. :p

Son düzenleme:
"Big Bang'ten once" diye bir sey yok. Zaman kavraminin ortaya cikisi BigBang. Zaman kavramini gunluk hayatta bagimsiz bir olguymus gibi kullansak da, aslinda "evren" ile ic ice ve evren yoksa zaman da yok. BigBang'den once bu sebeple tezat bir kavram.

Evrenin dışı diye birşey yok, çünkü tahayyül edebileceğin herşey evren sınırları içinde. Yani bu limit kabul edilmiş, en büyük en geniş küme olarak düşünmeliyiz evreni. Eğer öyle düşünmezsek yani evrenin ötesi var dersek, başkasıda çıkar onunda bir üst kümesi var diye iddaa eder. Böylece sonsuz bir kısır döngü içerisine gireriz.

01:00'dan itibaren birkaç cümle aktarayım. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Celal Bey'le hemfikir olmamak elde değil. :)
Ben atacaktım videoyu siz atmışsınız bile 🙂.

Geri
Yukarı