Büyük patlamadan önce ne vardı?

Büyük patlamadan önce, mat bir karanlik olmamakla beraber icinde suyun daha yogun halinin o mat olmayan karanlik la bütünlesmis ic ice gecmis, Yada balçık kivamina yakin icinde ışık olmayan ama Tam anlamiyla gercekten zifiri karanlik olmayan bir su tabakasi vardi
Su tabakasi Dan kastim bir madde.
Yani hissettigim buydu.
Mat olmayan karanlik yogun bir su tabakasi gibiydi.

Herkese selam, zaman kavramını size basit ve gerçek olduğunu kanıtlıyayım: Çürümek, zamanın var olduğunun kanıtı çürümektir. Elmayı ağaçtan kopar koy kenara çürür "zamanla." :D

Evrenin oluşması için 3 şeye ihtiyaç vardır. Kütle(madde), enerji ve uzaya yani alana. E=m.c² keşfedildikten sonra zaten kütle ve enerjinin birbirlerine dönüştüklerini öğrenmiş olduk. Yani 3 şeye de değil 2 şeye ihtiyacımız var da diyebiliriz enerji ve alan. Pozitif enerji ile kütle oluşurken negatif enerjiyle de uzay oluştu yani evrenin oluşması için hiç bir şeye gerek yoktur. Bu durumu tam anlatamamış olabilirim o yüzden Stephen Hawking'in Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar kitabını okuyabilirsiniz veya daha detaylı anlatan kitaplar da elbette var. Son olarak da şunu da ekleyeyim büyük patlamadan önce ZAMAN yoktu. Uzay ve zaman bir birlerinden ayrılmaz bir bütünlüktür.

Bugün Youtube da anlatmak istedigimin fizik dünyasinda Quantum Foam Yada Spacetime Foam olarak düsünülen ve string Theorisinden bir katman daha ileriyi gören bir there oldugunu ögrendim.
Yani büyük patlamadan önce ortada ucsuz bucaksiz bir köpük vardi (QUANTUM Foam) ve bu köpügün üzerinde string dedigimiz halkalar vardi.ögrendigime Göre maddeler bu halkalar in farkli sekillerinden olusuyormus acik ve kapali. Ve simdiye kadar toplam da m-theory dedikleri 11 boyutluymus Buda simdiye kadar bilinen boyutlar. Acik ve kapali stringler farkli kombinasyonlarla belki de 100 lerce degisik yapi olusturabililer ve bunu anlamamiz zor olan suana kadarki bilinen 11 boyutta bir Araya getirirsek yuksek miktarda farkli madde ortaya cikiyor. Belki de karanlik madde ve karanlik enerjide bizim goremedigimiz ama Teoride orda olan farkli boyutlardadir

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı