Big Bang'den Önce Ne Vardı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@ibotipo1 Tartışma neden yapmayalım? Sorgulayinca açığa çıkarıyorsunuz korkunuz bundan herhalde. Bu konu tartışma yapabilmek için açılmış zaten saygi çerçevesinde tartışmanin nesi zarar? Gerçeklerle yüzleşmekten korkmayın.
İnancınız beni değil sizi ilgilendiriyor, benim birçok deist ateist arkadaşımda oldu. Bu benim kaçtığımı göstermez ayrıca ben onu tartışmayın diye yazdım, sen de alınmışsın.

@Silinen üye bak çok basit ve günümüze en yakın bir örnek vereyim sana. Mesela kutuplarda ayılar her zaman beyaz değildi. Zamanında kahverengi ayılarda yaşardı bu bölgelerde. Fakat beyaz olan ayılar kendini gizleyip avlanabilirken kahverengi ayılar gizlenemedikleri için avlanamayıp aç kalmak zorunda kalıyorlardı. Bu zayıflık belirli bir süre sonra onların yok olmasına ve kutuplarda sadece beyaz ayıların kalmasına sebep oldu.

Şimdi beyaz ayıyı tanrı yarattı da kahverengi ayı ağaç kovuğundan mı geldi sence? Peki kahverengi ayıyı da tanrı yarattıysa neden bu dezavantaj ile aç kalıp ölmesine sebep oldu? Ya da yaratırken gözden kaçan bir durum mu oldu mesela?

Basit bir örnekle anlatıyorum yani sakın bütün yaşam döngüsünü buna indirgeme:) Bu en günümüze yakını ve basiti olarak düşün. Beyaz ayılar hala yaşamlarını sürüyorlar ama. Torpil mi var yoksa bu konuda:)

Dinler kötü şeyler değillerdir, toplumu düzene sokmak ve devlet yönetimine katkıda bulunmak gibi güzel tarafları da var
Güzel yönleri de var demek, kısasa kısas, recm, idam, el, kol kesme gibi adetler hakkaten muazzam.

Sürekli insanlara kendi kanıtlarınızı göstererek reddetmenin bir mantığını göremedim açıkçası. Siz kendinizinkileri sunarsanız onlar da kendi kanıtlarını sunarlar. Misyoner kesilmiş zirvaliklarini da başkasına anlat.
Ben kanıt sunarken bilimsel olarak kanıtlanmış şeyleri yaziyorum uydurmuyorum. Onlarin kanitlari sağlam olsaydi evrimi neden hala çürütemiyorlar acaba bir sorgula derim.

@ibotipo1 Alınganlık yok, gereksiz bir mesaj atmışsın sadece. Zaten tartışabilmek için konu açılıyor bunda bir sorun yok ki.

@Jira sorgulayan adam kanıt ister. Kanıt isteme nedenimiz bu. Burada İslami örnek veriyor. O örneğin kaynağına gidiyoruz. Soruyoruz. Sorduğumuzda gene kaynağı net olmayan bir yere geliyoruz. Bu da döngüye giriyor.

369884

@Silinen üye bak çok basit ve günümüze en yakın bir örnek vereyim sana. Mesela kutuplarda ayılar her zaman beyaz değildi. Zamanında kahverengi ayılarda yaşardı bu bölgelerde. Fakat beyaz olan ayılar kendini gizleyip avlanabilirken kahverengi ayılar gizlenemedikleri için avlanamayıp aç kalmak zorunda kalıyorlardı. Bu zayıflık belirli bir süre sonra onların yok olmasına ve kutuplarda sadece beyaz ayıların kalmasına sebep oldu.

Şimdi beyaz ayıyı tanrı yarattı da kahverengi ayı ağaç kovuğundan mı geldi sence? Peki kahverengi ayıyı da tanrı yarattıysa neden bu dezavantaj ile aç kalıp ölmesine sebep oldu? Ya da yaratırken gözden kaçan bir durum mu oldu mesela?

Basit bir örnekle anlatıyorum yani sakın bütün yaşam döngüsünü buna indirgeme:) Bu en günümüze yakını ve basiti olarak düşün. Beyaz ayılar hala yaşamlarını sürüyorlar ama. Torpil mi var yoksa bu konuda:)
Tanrının kahverengi ayıyı yaratmasında bir hikmeti vardır illaki bilemeyiz. Yaratılan herşeyin bir sebebi vardır.

Sen o dine inanmıyorsun, o adam inanıyor. O adam senin inanmadığın bir şey üzerinden kendince kanıt attığında zaten sen o dine inanmadığın için kaynak da doğru da olsa yanlış da olsa senin için geçerli olmayacak. Kendimizi kandırmaya gerek yok.

Ben bilimi reddediyor olsam bilimin kanıtları pek de umurumda olmaz. Bu da bunun gibi bir şey. O adam o dine inandığı için örneklerini öyle veriyor. Sen o dine inanmıyorsun ve kaynağın güvenirliğini ve bilimsel kanıt istiyorsun. Onun dini üzerinden de bilimsel kanıt yok mecbur onu atıyor.

Ayrıca bilim genel kavramları açıklayabilir ama din ve inanç konusunda kesin yargılar veremez.

Güzel yönleri de var demek, kısasa kısas, recm, idam, el, kol kesme gibi adetler hakkaten muazzam.
Görende Ortadoğu'da gelen geçeni asıyorlar, kolunu kesiyorlar sanacak yok artık. Avrupa'lılar da bir din mensubu ancak birbirlerini kesmiyorlar gördüğüm kadarıyla. Orta Çağ'da işler tamamen daha farklıydı, bilirsin her şeyin bir son kullanma tarihi var.
Ben kanıt sunarken bilimsel olarak kanıtlanmış şeyleri yaziyorum uydurmuyorum. Onlarin kanitlari sağlam olsaydi evrimi neden hala çürütemiyorlar acaba bir sorgula derim.
Uydurup uydurmamanız biz şeyi değiştirmiyor zaten olay da bu. Adamın dinine, kitabına göre evrim yerine farklı bir olgu var. Tamam, ben de evrime inanıyorum lakin bir insana da evrim gerçekten var diye zorlamıyorum. Hoşgörü ile karşılamak gerekiyor, yoksa inada biner iş ve tartışmaya döner.

Bilimle konuşmayan adamdan kanıt istiyorlar. Adam bilim üzerinden değil İslam dini üzerinden konuşuyor ve attıkları da onlarla ilgili. Hala adamdan kanıt istemenin mantığı ne :) Bazen he deyip geçmek gerekir. Olmuyorsa olmuyordur.
Iyi güzel duruyorsun adam kanitlarini sunamayinca bize misyoner diyor, sen de beğeniyorsun ve bunu diyorsun misyonerlik nereden çıktı bu nasıl saçma bir suçlama şeklidir. Kimseye bir şey dayatmiyoruz yanlışlarını söylüyoruz sadece.

@Silinen üye yapma bu kadar hemen kolaya kaçma lütfen:) Tanrının hikmeti kendi yarattığı canlının ölümüne sebep olmak mı? Yani yaratılan her şeyin bir sebebi vardır demek çok kolay. Bak ben mesela bilim insanı olmamama rağmen basit bir yolla açıkladım. Sen de beni aydınlat istiyorum. Yani bu kadar kolay olamaz 7 milyardan fazla insanın yaşadığı gezegendeki hayat.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı