Evrim İle İlgili Sorularım

Burada kastedilen evrimin ne olduğuna bağlı bence, yanlış biliyorsam affola ancak farklı bir canlıdan geldiğimize dair bir net bilgi var mıdır hocam? Ben bilmiyorum amacım kavga çıkarmak ya da sizin bilgilerinize veya fikirlerinize sataşmak değil. Sadece şu şu kanıtlarla gösterilebilen bir şey mi şu an? ”Bilimsel” Kuram’a uyuyor mu?
Evrimsel Biyoloji şu anda dünya ülkelerinin büyük bir kısmında üniversite bölümlerine sahip. Bu alanda sadece biyologlar değil paleontologlar, jeologlar ve birçok bilim insanı uğraşıyor. Ben sana binlerce bilimsel makale yığabilirim şu anda, sen tam tersini yapabilir misin?

Evrimsel Biyoloji şu anda dünya ülkelerinin büyük bir kısmında üniversite bölümlerine sahip. Bu alanda sadece biyologlar değil paleontologlar, jeologlar ve birçok bilim insanı uğraşıyor. Ben sana binlerce bilimsel makale yığabilirim şu anda, sen tam tersini yapabilir misin?
Neden bunu yapayım ki amacım öğrenmekse bunu sorarak ve net bir cevap alarak da yapabilirim, bu kabul edilmiş bir şey midir?

Merhaba. Evrim ile alakalı kafama takılan bazı noktalar var ve bunları anlamak istiyorum. Hem bu Cyberpunk ortamında konuşabileceğimiz bir yer olsun 😃 @BERWAR @Yararsız Üye

1) Bazı özellikler nasıl ediniliyor: Örneğin balinalar karadan deniz hayatına geçen memeliler. Bu canlıların önce bacakları kısalmış, sonra ayakları yüzgeç şeklini almış. Ama bunlar nasıl oluyor? Her nesilde bacak boyları biraz daha mı kısalmış? Bunu sağlayan gen nasıl değişebilmiş?

2) Aynı ortamda yaşayan canlılar neden farklı biçimde evrimleşmiş? Mesela kimisi kanadı ile avantaj sağlamış, kimisinin beyni daha çok gelişmiş. Buradaki ayrım neden oluyor?

3) Ben şuraya ceketimi assa... Yok bu şakaydı😅

Sorularım bu kadar. Lütfen kavga çıkarmayın çünkü cevap alamadan konunun kilitlenmesini istemiyorum. Teşekkürler. (Yazdıklarım saçma ya da yanlış gelebilir. Kusuruma bakmayın, bu konuda yeniyim.)
1) Mutasyon ve caprazlanma ile. Tum ihtimaller deneniyor, ture fayda saglayabilecek olanlari seciliyor. Ornegin 1 metre boyunda insan da var. 2.5 metreden uzun da var. Bu aralikta her santimetreye denk gelen bir insan var. Doga her ihtimali dener. Bunlar arasindan populasyon genetigi acisindan farklilik yaratabilen daha fazla urerse secilmis olur.
2) Bu da ustteki mekanizma. Sebebi her kopyalanma isleminin bilerek farkli caprazlanmasi ya da mutasyon sebebi hatalar olusmasi. Bu kisim cok buyuk oranda rastlantisal. Ama evrim degil, cunku secilim mekanizmasi hic rastlantisal degil. Seleksyonun neye gore ayrim yapacagi ortam sartlarina ve bireylerin birbirlerine gore iliskisine gore belirlenen kompleks bir yapi.

Yer çekimi ”kanıtlanmıştır” izlenimi vermeye çalıştım. İnsanlar istediğine inanmakta da özgürlerdir dedim. Bunun neresi yanlış? Neresi bilime ters düşüyor? Açıklamanızı isterim.
Yer çekimi(Kütle çekimi) zaten kanıtlanmıştır, günümüzde formüllere oturmakta ve işe yaramakta. Uzay araçları uzak mesafelere gidebilmek için gezegenlerin kütle çekimini kullanarak yönlerini ve hızlarını ayarlarlar. Bu sayede ciddi yakıt tasarrufu sağlanır. İsteyen istediğine inanır ama kanıtlanmış olan yani gerçek olan bir şeye yanlış demek düşünce özgürlüğü değil inkardır.

Burada kastedilen evrimin ne olduğuna bağlı bence, yanlış biliyorsam affola ancak farklı bir canlıdan geldiğimize dair bir net bilgi var mıdır hocam? Ben bilmiyorum, amacım kavga çıkarmak ya da sizin bilgilerinize veya fikirlerinize sataşmak değil. Sadece şu şu kanıtlarla gösterilebilen bir şey mi şu an? ”Bilimsel” Kuram’a uyuyor mu?
Kavga falan yok. 🙂 Sakince tartışmak çok güzel bir şey.

Canlı DNA'larında bulunan benzerlikler, türler arası benzerlikler gibi bir sürü çıkarım yapılabilecek yer var. Direkt derli toplu olsun; beğendiğim, güzel bir makale önereyim hemen:

Ek olarak "farklı bir canlıdan geldiğimize dair" demek dar bir bakış açısı oluyor, zira evrim sadece bizler için işlemedi, doğadaki tüm canlıları incelemek gerekiyor.

Çeşitlilik çoğunlukla eşeyli üreme ile oluşuyor. Peki eşeysiz üreyen canlılarda nasıl çeşitlilik olabiliyor?
Mesela mutasyon. 🙂

Evet kabul edilmiş bir şeydir. Hangi üniversitenin biyoloji bölümüne gidip kime sorsanız size aksini iddia etmez.
Yani kanıtlanmış bir şeydir öyle mi @Rashmore kastettiğim şeyin “Kabul edilip“ edilmemesi olmadığını belirtmek isterim. Kastettiğim yine aynı şeyden gidersek:
Elmayı havadan aşağı bırakırsan asılı kalmaz, yukarı da çıkmaz, aşağı düşer. Bu sayede yer çekimi kanıtlanmış sayılır. Bundan bahsediyorum, “ben yer çekimine inanıyorum” dan bahsetmiyorum. Bu şekilde midir?
Yer çekimi(Kütle çekimi) zaten kanıtlanmıştır, günümüzde formüllere oturmakta ve işe yaramakta. Uzay araçları uzak mesafelere gidebilmek için gezegenlerin kütle çekimini kullanarak yönlerini ve hızlarını ayarlarlar. Bu sayede ciddi yakıt tasarrufu sağlanır. İsteyen istediğine inanır ama kanıtlanmış olan yani gerçek olan bir şeye yanlış demek düşünce özgürlüğü değil inkardır.
Evet zaten bundan bahsettim artık sadece bir Teori veya Kuram olmaktan çıkmıştır ayrıca bir gerçektir. Kütlenin çekim kuvveti.

Yani kanıtlanmış bir şeydir öyle mi @Rashmore kastettiğim şeyin “Kabul edilip“ edilmemesi olmadığını belirtmek isterim. Kastettiğim yine aynı şeyden gidersek:
Elmayı havadan aşağı bırakırsan asılı kalmaz, yukarı da çıkmaz, aşağı düşer. Bu sayede yer çekimi kanıtlanmış sayılır. Bundan bahsediyorum, “ben yer çekimine inanıyorum” dan bahsetmiyorum. Bu şekilde midir?
Bu bir inanç meselesi değil. Senin kabul edip etmemen bunun doğruluğundan bağımsızdır. Eğer kabul etmiyorsan en yakın evrimsel biyoloji bölümüne girip 4 yıl lisans, 2 yıl master ve 4 yıl doktora ile profesörlük araştırmanı da yaparak bizim yanıldığımıza dair sert bir makale yazaraktan 150 yıldır tüm bilim adamlarının yanlış yaptığını yüzümüze adeta bir tokat gibi vurabilirsin, eğer yapmayacaksan susmanı öneririm, bilmediğin konuda konuşmak seni daha da aşağı çeker.

Evet kanıtlanmış bir şeydir. İnsanlara evrimi "maymundan gelmek" olarak anlattıkları için inanmayanlar da var tabii. Ben sadece kendi merakımla araştırma yapmaya başladım, bize anlatılandan ne kadar farklı ve aslında çok mantıklı olduğunu fark ettim. Bana "evrime inanmak" sözü de saçma geliyor çünkü yerçekimi kadar gerçek ve insanları "yerçekimine inananlar" olarak ayırmıyoruz.

Gerçekliği kanıtlansaydı Teori olmazdı, gerçekliği kanıtlanmadığı sürece Teori olarak kalacak.
Bu cok yanlis bir bilgi. Hic bir teori ispatlanamaz. Lise matematiginde ogretilen "teorem" ile bilimsel literaturdeki teori baska seyler. Teori sadece yanlislanabilir, asla ispatlanamaz.

Geri
Yukarı