Evrim kanunu ve teorisi

Evrim bir yasadır ve deneylerle kanıtlanmış bir yasadır. Yani günümüzde evrim yok demek dünya düz demek ile aynı şey. Evrim teorisi ise evrim yasasını açıklamaya yarar.
Evrim, değişen çevre koşullarına karşı yaşayan organizmaların adapte olmasıdır. Tanımı da bukadar basit.
Bir kişi eğer biz maymunlardan geldiysek şimdiki maymunlar neden insan olmuyor tarzı bir soru soruyorsa zaten ardniyetli olarak konuyu saptırma peşindedir. Çünkü daha evrimin ne olduğunu bile bilmiyordur. Dolayısı ile bu tarzda konuşan kişiler ile bilimsel bir tartışmaya da girmeye gerek yok.

Konudan alakasız, dindar insanlara düz kafalı muamelesi yapmaktan sıkılmadınız mı?

• 1- Katip Çelebi (1609 - 1657) ...
  • 2- Hezarfen Ahmed Çelebi (1609 - 1640) ...
  • 3- Evliya Çelebi (1611 - 1682) ...
  • 4- El-Harezmi (780 - 850) ...
  • 5- El-Kindi (801-873) ...
  • 6- Farabi (872-950) ...
  • 7- İbni Sina (980 - 1037) ...
  • 8- Ömer Hayyam (1048-1131)
Ve daha nicesi... Bu insanlar ateist idi herhalde?
Ömer Hayyam şiirlerinde islami eleştiriyor sence müslüman olabilir mi?

@Michael Scott Ömer Hayyam içlerinde bu konular hakkında en akıllı kişi. O gayet iyi biliyordu bu işlerin yalan olduğunu ve haklı da çıktı.

Bilime katkı vermiş önemli müslüman ve diğer dinlerden insanlar var kimse bunu inkar etmiyor ama bu dinlerin bilim camiası ve evrim karşısında çöktüğünü de kabul etmeniz gerekiyor. İstediğiniz kadar inkar edin, kendinizi kandırın gerçekler değişmeyecek. Evrim vardır ve var olmaya da devam edecektir evren yasaları hüküm sürmeye devam ettikçe.

Evrim bir yasadır ve deneylerle kanıtlanmış bir yasadır. Yani günümüzde evrim yok demek dünya düz demek ile aynı şey. Evrim teorisi ise evrim yasasını açıklamaya yarar.
Evrim, değişen çevre koşullarına karşı yaşayan organizmaların adapte olmasıdır. Tanımı da bu kadar basit.
Bir kişi eğer biz maymunlardan geldiysek şimdiki maymunlar neden insan olmuyor tarzı bir soru soruyorsa zaten ardniyetli olarak konuyu saptırma peşindedir. Çünkü daha evrimin ne olduğunu bile bilmiyordur. Dolayısı ile bu tarzda konuşan kişiler ile bilimsel bir tartışmaya da girmeye gerek yok.

Evrimin gerçek olması için insan "zihinin" olmaması lazım. Bana göre insan zihni doğal değil. Doğal olmayan bir canlı da (zihin için söylüyorum) gerçekleşecek birçokşey "evrim" olarak nitelenemeyebilir. Basit olarak uzman bir dermetolog insan vucudunun sürekli kapalı kalan bölümlerinde koku reseptörlerinin tamamen yok olacağını söylemiş. Bu önemsiz gibi görünen şey insanı tamamen cinsellektikten uzaklaştırabilir. Peki insanın hayatta kalmak için giysi kullanmayı akıl etmesi doğal mı? Bana göre değil zira iradesi var bilinci var. Tabii bu çok temel. Günümüzde bir insan vucuduyla ilgili her türlü değişiklik kararı alabilir. Kasları bile eğer bilinçi olarak geliştiriyorsan bu çok uzun vadede insanların daha kaslı olmasını sağlayacaksa insanın bilinci-iradesiyle oluşur. Evrim değildir. Beyne çok yüklenirsen beyin hacmi artabilirde.

Evrimin gerçek olması için insan "zihinin" olmaması lazım. Bana göre insan zihni doğal değil. Doğal olmayan bir canlı da (zihin için söylüyorum) gerçekleşecek birçokşey "evrim" olarak nitelenemeyebilir. Basit olarak uzman bir dermetolog insan vucudunun sürekli kapalı kalan bölümlerinde koku reseptörlerinin tamamen yok olacağını söylemiş. Bu önemsiz gibi görünen şey insanı tamamen cinsellektikten uzaklaştırabilir. Peki insanın hayatta kalmak için giysi kullanmayı akıl etmesi doğal mı? Bana göre değil zira iradesi var bilinci var. Tabii bu çok temel. Günümüzde bir insan vucuduyla ilgili her türlü değişiklik kararı alabilir. Kasları bile eğer bilinçi olarak geliştiriyorsan bu çok uzun vadede insanların daha kaslı olmasını sağlayacaksa insanın bilinci-iradesiyle oluşur. Evrim değildir. Beyne çok yüklenirsen beyin hacmi artabilirde.
"Zihin doğal değil" ne demek? Zihinsel işlevler, beyinde olan elektriksel ve kimyasal olaylardır, beyin hücreleri arasında kurulan örüntülerdir vb. Daha ne kadar doğal olabilir ki?

Okadar araştırmadan yoksun bir yazı ki. Neresini düzelteceğini şaşırıyor insan.
Zihin doğal değil ne demek? Beyin ile ilgili hiçbir araştırma yapmadığınız, bilimsel araştırmaları ve deneyleri okumadığınız belli. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp hatta bilmediğini bilmemek çok daha kötü. Siz bilmediğinizi bilmiyor buna rağmen zihin doğal olamaz iddiasında bulunuyorsunuz. Biraz araştırın bakalım kuzenimiz olan şempanzeler ile bizim beynimiz nekadar farklı imiş ve beyinin hangi bölümleri farklı imiş.
Siz lafı evrim yok demeye getiriyorsunuz ama bilim böyle demiyor işte.
Artı diğer yazınız insanların elbise giymesi durumu. Bunun da açıklaması var. Gereklilik. Soğuktan korunma amaçlı ve sosyal statü amaçlı insanlar önce üstlerini örtmeye ve aksesuar takmaya başlamıştır. Bu konunun zaten evrim ile alakası yok.
Yahu mesela vücut geliştirme çalışıp kaslanıyorsan bunun da evrim ile hiçbir alakası yok. Evrim için dna da oluşacak değişiklik gereklidir. Sen vücut çalışarak dna nı etkilemiyorsun ki. Önce evrim nedir ne değildir onu öğren bence.

Geri
Yukarı