Evshop'da yaşadığım garip olay

fenomenale

Hectopat
Yer
Floransa
Bugün babam bir laptop aldığını söyledi ve "ev s**p" adlı bayiden aldığını söyledi. Neyse işte "kaç GB RAM'i var?" "özellikleri nedir?" dedim, o da bilmediğini belirtti. Her neyse gidiyoruz işte bayiye, gittik laptoplara bakmaya başladım böyle. Bu arada aldığımız laptopun bütçesi +6500 TL yani öyle çok iyi bir beklentimiz yok elbette. Bir de ne göreyim? 4 GB RAM, Intel Celeron işlemci, 128 GB SSD. Dedim "bu fiyatlar ne böyle?" "bunlar alınır mı?" gibisinden biraz agresif konuştum orada ki çalışana. Adama şunu açıklamaya çalıştım "Windows 10 kurulu bir laptopta 4 GB RAM varken rahatça nasıl rahatça uygulama kullanılır?" adam bana inatla savunmaya çalıştı, %90 üzerinde RAM kullanımı olacağını belirtmeme rağmen adam inanmak istemedi, babama da anlattım ve o da ciddiye almadı beni, sonra orada ki çalışana "abi bana görev yöneticisin açar mısın? Gözlerimizle görelim" dedim. Sonra adam Görev Yöneticisi'ni açmak için çok gülünç bir şekilde indirilenler dosyasına ve sonrasında sırasıyla C diskine falan girdi, kendim açtım Görev Yöneticisi'ni :d daha internete bağlı değilken RAM'in %97'si kullanılıyordu. Babam bunu görünce bana biraz hak vermeye başladı, daha sonrasında babam "bunun daha iyisi yok mu?" dedi ve adam sadece bir üstünde olan laptopu gösterdi ve az önce anlattığım laptop ile aralarında olan tek fark öncekinde 128 GB SSD olmasıydı ve sonradan göstediğinde 250GB SSD olmasıydı. Orada da biraz tartıştık yani ağzımı bozmadım, bozsam iyi olmazdı çünkü. Daha acısı orada bilgi sahibi olmayan başka bir bilgisiz çalışan bize "Gaming laptop" dedikleri bir diğer sırada olan laptopları önerdi. O laptoplarda ise GTX 1650, i5 10. nesil, 8 GB RAM vardı ve fiyatı +11000 TL'ydi. Afalladım böyle "bu nasıl bir fiyat farkı ya?" "siz napıyorsunuz abicim?" dedim oradaki çalışana, bir şey diyemedi. Her neyse biraz daha tartışmalar falan falan, babam bir kere anlaşma yapmış, en fazla değişim yapılabilirdi ve almak zorunda kaldık maalesef. Bu arada şöyle bir bilgilendirme yapayım GTX 1650 bulunuyor dedikleri bilgisayarda en basiti model öğrenmek için "DxDiag"ı açtım ve ekran kartı modeline baktım ve "Intel HD Graphics 620" yazıyordu? Bir yanlışlık mı oldu diye düşündüm sormadım onu, ki sanmıyorum ama ne diyeyim bilemedim. Daha da beni üzen şey şu oldu, bir anne ve oğlu bayiye geldi ve oyun oynamak isteyen bir çocuk laptop istediğini söyledi ve o çocuğa 13000 TL'lik içinde GTX 1650, 8 GB RAM bulunan bilgisayarı satmaya çalıştılar, aldılar mı bilmiyorum, bir de üstüne orada ki çalışan utanmadan "GTA 5'de Full ayarlarda oynarsın dedi". Ya gerçekten yorumu size bırakıyorum, babam şu an %50 pişman diyebilecek bir şey bulamıyorum, mümkünse "ev s**p" adlı mağazadan bilgisayar almadan önce 2-3 kere düşünün derim. Yorum sizde, okuduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum.

Son düzenleme:
Hocam o tarz yerlerde fiyatlar çok uçuk oluyor. Bu arada böyle mağazalardan çok alışveriş yapan var, millet güzel kazık yiyor farkında olmadan. Cahil insanımız çok.

Hocam imza mı atmışlar ne anlaşması niye aldınız? Aşırı tilt oldum nedense ben çoktan ağzımı bozmuştum.
Almıştı, en fazla değişim yapabildik. Mağazadan çıktıktan sonra ağzıma geleni söyledim zaten, halen kızgınım. Bu kazık falan değil bildiğin dolandırıcılık.

Geri
Yukarı