İnceleme Casper Excalibur G870 neden alınmaz?

— Öncelikle merhaba, 3 4 ay önce aldım başlıktaki modeli, inceleme veya yorumlama tarzında bir yazı yazmak için yeteri kadar kullandığımı düşünüyorum. İnceleme diye başlıkta belirttiğime aldanmayın, bu incelemede amaç modelin eksiklerinden bahsetmek. Yani kötü özellikleri ağırlıkta olacak bir inceleme planladım tabii diğer amacımda gereksiz eleştiriye de yer vermemek kısaca objektiflik asıl amacım. Şunu söyleyebilirim ki, bu model Casper'ın reklamını çok fazla yaptığı sponsor malzemesi haline gelmiş bir modeldir (bence) bu yüzdende sert bir eleştiriyi hak etmiş bir modeldir. Sorusu olan kesinlikle olacaktır, yazabilirsiniz.

Ben bu model hakkında düzgün bir inceleme bulamadım, alacağım zamanda bulamamıştım (tavsiye ettiğim YouTube incelemesi hariç) ve bu forumda inceleyen kesimin %70 kadarı bu modelin kusurlarına yeterince değinmediğini düşünüyorum. Konuyu daha önce yanlışlıkla yayınladım denk gelenler olmuştur çok rahat çok profesyonel.🙃
Moderatörler olmasa naneyi yemiştim (Technopat ve Technopat'in sevgili moderatörleri size benden bir kalp <3)

Model link.
(40.000 TL verilecek bir model değil bunu tartışmayacağım bile Casper öneren bir kişide değilim. İndirimden 32K gibi bir fiyata aldım ederi tartışılır ama bence bu. Merak etmeyin ucuz olmasa almayacağım bir modeldi, normalde ASUS veya HP RTX 4050 alma planım vardı zaten alamdan önce forumda konu açtım. Atılanları alma planım vardı ancak aksi bir durum oldu ve bekleyemedim, acele ettim ve Teknosa'ya gittim orada bütçem sadece 4050'ye yetiyordu şu an incelediğim modelde orada 30K fiyatı ile 4060 içermesi ile sırıtıyordu. Ekstra 1 TB SSD ve 16 GB RAM'i saymıyorum bile.)

Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 4060 8GB 105W (90+15W)
RAM16 GB 3200MHz DDR4 (Tek 16 GB RAM Mevcut)
SSDCrucial 1 TB Gen4 NVMe M.2 SSD ( Boşta 1 adet M.2 Yuvası Var)
Pil61Wh
Tasarım2,5 kg (Quanta metal kasa veya gövde, plastik kapak) Üç bölge RGB klavye
Ses SistemiDolby Audio 2x2W

Casper Excalibur G870 neden alınmaz?

We are go again.png

• Çünkü Casper (!) 😎
  • W tuşu ile oyun oynarken arada algılamıyor.
  • Control Center kötü.
  • Şarj sadece internette takılsanız bile harici modda kısa sürede bitiyor. (oyuncu laptopları için normal denebilir ama 61W değil en az 90W olmalı) ve Webcam kötü.
  • Boşta 3000 RPM fan çalıştıran laptop mu olur? Evet varmış. Bu zaten tek başına "Excalibur pişmanlıktır" dedirtiyor. Milletin laptop boşta fan kapatır bizimki çalışır.
  • Yıl 2024 DDR 4 3200 MHz RAM var içinde, güncel model olmasına rağmen G870 böyle.
    YouTube'da model hakkında bulunan çok fazla sponsorlu içerik ve bilgi karışıklığı.

Soğutma problemi ( İşte şimdi başladık😏).

— Casper Excalibur serisi arasında soğutma olarak en iyi model G870 diye söylenirdi. Peki öylemeymiş görelim?
Tencereyi ocağa ekliyoruz
işte 3D mark, TS bench sonucu ve limitler:

Oyundayken

Technopat 1.png

Normal TS bench testi:

terrible.png

Time Spy & FireStrike:

Time spy.png

Bu görselden CPU'nun sıcaklıktan frekans düşürdüğü mor barlardan belli oluyor sanki. Sonuç başarısız.

GPU 3D 2.png

Bu test daha normal GPU zaten sıcak çalışsa da thermal ve PL1 yemediği için genelde iyi puan alabiliyor.
Cinebench R23 testi:

Sonuj.png

Cinebench.png

CPU anlık (soba maşallah) 🥵:

HW monıtor.png

Olamaz olamazz.png
Buraya kadar çoğu CPU benchmark testiydi, sadece GPU'yu test eden FurMark testi sonucunu da sizle paylaşmak isterim. Test 25 dakikadır:

Furmark 25DK GPU test.png

FurMark CPU kullanan bir test olmamasına rağmen resimde 84 derece olması yetenek, "yaparsa Casper yapar." dedim.
Not: Yukarıdaki testlerin hepsi yüksek performans modundayken yapılmıştır ve cihazda sıvı metal termal macun yoktur fabrika çıkışı ne macun kullanıyorlarsa o var muhtemelen kalitesiz bir macun. Diğer cihazlarla karşılaştırırken bunu aklınızda bulundurun. İleride MX6 gibi macun alıp kullanırsam buraya paylaşabilirim R23 testini.​

— Ekstra olarak bu model hakkında doğru bilinen yanlışlara gelelim. Bu özellikle forumlarda ve videolarda karşılaştığım mesajlardan bazıları. Uyarı, konunun en gereksiz yeri olabilir.
  1. Casper G870'te ısınma problemini çözmüşler. (Soğutma diye bir şey yok bence laptopta)
  2. Casper Excalibur G870 diğer modeller gibi ısınmıyor.
  3. Casper'ın alınabilecek tek modeli G870.

Peki! Şimdi gelelim YouTube'da olan önermediğim içeriklere:
(korkudan spoiler butonu ekleme Simulator)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
— Bende böylesini görmedim 100 derece mükemmel performans. Sponsor alınca ben (!)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

— Videoda zaten iş birliği var bu lakin bunu Lemur'un yapması "Sen de mi Brutus?" dedirtiyor.

— Gizli Casper çalışanı (!) abimizde olmazsa olmazdı, adam her Casper ürününde var.
Ya ben bu forumdan süresiz ban yiyeceğim sanırım ya da çanak çömlek patlayacak eğer video sahipleri buraya gelirse. Bu konuyu yayınladığımda başıma geleceklerden korkuyorum.💀

— Peki tek sorun bu laptopun inceleme videoları mı? Hayır, bence yersiz eleştiri yapan videoda var.
Driver sorunlarına değinmiş ama driver yüklemedim bile ben belki de Windows yüklü aldığımdandır. Dediğim gibi Casper'ın Control Center'ın durumu belli ne yapacağım driver yükleyerek? Monitör işini de bence başaramıyor laptop eleştiri konusunda benim gibi monitörlere değinmiş. Tek doğru söylediği şey ısınma konusu. Ayrıca plastik kasalardan farkı yok diyor videoda yok artık sizde bir bakın.

Planlanan ancak asla paylaşılamayacak o video.
(Aslında kötü bir video değildi ama markaya genel bir eleştiri yapmış videosunda beyefendi. Bende dayanamayıp, yorumlarına gittim, inceledim ve "her modelde böyle değil ki? " dedim. Zaten Casper kullanan arkadaşlar videoyu basmışlar, neden? Bastıklarını açıklamaya çalıştım hem de kızmadan destekleyen bir tavırla, sen çok haklısın deyip silmiş videoyu kral. Normalde burada bir video daha olacaktı. Upssss. 😅)

Tavsiye ettiğim tek detaylı inceleme:

Adam gerçekten dobra dobra incelemiş, tebrik ederim.
— Bu videoda güzelmiş.

— Şimdi konu burada bitti sandınız değil mi? Yoooook.🤣
Efsaneyi hatırlayalım:

Puhahahaha! Bu ne ya?

Technopat'a Casper Excalibur G870'in önerildiği konu.

Galaxy hocam olmadı be.

Casper Excalibur G870 kullanırken dikkatimi çeken bazı ufak şeyler:

• Metal kasa bence güzel olmuş, toz tutmaması işime geliyor; G770 ile en net ve tek farkı (güç tuşu ve MUX hariç) bu zaten.
  • Işıklı Logo hoş duruyor, RGB klavye fena değil.
  • Ekran Casper'dan beklediğim şekilde kötü değil. FreeDOS versiyonu indirime ne kadar giriyor bilmiyorum ama Windows kurmak aslında kolay.
  • FreeDOS olmamasına rağmen global markalara göre ucuzdu.
    CPU yerine GPU'yu daha çok kullanan oyunlarda iyi sayılabilecek FPS'ler.

— Peki bu laptop kimler için güzel sayılabilir?

İşlemci ile işi pek olmayan ve güzel soğutma performansı beklemeyen.
    1080p oyunlarda 60 FPS alsam yeter diyen ve RTX nedir görmek isteyen.
    CPU ile render yapmayacaklar ve CPU'ya yüklenmeyen oyunları sevenler.
    30K bütçe ile Teknosa'dan alışveriş yapmaya çalışanlar (!)
    (Ben risk aldım, siz almayın.)

— Peki bu laptop önerilir mi?
    Hayır.

Dikkate değer Şikayetvar yorumları:
    Yaşamadığım ve inşallah yaşamam dediğim Şikayetvar yorumları:
    Üzen Şikayetvar yorumu 😡:
    Ne olduğunu anlamadığım şikayet: Casper Nirvana Excalibur İşlemci Değişimi

Ürüne ait bazı görseller:

İç Kısım.

Ekran görüntüsü 2024-01-26 232320.png

Sadece 2 boru ile laptop soğutmak doğru mu acaba?

SSD hız testi. Benim hem RAM hem SSD'e muhtemelen Crucial markasına ait. Sağlık durumu %100 çıktı dün bakmıştım.

SSD: Crucial 1TB P3 Plus serisi NVMe M.2 SSD

Crystal disk mark sonucu.png

Fan çıkışı.

Byrrrr.jpg

Yan kısımlar.

Sağ.jpg

sol.jpg

Şarj aleti normal büyüklükte ve hafif, taşınması kolay.

Şarj.jpg

Bu da son olarak MUX ekranı. MUX Switch gerçekten güzel bir özellik zira harici modda şarj en fazla 2 saat dayanırken MUX ile ekran kartını devre dışı bırakan modu veya hibrit modu kullandığınız zaman 3 saat ve üstüne varabiliyor. Bunları hep deneyerek öğrendim.

MUX switch.png

Harici mod oyun için en performanslı seçenekken diğer modlara geçebilmeniz için uygulama sizden yeniden başlatmanızı istiyor. Hibrit ile dahili mod arasında restart atmadan geçme imkanınız var. Dahili mod sadece işlemciyi kullanıyor, harici ise ağırlıklı olarak NVIDIA RTX 4060'ı kullanıyor.

Son olarak benim Casper'a kendim bir eleştirim var, biliyorum dikkate alınmayacak ama şu laptopu 2.5 kg ince yapmaya çalışacağınıza 3 kg yapın. Kalın yap ama soğut şu işlemciyi artık! Her yere de utanmadan yazmış 2.5kg diye. Oyun laptopu alıyoruz, ofis değil MSI Thin serisi bir bu iki. Yalan yok ben Casper'ı çocukluğumdan beri kullandım ama Gaming laptop serisi olmamış.

Not: ilk defa bu kadar büyük ve eleştirel bir inceleme yapıyorum varsa hatalarımı mazur görün, bu konuyu yazmak ve görselleri yüklemek, gereken kısımlara değinmek, 2 günümü aşıyor.

Aynı konuyu 10 kere yayınlamadan önce inceledim. Nokta hatası dahil hata olmasını istemiyorum ama kesin var:
— Her neyse ilk laptop incelememde benden sizlere hayırlara vesile olsun, size elimden geldiğince objektif bir şekilde yapmaya çalıştığım bu eleştirel yazıyı özgür bir şekilde medyaya yayınlama izin veren Technopat ailesine teşekkür ediyorum iyi okumalar diliyorum. Elimden geldiğince bütün duran ve sıkmayan bir yazı yazmaya çalıştım ve sonuç olarak buraya kadar geldim.

Son düzenleme:
Ideğerleriniz laptopa göre gayet iyi ve olması gereken değerler.Demekki vitrin yerine kullanıcı değerlerine bakmak daha sağlıklı.Çünkü dediğiniz gibi o cihazların ne kadar süredir açık olduğu belli bile değil,stabil bir performans beklemek yanlış olur 👍
Bence de öyle, benim laptopta sabahtan beri açık gerçi ama bu halde. Ben Teknosa'da gezerken G870'in altını kaldırdım ve toz içindeydi mesela şok olmuştum. Ne zamandan beri açık belli değil. 😀
Sıcaklık değerlerine bakmak aklıma gelmedi, kafa zehir. İki tane fan aynı yerde altında geniş bir ızgara var tam oralar full tozdu. Yani fanların olduğu yeri özellikle tozlanmış.

Bence de öyle, benim laptopta sabahtan beri açık gerçi ama bu halde. Ben Teknosa'da gezerken G870'in altını kaldırdım ve toz içindeydi mesela şok olmuştum. Ne zamandan beri açık belli değil. 😀
Sıcaklık değerlerine bakmak aklıma gelmedi, kafa zehir.
Direk oraya bakmıştım ben 😅,soğutma performanslarını hep merak ederim laptopların.

Direk oraya bakmıştım ben 😅,soğutma performanslarını hep merak ederim laptopların.
Ben altına neden baktım hatırlamıyorum ama 2 tane fan aynı yerde ve fanların tam altında toplanan tozu görünce bu nasıl mümkün oldu ? Diye düşünüyordum. Ben ilk defa oyuncu bilgisayarı kullanıyorum hocam ondanda kaynaklı olabilir, daha önce Asus X550V kullandım soğutma tek fanlıydı ısınıyordu ama bu laptopu alıp 80 veya 90 dereceleri gördüğümde evet gerçek ısınma buymuş dedim.

Ben altına neden baktım hatırlamıyorum ama 2 tane fan aynı yerde ve fanların tam altında toplanan tozu görünce bu nasıl mümkün oldu ? Diye düşünüyordum. Ben ilk defa oyuncu bilgisayarı kullanıyorum hocam ondanda kaynaklı olabilir, daha önce Asus X550V kullandım soğutma tek fanlıydı ısınıyordu ama bu laptopu alıp 80 veya 90 dereceleri gördüğümde evet gerçek ısınma buymuş dedim.
Yıl 2024 hala şu laptopların soğutma performanslarını çözemediler,tamam bir masaüstü performansı beklemem ama en azından o kasaya akıllıca bakır borular olsun hava sirkülasyonu olsun iyi halletmeleri lazım.İyi soğutması olan modeller ise çok pahalı oluyor,düşük bütçede ise sadece işlemci + ekran kartı ön planda olup diğer parçalar kalitesiz seçilince bunlar ortaya çıkıyor,keşke durumumuz olsada high-end premium laptoplar alabilsek 😔

Yıl 2024 hala şu laptopların soğutma performanslarını çözemediler,tamam bir masaüstü performansı beklemem ama en azından o kasaya akıllıca bakır borular olsun hava sirkülasyonu olsun iyi halletmeleri lazım.İyi soğutması olan modeller ise çok pahalı oluyor,düşük bütçede ise sadece işlemci + ekran kartı ön planda olup diğer parçalar kalitesiz seçilince bunlar ortaya çıkıyor,keşke durumumuz olsada high-end premium laptoplar alabilsek 😔
Çok haklısınız Casper'ın 2 bakır boru ile bu cihazı çıkarması zaten başı başına dedikleriniz ile bağlantılı. Global markalarda yapıyor ama onlar TDP limiti tercih ediyor veya bakır boruyu arttırıyorlar lakin 2 fan yetişemeyebiliyor yine de. G870 aslında limit olarak iyi bir cihaz ama soğutması limitine göre berbat. RTX 4060 100W üstü zaten pek performans olarak fark yaşatmıyor mis gibi 105W Gpu var içinde ama sıcaklıktan kullanabilirsen. 😅

Lenono IP Gaming bu cihaz hakkında ne düşünüyorsunuz, fiyat bayağı iyi geldi bana. Yanına +8 RAM ve 256 GB SSD daha ekleyince 24.400'e geliyor. R5 6600H - RTX3050 - 750 GB SSD - 16 GB RAM olarak fena değil sanki.

Soğutma sistemi baya iyi gibi.

Lenono IP Gaming bu cihaz hakkında ne düşünüyorsunuz, fiyat bayağı iyi geldi bana. Yanına +8 RAM ve 256 GB SSD daha ekleyince 24.400'e geliyor. R5 6600H - RTX3050 - 750 GB SSD - 16 GB RAM olarak fena değil sanki.

Soğutma sistemi baya iyi gibi.
Bilemedim almayı düşünüyorsan konu aç çünkü 85W 3050 varmış içinde şimdi 3050 için iyi mi kötü mü bilemedim. Bütçeye daha iyi opsiyonlar olabilir ama laptop güzel sadece 3050 performansı eh işte. İşlemci zayıf mesela.

Son düzenleme:
Bilemedim almayı düşünüyorsan konu aç çünkü 85W 3050 varmış içinde şimdi 3050 için iyi mi kötü mü bilemedim. Bütçeye daha iyi opsiyonlar olabilir ama laptop güzel sadece 3050 performansı eh işte.

Bu konuya kadar düşünmüyordum aslında ama biraz piyasaya bakınca ikilemde kaldım 😂

Bu konuya kadar düşünmüyordum aslında ama biraz piyasaya bakınca ikilemde kaldım 😂
Hocam işlemci zayıf ama laptop güzel. Ucuzluğuna aldanma işlemci İ5 12450H'dan geride ve oyunlar 2024 yılında minimum İ5 12450H falan istiyorlar.

Bu cihaz ısınmaz ekran kartı da 85W gayet ideal 3050 için.

Bu konuyu açalı daha çok olmamışken Casper yine durmamış bir sponsorlu içerik daha çıkmış...
Soğutma performansıyla öneren mi ararsın ? Yoksa MSI afterburnerda çoğu değeri açmadan oyun testi paylaşanları mı ararsın ?

Artık reklamlara para yatırmak yerine ürünlere mi yatırım yapsa ne ?

Sonra Ömer eleştirdi oluyor.

Son düzenleme:
Hocam işlemci zayıf ama laptop güzel. Ucuzluğuna aldanma işlemci i5 12450H'dan geride ve oyunlar 2024 yılında minimum i5 12450H falan istiyorlar.

Bu cihaz ısınmaz ekran kartı da 85W gayet ideal 3050 için.

Bu konuyu açalı daha çok olmamışken Casper yine durmamış bir sponsorlu içerik daha çıkmış...
Soğutma performansıyla öneren mi ararsın? Yoksa MSI Afterburner'da çoğu değeri açmadan oyun testi paylaşanları mı ararsın?

Artık reklamlara para yatırmak yerine ürünlere mi yatırım yapsa ne?

Sonra Ömer eleştirdi oluyor.

Şu kızın videolarını harbiden seviyordum ama bu olmamış. Cihaz aşırı ama aşırı kötü nasıl hala övüyorlar anlamıyorum. Ben de kullanıyorum ama ben de pişmanım. Kullanıp da memnun kalanı zaten görmedim 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı