Excalibur laptop oyunda 100 dereceyi görüyor

Oyunların mekanikleri değişiyor hocam. Bazı oyunlar GPU kullanımına ağırlık verirken, bazı oyunlar CPU daha çok kullanma ihtiyacı duyuyor. Arada ki fark bundan kaynaklı muhtemelen.

Ve şu sorumada cevap verirseniz çok sevinirim. Dediğiniz gibi hani kaç yüz oyun oynadım. Nedense hiçbirinde ekran kartım 59 derece üstünü görmüyor. Çok saçma bir şekilde ekran kartım boşa duruyor gibi hissediyorum. Bence çalışmıyor. Sürücüleri güncel her şeyi güncel fakat dediğim gibi artmıyor hiç. Nasıl kullandırabilirim? Tüm yük sanki işlemciye biniyor. Mesela CS:GO'da ekran kartım 61 dereceydi önceden işlemcim 98'di. Şu an hâlâ aynı ekran kartı 52 falan işlemci 76.

UV başka çözüm yok.

Ve şu sorumada cevap verirseniz çok sevinirim. Dediğiniz gibi hani kaç yüz oyun oynadım. Nedense hiçbirinde ekran kartım 59 derece üstünü görmüyor. Çok saçma bir şekilde ekran kartım boşa duruyor gibi hissediyorum. Bence çalışmıyor. Sürücüleri güncel her şeyi güncel fakat dediğim gibi artmıyor hiç. Nasıl kullandırabilirim? Tüm yük sanki işlemciye biniyor. Mesela CS:GO'da ekran kartım 61 dereceydi önceden işlemcim 98'di. Şu an hâlâ aynı ekran kartı 52 falan işlemci 76.

CS:GO veya Valorant'ta %100 GPU veya CPU kullanımı olamaz zaten olursa bir darboğaz var demektir. Diğer oynadığınız oyunlar hangileri mesela AAA kaliteler

CS:GO veya Valorant'ta %100 GPU veya CPU kullanımı olamaz zaten olursa bir darboğaz var demektir. Diğer oynadığınız oyunlar hangileri mesela AAA kaliteler.

Tomb Raider vardı. RDR2 vardı. GTA 5 var yani oynadığım oyunlar var böyle. Hepsinde aynı olay fakat ilk aldığım zamanlarda yine 80-84 arasıydı fakat RDR2 de bile iyi FPS alırdım. Ne olduysa üstteki mesajda attığım gibi bir ayar falan denedi bir arkadaş ThrottleStop'dan. Turbo modu adlı bir şeyi kapattım sonra geri açtım geri kapattım geri açtım bir şeyler oldu sonra başladı bir şeyler olmaya.

Tomb Raider vardı. RDR2 vardı. GTA 5 var yani oynadığım oyunlar var böyle. Hepsinde aynı olay fakat ilk aldığım zamanlarda yine 80-84 arasıydı fakat RDR2 de bile iyi FPS alırdım. Ne olduysa üstteki mesajda attığım gibi bir ayar falan denedi bir arkadaş ThrottleStop'dan. Turbo modu adlı bir şeyi kapattım sonra geri açtım geri kapattım geri açtım bir şeyler oldu sonra başladı bir şeyler olmaya.

ThrottleStop kullandığınız da bilgisayarı yeniden başlatırsanız tüm yaptığınız ayarlar gider. Onunla alakalı olacağını sanmıyorum. GTA 5 ve RDR2 de GPU %100'e çıkması gerekli ancak ısılar çok yüksekse işlemci kendini kıstığından belki o değerlere çıkmıyor olabilir.

ThrottleStop kullandığınız da bilgisayarı yeniden başlatırsanız tüm yaptığınız ayarlar gider. Onunla alakalı olacağını sanmıyorum. GTA 5 ve RDR2 de GPU %100'e çıkması gerekli ancak ısılar çok yüksekse işlemci kendini kıstığından belki o değerlere çıkmıyor olabilir.
İnşallah anlayan birisi görür. Çok teşekkür ederim ama yani cidden ekran kartını kullanmaması garip. Laptop diye mi acaba ?

İnşallah anlayan birisi görür. Çok teşekkür ederim ama yani cidden ekran kartını kullanmaması garip. Laptop diye mi acaba?

Sanmam. Bende laptop kullanıyorum AAA oyunlarda %99 altına inmiyor GPU kullanımı. Tamamen sıcaklıkla alakalı diye tahmin ediyorum. Dediğim gibi macun işine bir bakın belki hatalı bir sürüm olmuştur vidaları sıkarken komple dağılmıştır. Bir de soğutucu kullanın cihazınızda kullanmıyorsanız 3 4 derece fark eder en az.

İnşallah anlayan birisi görür. Çok teşekkür ederim ama yani cidden ekran kartını kullanmaması garip. Laptop diye mi acaba?

Oyun ekran kartıyla açılmıyor olabilir kontrol etmen lazım.
Ve bunun tek çözümü UV yapman başka bir mesajında sanırım UV yapınca bilgisayar çöktü demişsin %90 voltaj ayarlarını yanlış yaptın ondan çöktü eğer düzgün ayar yaparsan ciddi anlamda ısı düşüşü yakalarsın.

Oyun ekran kartıyla açılmıyor olabilir kontrol etmen lazım.
Ve bunun tek çözümü UV yapman başka bir mesajında sanırım UV yapınca bilgisayar çöktü demişsin %90 voltaj ayarlarını yanlış yaptın ondan çöktü eğer düzgün ayar yaparsan ciddi anlamda ısı düşüşü yakalarsın.

Peki olayı ne, neden böyle bir şey varsa firmalar bilgisayarları yaparken bunu yapıp vermiyor ki? Bilgisayarlar yansın insanlar yenisini alsın diye mi? Bir de nasıl ekran kartıyla çalıştıracağım? Eğer ki NVIDIA Denetim Masası'ndan oyunu seçip yüksek grafik işlemcisini seç'i yapmayı diyorsan onu yaptım fayda etmedi.

Peki olayı ne? neden böyle bir şey varsa firmalar bilgisayarları yaparken bunu yapıp vermiyor ki?
Bu makaleyi okumanı tavsiye ederim.
Bilgisayarlar yansın insanlar yenisini alsın diye mi?
Bilgisayarı almadan onu araştıracaksınız işte yük altında maksimum kaç derece falan oluyor bakmanız lazım eğer soğutması iyi olmayan bir cihaz alırsanız böyle olur.

Geri
Yukarı