Excel yeni satıra yazılan değerin eski satırdan silinmesi

LOTR Manyağı

Hectopat
Yer
Diyarbakır
Merhaba,

Arkadaşlar elimde a sütununda yukarıdan aşağıya sıralanmış 20 tane isim var diyelim. Ben bu isimlerin aynısını b sütununa yazdığımda A'dan silinsin istiyorum. Eğer kodu ile denedim ancak olmadı. "eğer B1 sütununa yazacağım "Ahmet" A1-A20 arasında var ise silinsin." gibi bir durum. Yardımcı olabilir misiniz?

Çok uzun zamandır Excell kullanmıyorum fakat mantıksal düşündüğüm zaman şunu yapmanın bir kodu varsa eğer bu şekilde yapabileceğinizi düşünüyorum;

IF(B1)=ahmet (A1)=none
biraz düz mantık kurmuş oldum ama mantık olarak bu şekilde komutun çalışması gerekiyor, eğer B1 ahmete eşit ise A1'i silecektir. None diye bir komut olmadığını hatırlıyorum sadece o kadar.. Kodları ayarlaması da size kalmış diyebilirim.

Çok uzun zamandır Excell kullanmıyorum fakat mantıksal düşündüğüm zaman şunu yapmanın bir kodu varsa eğer bu şekilde yapabileceğinizi düşünüyorum;

IF(B1)=ahmet (A1)=none
biraz düz mantık kurmuş oldum ama mantık olarak bu şekilde komutun çalışması gerekiyor, eğer B1 ahmete eşit ise A1'i silecektir. None diye bir komut olmadığını hatırlıyorum sadece o kadar.. Kodları ayarlaması da size kalmış diyebilirim.
Yok işte silinmiyor. Sadece silecek kodu bilmem lazım benim de :D. Düşey ara ve eğer komutları ile kullandım çok kez değeri bulup ilgili satıra getiriyorum ama olduğu yerden silmiyor.

Excell'e dair hatırladığım tek şey muhasebe excell'i hazırlamak, onu da yaklaşık 6 ay önce bıraktığım için yarım yamalak hatırlıyorum. =topla(A1;A4): (B1) böyle olması lazımdı sanırım onu bile hatırlamıyorum.. Maalesef yardımcı olamıyorum kusuruma bakma hocam.

: ve ( yanyana üzgün surat olduğu için boşluk bıraktım.

Excel'e dair hatırladığım tek şey muhasebe Excel'i hazırlamak, onu da yaklaşık 6 ay önce bıraktığım için yarım yamalak hatırlıyorum. =topla(A1; A4): (B1) böyle olması lazımdı sanırım onu bile hatırlamıyorum. Maalesef yardımcı olamıyorum kusuruma bakma hocam.

Ve ( Yan yana üzgün surat olduğu için boşluk bıraktım.

Est. Ben çat pat bir şeyler yapıyorum işte yetmiyor.

=EĞER(J1=DÜŞEYARA(J1;E1:E14;1;YANLIŞ);"var")

J1'i listede aratıyorum var ise var yazdırıyorum. Ama var ise E1: E14'ten sildirmek istiyorum. Sil, kes gibi komutlar yok Excel'de. Şaştım kaldım ben de.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı