F/P Xeon sistem toplama

Bütçe
2000
Hocam modlu Xeon E5450 alsam BIOS modlama yapmam gerecek mi? Direkt takabilir miyim?

YouTube'da İsmailTPC diye biri var. Videolarından birinde bu anakartı ve yanlış hatırlamıyorsam Xeon işlemciyi kullanıyordu. Büyük ihtimal Modlu BIOS kurmanız gerek, BIOS kurmak bu anakartta çok da zor değil. Direk BIOS'un içinde EZ Flash benzeri bir şey var oradan kendi hallediyor. Ben normal BIOS kullandığım için Windows'tan hallettim en son sürüme çıkarmayı.

YouTube'da İsmailTPC diye biri var. Videolarından birinde bu anakartı ve yanlış hatırlamıyorsam Xeon işlemciyi kullanıyordu. Büyük ihtimal Modlu BIOS kurmanız gerek, BIOS kurmak bu anakartta çok da zor değil. Direk BIOS'un içinde EZ Flash benzeri bir şey var oradan kendi hallediyor. Ben normal BIOS kullandığım için Windows'tan hallettim en son sürüme çıkarmayı.
Bakayım hocam. Almayı düşünüyorum eğer modlamak için başka Intel işlemci gerekirse o sıkıntı biraz.

Bakayım hocam. Almayı düşünüyorum eğer modlamak için başka Intel işlemci gerekirse o sıkıntı biraz.

İsterseniz bir süreliğine ilandan kaldırayım kesin alıcı iseniz, ben kendim modlu BIOS'u kurmaya çalışayım?

Herkese merhabalar.
2000-2500 TL bandında piyasada 3bin TL'ye satılan EBA canavarı sistemlere taş çıkaracak Xeon sistem tavsiyesi vermek istiyorum :)

Öncelikle xeonişlemciler nedir kısaca bahsedeyim. Xeon işlemciler iş yeri ve fabrikalar için üretilen server işlemcilerdir. Bir nevi sanayi tipidir yani oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür yük altında kalmaya elverişlidir. Güvenemiyorum diyen arkadaşların asıl güvenmesi gereken islemcilerdir. Yüksek çekirdekli -hem normal hem de sanal çekirdekleri-oldukları için oyun performansları da gayet tatmin edicidir. En sevilen özelliği ise pek bilinmedikleri için fiyatlarının ucuz olmasıdır :)

Piyasa her anlamda şişince mecbur biz de farklı arayışlar içine girmeye başladık. AliExpress'ten alınacak.
Sistemi kısaca anlatayım.

-İşlemci: X5675[ 3.06 GHz 6 normal 12 sanal çekirdek] (150 TL) isteğe bağlı olarak X5690(450 TL)

-Anakart: X58 (450 TL)

RAM SSD ekran kartı ikinci el uyguna alınabilir. RAM'in 8 ekran kartı GTX750 ve üstü tavsiye edilir.

Bu iki bileşenin piyasadaki muadilleri 1000 TL iken bunlar sadece 600 TL tutuyor performans test videoları mevcut. Yakın zamanda kendim de testlerimi sizlerle paylaşacağım.

Not: Fiyat performans üründür!

Hocam bu sistem kafamda lakin ekran kartlarını yeterince besleyebilir mi? Mesela alabileceğim benim en fazla RTX2080. bu kartı tam olarak besleyebilir mi? Ve işlemci günlük kullanımda çok hızlı mıdır? Mesela elimde şu an i5 3570 işlemci var bunun performansından fazla mıdır?

Hocam bu sistem kafamda lakin ekran kartlarını yeterince besleyebilir mi? Mesela alabileceğim benim en fazla RTX2080. bu kartı tam olarak besleyebilir mi? Ve işlemci günlük kullanımda çok hızlı mıdır? Mesela elimde şu an i5 3570 işlemci var bunun performansından fazla mıdır?

RTX 2080'i X5690 besler 3570 besleyemez. X5690 o.c ile Ryzen 5 1600 performansında olur. 1050 Ti ve altı kartlarda her ikisi de besler. Düşük kart için bu işlemci alman mantıklı olmaz şu anki işlemciniz besleyemiyorsa alman isabet olur.

RTX 2080'i X5690 besler 3570 besleyemez. X5690 o.c ile Ryzen 5 1600 performansında olur. 1050 Ti ve altı kartlarda her ikisi de besler. Düşük kart için bu işlemci alman mantıklı olmaz şu anki işlemciniz besleyemiyorsa alman isabet olur.

Şu anki PC ile işim yok. Yeni PC toplayacağım. DDR3 benim için yeterli sizin seçimleriniz hoşuma gitti. Yakın zamanda temin edeceğim. X5690 hariç diğer kastettiğiniz işlemcide olur mu?

Şu anki PC ile işim yok. Yeni PC toplayacağım. DDR3 benim için yeterli sizin seçimleriniz hoşuma gitti. Yakın zamanda temin edeceğim. X5690 hariç diğer kastettiğiniz işlemcide olur mu?

X3440 daha ucuzdur ve anakartı Türkiye'de bulunabilir. Tavsiye ederim şu an kullandığım sistem X3440 çok ucuza toplamıştım. Orta halli bir ekran kartı ile GTA 5 CS:GO Valorant PUBG vs sorunsuz oynanıyor. İşlemci AliExpress'de 120 TL anakartı Türkiye'de sıfır ve ikinci el olarak 300-400 TL arası. 4 normal 4 de sanal çekirdekli bir işlemci ve anakarta Total'de 500 TL'ye geliyor. Bugün iki çekirdekli çöp Q serisi işlemciler 300 TL'den başlıyor.

X3440 daha ucuzdur ve anakartı Türkiye'de bulunabilir. Tavsiye ederim şu an kullandığım sistem X3440 çok ucuza toplamıştım. Orta halli bir ekran kartı ile GTA 5 CS:GO Valorant PUBG vs sorunsuz oynanıyor. İşlemci AliExpress'de 120 TL anakartı Türkiye'de sıfır ve ikinci el olarak 300-400 TL arası. 4 normal 4 de sanal çekirdekli bir işlemci ve anakarta Total'de 500 TL'ye geliyor. Bugün iki çekirdekli çöp Q serisi işlemciler 300 TL'den başlıyor.

Ben şunu merak ettim, bilgilendirme için sağ olun ama mesela X5675 RTX 2080'i besler mi? Ve X5690 arasında ne kadar fark/performans fark ı vardır?

Yeni konular

Geri
Yukarı