F1 2020 Sezonu tahminleri

Heulse

Kilopat
Daha fazla  
İlgili arkadaşlar için biliyorsunuz ki kural değişikliklerinden önce ki son sene. Tahminleriniz neler? Neler olur bu sezon?

Takımların iki seçeneği var. Sonraki 5 seneye yatırım yapmak ya da bu sene varını yoğunu ortaya koyup şampiyonluğa oynamak.

Red Bull, bu sayede 2013'de şampiyon oldu. (Son yıla odaklanma.)

Mercedes'de yine bu sebeple hibrit çağını domine ediyor. (Yeni kurallara odaklanma.)

3 büyük takım, iki seçeneği de beraber götürmeye çalışacak. Burada kritik olan yeni kurallar için yapılan çalışmalara ne zaman ağırlık verecekleri. Zamanlama önemli.

İlk test gününden takımlar değerlendirmesi:
  • RP, Mercedes'in W10 modelini satın almış. Direkt satın almış yani, fazla söze gerek yok.
  • Mercedes ve Ferrari bir şeyler saklıyor olabilirler. 2. test haftasında asıl renkler belli olacaktır.
  • Renault ciddi bir şeyler yapmış gibi duruyor. Orta gruba renk gelebilir.
  • Red Bull ve McLaren için bir yorum yapmak zor. Esasında Melbourne'e kadar her takım için yorum yapmak zor.
  • Williams'da gelişme var gibi.
  • Alpha Tauri, Sauber ve Haas'da durumlarını korumuş gibi.
Vettel hastalanmış sanırım, umarım iyileşir.

Son düzenleme:
İbrahim güzel özetlemiş, aynı görüşleri daha önceki konularda da yazmıştım yine değineyim.

Bu seneye takımlar fazla yatırım yapmaz, mantıklı olan bu zaten. Seneye kurallar değişiyor, 2026 yılına kadarda sürecek. Bu yıl sadece 1 şampiyonluk elde edebilirsin ama seneye yeni kurallara adapte olup iyi bir araç çıkarırsan 4-5 yıl şampiyon olma imkanı ortaya çıkacak. Aynı Redbull'un 2009-2013 sezonlarında yaptığı gibi, yine aynı şekilde Mercedes'in 2014-2019 sezonunlarında yaptığı gibi. 2009 ve 2014 sezonlarında kurallar değişti, bu sürede iki takım kuralları iyi okudu ve hegemonya kurdu.

Mercedes hızlı görünüyor, geçen seneki araçları zaten iyiydi, bu sene yenilmesi gereken takım yine onlar ve sezonun favorisi durumundalar.

Redbull geçen yıl ön kanat kurallarının değişmesinden dolayı sezonun ilk bölümünde çok zorlandı, daha sonra toparladı ve downforce olarak iyi bir araç yaptılar. Motor farkı yüzünden Mercedes ve Ferrari'yi geçeceklerini sanmıyorum.

Ferrari: SF1000, SF90 modelinden hızlı olacağı kesin ama hız Mercedes'i yenmeye yeter mi, sanmıyorum açıkçası. Motor tarafında bu sene daha dayanıklılık ve verimliliğe odaklanmış durumdalar. Tabii yine motorda geliştirme var, geçen seneye göre 20 beygirlik artış olduğu söyleniyor, motor konusunda yine Ferrari bir numara olursa şaşırmamak gerek, Mercedes ısı sorununu çözdüklerini söylüyor, 2 yıldır Mercedes motor sıcaklığında sorun yaşıyor, sıcak pistlerde ve yüksek rakımlı yerlerde motorları çok zorlanıyordu, bu sorunu da çözmüşlerse diğer takımlar için korkutucu.

Mclaren: Yine 4. olarak bitirirler en fazla bana göre, bu sıra için en önemli favori onlar. Araçta geçen seneye göre iyileşme var, zaten her takım geçen seneye göre gelişecek bu normal bir durum. Mclaren ve Renault için 2021 sezonundan sonra asıl önemli olan yıllar. İki takımında çok kasmayacağını düşünüyorum bu sezonda.

Renault: Geçen seneye göre araçları daha iyi olacaktır, Mclaren ile arasındaki mücadeleyi pilot performansı belirleyecek bana göre. Ocon hızlı bir pilot, geçen sene Hulkenberg eski formunda değildi. Ocon Renault'ta yeni bir ivme getirebilir.

Racing Point: RP geçen seneki destan yazan Mercedes W10 modelini kopyalamış, birebir aynısı olmuş. RP bu sene sürpriz yapabilir. Stroll yüzünden takımın Mclaren ve Renault'u geçmesi zor, tüm yük Perez'de olacak, Stroll sıralama özürlüsü bir pilot, tek turda rezalet, tek turda kendini geliştirmezse F1'de artık devam edemez, yarış temposu fena değil, özellikle yarışlarının ilk turlarında etkileyici startlar alan bir pilot.

Alfa Romeo: AR takımı da geçen seneye göre downforce ağırlıklı bir araç yapmış, yeni trend bu. Ne kadar gelişmişler merak ediyorum, geçen sene sezonun ilk yarısında en hızlı 5 takımdan biriydi Alfa Romeo, ikinci yarıdan sonra çok gerilediler. Giovanazzi performansı önem arz ediyor takımlar şampiyonası için, geçen sene puanların çok büyük kısmını Raikkonen elde etti, GİO takıma az katkı sağladı.

Alpha Tauri: Namı değer Toro Rosso, bu da RP gibi geçen seneki Redbull aracını kopyalamış, RB15 ile aynı olan bir araç yapmış. Geçen sezon son yıllardaki en iyi sezonlarından birini geçirdi takım, bu senede orta takım mücadelesinde olacaktır, Kyvat'ın sezonun ikinci yarısındaki hataları yapmaması gerekiyor.

Haas: Geçen sezon hızlı bir araçları vardı tek turda, yarışlarda lastik çalıştırma sorunları yaşadıklarından ve de lastikleri araç çabuk aşındırdığından dolayı berbat bir sezon geçirdiler. Bu seneki araçları SF90 modelini Ferrari'nin geçen seneki aracını biraz arındırıyor ama tamamen aynı değil. Sürücü kadrosu diğer takımlar kadar iyi değil. Eğer ki lastik sorunlarını çözmüşşse Haas, Mclaren ve Renault için büyük tehdit olacaktır.

Williams: Son sıralardan bu senede kurtulamazlar, yine son iki sezonda olduğu gibi bu sezonda yılın en yavaş takımı olmaya adaylar.

Barcelona testlerini dikkate almaya gerek yok, bu testler gerçeği yansıtmadı hiçbir zamanda aynen bu şekilde olmaya da devam edecek. Geçen sene test şampino Ferrari idi, Mercedes bizden yarım saniye daha hızlı diyordu Ferrari, gördük Ferrari'nin nasıl rezil olduğunu.

Avustralya yarışında bile doğru düzgün bir şey öğrenemeyeceğiz. Pist ekstrem bir pist ve gerçekçi sonuçları görmemiz açısından doğru bir pist değil. Ancak Barcelona'ya göre daha gerçekçi bir sonuç vereceği kesin. Asıl takımlar arasındaki güç dengelerini anlayacağımız pist Bahreyn Sakhir pisti, Çin'de ertelenmeseydi, bu iki yarışta net şekilde öğrenirdik güç dengelerini.

@Vitriol Daha önce hiç F1 izlemedin mi? Bu site güzel, neredeyse her kategoride bilgili insanları bulmak mümkün. Diğer sitelerde böyle bir şey pek yok maalesef. F1'e ilgi az bu sitede bana göre daha fazla olması gerekirdi.😁

Ben de yeni gördüm süspansiyonun toe ayarını falan değiştirmeye yarıyor galiba. Düzlüklerde direksiyonu kendine doğru yaklaştırıyor, virajlarda eski haline dönüyor. Düzlükte direksiyonu kendine çekerken sol ön lastiğe dikkat et, hareketlenme olduğunu göreceksin.

Ferrari geçen seneki motor illegal değil muhabbetinden sonra çok büyük değişiklikler yaptı motor konusunda daha fazlasını bulduğu da iddia ediliyor. Bunu göz önüne alırsak motor konusunda lider olacağına kesin gözüyle bakıyorum. Süspansiyon tarafında da çok büyük değişiklikler söz konusu yavaş virajlardaki arkadan kayma çözülmüş gibi Vettel'in istediğide buydu. Fakat ne kadar doğru bilmiyorum Leclerc'in önden kayma yaşadığı sorunundan şikayetçi. İzlediğim bir kaç onboard görüntüden yola çıkarsak böyle bişey var gibi ama Vettel'in sevdiğide bu tarz bir araç arkası sağlam. Geliştirilebilir. İkinci teste farklı bir araçla gireceklerini söylemişlerdi. Bu sefer çok ilk testlerde çok düşük motor modu ve full depoyla turluyorlar. Lastiklere ve Süspansiyon ayarlarına odaklanmış gibiler. İkinci testte belli olur. Doğru yolda ilerlediklerini düşünüyorum ama fazla da güvenemiyorum.

Mercedes gerçekten hızlı başladı fakat sıcaklık sorununu çözememiş gibiler. Dün aracı soğutmak için araçta ekstra delik açtılar. Geçen sene zaten araçları çok iyiydi kötü olacaklarını düşünmüyorum.

RedBull tarafında ise Honda ciddi adımlar atmış gibi gözüküyor. Yalnız DF kaybı var dün için Verstappen çok fazla spin attı. Tabi bunda hava ve pist sıcaklığının düşük olduğunu varsayarsak bu etkenlerde söz konusu ama yinede sorun var kıyaslarsak. Ellerinde altın gibi Newey var fazla sürmeden çözeceklerini düşünüyorum.

McLaren tarafında güzel ince değişiklikler var geçen sene çok iyilerdi bu sene umarım üzerine katarlar rekabete katılmalarını çok isterim.

Renault çok ciddi değişiklikler söz konusu. Bu sene 4. için çekişme olacak gibi. Araç çok iyi gözüküyor. Motor kısmında ne yaptılar malesef ikinci hafta göreceğiz.

Haas geçen seneki berbat araçtan kurtulmuş gibi gözüküyor. Bu sene toparlamışlar sanırım.

Alfa Romeo'da iyi durumda Raikkonen toparlar geri bildirimleri çok iyi.

Umarım bol rekabet içeren bir sezon izleriz.

@BERWAR

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu gözler mass damper gördü, bilerek kaza yapan Piquet gördü, double diffuser gördü, F - Duct gördü, Newey tarzı Double Diffuser gördü, Mercedes'in şaibeli 1.6 motorunu gördü, kanallı jant gördü, Singapur'da 1 saniye fark attıran süspansiyon gördü...

Mühendislik dehası yaptıkları sistem. Ama illegal.

Redbull'da DF sorunu yok, spin atmasının nedenlerinden biri çakıla çıkmasından dolayı idi, diğeri de Verstappen'in hatasıydı.

İkinci testlerde bir şey belli olmaz. Buradaki sıcaklıklarda lastikleri test etmek için yol gösterici değil.

Dün Leclerc'in aldığı notlar kameralara yansımıştı, uzun virajlarda önden kaymadan şikayetçiydi. Bu fotoğrafı bilerek mi gösterdi sanmıyorum söz konusu Mercedes olsaydı blöf yapıyor diyebilirdim ama Ferrari olunca bunu diyemiyorum.

Mercedes'in hareketli direksiyonu düzlüklerde sürüklenmeyi artırıyor, aracın hızı artıyor.

Kesinlikle muhteşem bir çözüm. Mercedes sınırları zorlamaya devam ediyor. Legal mı illegal mı bilemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı