Far Cry 6 FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10
Makaleler
2
Yer
Ankara
Far Cry 6 oynarken yarım saatin ardından oyunda herhangi bir menü açtığımda oyun 50-60 FPS'den 2 FPS'ye kadar düşüyor. İnternetten araştırdım ve yabancılarda RTX 3080 sahibi insanlar bile yaşamış bu durumu. Aranizda bu durumu yaşayan başka biri var mı? Varsa bir çözüm buldu mu? Durum senin siteminden kaynaklanıyordur demeyin oyunu en düşük grafik ayarlarında açsam da aynı sıkıntı devam ediyor. Sorun oyundan kaynaklı.

Aslında geçtiğimiz günlerde birkaç gün ücretsiz olmuştu. Kardeşimle oynadık biraz. Beraber oynarken bile ( beraber oynarken biraz performans düşüyor ) şuandan yüksekti. Yaklaşık 70-90 arasıydı. Şu an grafik ayarlarını düşürdüğüm halde düşük FPS alıyorum. Hatta DSR bile denedim düzelmedi. Asıl sorun düşük ekran kartı kullanımı.

Dual RAM var mı?

PC de bir problem vardır hocam ya işlemci yüksek kullanıyor ekran kartına darboğaz yapıyor ya da sistemde bir yazılımsal sıkıntı var ben imza sistem ile oynuyorum %99 kullanım.
Yani olabilir kesin konuşamam ama zannetmiyorum. 3080'li sistem sahipleri bile bu durumdan muzdarip. İşin ilginç yanı daha önce de bahsettiğim gibi geçici ücretsiz iken böyle bir durumla karşılaşmadım şimdi yaşıyorum.

PC de bir problem vardır hocam ya işlemci yüksek kullanıyor ekran kartına darboğaz yapıyor ya da sistemde bir yazılımsal sıkıntı var ben imza sistem ile oynuyorum %99 kullanım.
Hocam aynı şeyleri şu 32 gb RAM, 1080 ti, i7-7700k'lı sistem ve 12th gen intel cpu with a rtx 3070 with ddr5 ram sistemli arkadaşlara da der misiniz? Sırf siz problem yaşamadınız diye oyunun değil sistemin problemli olduğunu düşündüğünüz için çok güzel linçleneceksinizdir. Hem de Reddit ve Ubisoft forumunda bir sürü Far Cry 6 FPS drop konusu varken daha da iyi linçleneceksinizdir. Millet 2080 Super, 3080 gibi kartlarla oynayamıyor siz hâla arkadaşın sistemine laf atmaya çalışıyorsunuz. Bu arada hatanın Türkçe yamayla alakası da yok. Azıcık araştırmayı bilen bir insan bu problemin ne sistemle ne de yamayla olmadığını direkt olarak Far Cry 6'nın problemi olduğunu anlar. AC Odyssey'in optimizasyon yüzünden işlemciye yük bindirmesi ve drop yedirtmesi, AC Valhalla'da yan görevlerde etkileşim tuşu çıkmadığı için oyunu %100 bitirememek gibi problemlerle aynı bu problemde. Direkt oyundan kaynaklı bir problem.

Hocam aynı şeyleri şu 32 GB RAM, 1080 Ti, i7-7700K'lı sistem ve 12th gen Intel CPU with a RTX 3070 with DDR5 RAM sistemli arkadaşlara da der misiniz? Sırf siz problem yaşamadınız diye oyunun değil sistemin problemli olduğunu düşündüğünüz için çok güzel linçleneceksinizdir. Hem de Reddit ve Ubisoft forumunda bir sürü Far Cry 6 FPS düşmesi konusu varken daha da iyi linçleneceksinizdir. Millet 2080 Super, 3080 gibi kartlarla oynayamıyor siz hâla arkadaşın sistemine laf atmaya çalışıyorsunuz. Bu arada hatanın Türkçe yamayla alakası da yok. Azıcık araştırmayı bilen bir insan bu problemin ne sistemle ne de yamayla olmadığını direkt olarak Far Cry 6'nın problemi olduğunu anlar. AC Odyssey'in optimizasyon yüzünden işlemciye yük bindirmesi ve drop yedirtmesi, AC Valhalla'da yan görevlerde etkileşim tuşu çıkmadığı için oyunu %100 bitirememek gibi problemlerle aynı bu problemde. Direkt oyundan kaynaklı bir problem.

Hocam sisteminde problem olabilir dedim vardır kesin demedim sizce de garip değil mi bazılarının oynayıp bazılarının oynayamaması ben yapıcı olmaya çalıştım ego falan kasmıyorum kimse yanlış anlamasın.
Yamada sıkıntı vardı uyardım arkadaşlar inceledi ve düzeltti bu arada bu bilgiyide paylaşıyım konuyu açmam gerekirse arkadaşlar korsan yükleyenlerde oynayabilsin diye birkaç değişiklik yapmış sonra onu geri aldılar galiba sonra oyunda sıkıntı yaşamadım keyiflede bitirdim oynadım gram hata FPS düşmesi vs yoktu.

Hocam aynı şeyleri şu 32 GB RAM, 1080 Ti, i7-7700K'lı sistem ve 12th gen Intel CPU with a RTX 3070 with DDR5 RAM sistemli arkadaşlara da der misiniz? Sırf siz problem yaşamadınız diye oyunun değil sistemin problemli olduğunu düşündüğünüz için çok güzel linçleneceksinizdir. Hem de Reddit ve Ubisoft forumunda bir sürü Far Cry 6 FPS düşmesi konusu varken daha da iyi linçleneceksinizdir. Millet 2080 Super, 3080 gibi kartlarla oynayamıyor siz hâla arkadaşın sistemine laf atmaya çalışıyorsunuz. Bu arada hatanın Türkçe yamayla alakası da yok. Azıcık araştırmayı bilen bir insan bu problemin ne sistemle ne de yamayla olmadığını direkt olarak Far Cry 6'nın problemi olduğunu anlar. AC Odyssey'in optimizasyon yüzünden işlemciye yük bindirmesi ve drop yedirtmesi, AC Valhalla'da yan görevlerde etkileşim tuşu çıkmadığı için oyunu %100 bitirememek gibi problemlerle aynı bu problemde. Direkt oyundan kaynaklı bir problem.

Bu arada AC od. Dediğiniz oyun işlemci çok ağır kullanan bir oyun 7700HQ vardı eski sistemimde ekran kartım 1070 olmasına rağmen darboğaz oluyordu o oyunda, yani o oyundada optimizasyon sıkıntısı vs. yoktu. Bunları söylerkende genelleme olarak kullanmıyorum kendi yaşadıklarımı iletiyorum zaten bir problem var ise var derim problem olupta rahat rahat oynuyorum diyecek halimde yok kendi tecrübelerimi iletmek istedim size o dönemde Single 16 GB RAM vardı eski laptopta onu 2x16 GB RAM yapmıştım AC od. FPS olarak daha iyi yerlere gelmişti ama maalesef hala işlemci yüzünden darboğaz olabiliyordu açık dünyasına yetersiz kalıyordu.

Son düzenleme:
Hocam sisteminde problem olabilir dedim vardır kesin demedim sizce de garip değil mi bazılarının oynayıp bazılarının oynayamaması ben yapıcı olmaya çalıştım ego falan kasmıyorum kimse yanlış anlamasın.
Oyunlarda teknik problem dediğimiz şey böyle oluyor hocam. Şans işi tamamen. Yoksa mesela Hogwarts Legacy'i 24GB RAM ile drop yiyerek oynayanda var 16GB RAM ile drop yemeden oynayanda var. Far Cry 6 öyle Forspoken gibi hem teknik hem optimizasyon anlamında batmış durumda değil. Aksine optimizasyon anlamında oynayabilene çok iyi iş çıkarıyor fakat teknik anlamda bir facia sayılır. Zaten Ubisoft'un 2017'den beri PC'ye çıkardığı her oyunda oyunu kitleyen fakat herkesin başına gelmeyen teknik problemler var.
Bu arada AC od. Dediğiniz oyun işlemci çok ağır kullanan bir oyun 7700HQ vardı eski sistemimde ekran kartım 1070 olmasına rağmen darboğaz oluyordu o oyunda, yani o oyundada optimizasyon sıkıntısı vs. yoktu.
Bu derdinizi yine aynı şekilde üst düzey sisteme rağmen drop ve çökme problemi yaşayanlara anlatabilirsiniz. Herhalde Forspoken gibi bir oyunda bile problem yaşamasanız ona da "Optimizasyon problemi yoktu. Teknik anlamda taş gibi." diyeceksiniz.

Bu oyun bozuk, ben çözümü kart değiştirerek çözdüm. AMD ne güncelleme yayınladı Ubisoft ne güncelleme yayınladı maalesef çözümü yok gibi. Ubisoft destek bile bilmiyor çözümü.

Yeni konular

Geri
Yukarı