Çözüldü Oyunlarda Yüksek CPU, GPU Kullanımı ve Sıcaklığı Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Redwire

Hectopat
Daha fazla  
GTA 5 vb. oyunlar oynarken GPU kullanımı %100, sıcaklık ise 60-70 arası geziniyor. CPU kullanımı %60-85 arası geziniyor, sıcaklığı ise 45-50 arası geziniyor. Bilgisayarımı alalı 7-8 ay oldu ve sadece birkaç kere tozlarını alıp ufak temizliğini yaptım. Bu değerler normal midir? Çünkü bazı oyunlarda gözle görülür performans düşüklüğü var. İşlemcimin kendi fanını kullanıyorum ve termal macununu hiç yenilemedim.

İşlemcim: Intel i5 6402p
Ekran Kartı: ASUS R9 380 4GB

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ekran kartı sıcaklığının en fazla kaç dereceye çıktığını defalarca sorduk gerçi :) Fanları %100'e sabitleyip gir, sıcaklıklardan ötürü oluşuyorsa da bu şekilde anlaşılır demiştik.
FPS droplarına neden olan çok etken var ancak kullanıcı tarafından 1 tanesi bile düzgün anlaşılmadığı zaman sorunu kaçırabiliyoruz gördüğün üzre :)
Çok haklısınız fakat tekrar yaşayınca ben de tedirgin oluyorum bir şey olur diye. Tekrar deneyeceğim.

En sonunda temizinden bir format attım ve düzeldi.
Konuyu hortlatıcam ama tekrar başladı bu sorun. Açıkcası böyle bir sorun konuyu açtığımdan beri varmış. Bütün oyunlarda, oyun ayrımı yapmaksızın ekran kartının 90 dereceye kadar çıktığını gördüm. Birden bire FPS düşüyor hemen anlıyorum ekran kartının ısındığını çünkü FPS 30'larda dolaşıyor ve droplama olayı gibi tekrar yükselmiyor. ASUS GPU Tweak veya MSI AFTERBURNER açtığımda 80-90 dereceyle karşı karşıya kalıyorum, hemen fanlar hızlanıyor ve aşırı derecede ısınıyor.

Bende Sapphire R9 380X kullanıcısıyım. Isınma sorunu bende de vardı. Kasanın içini bir güzel temizledim ve sorunu çözmüştüm. Yapmadıysan bi dene derim.
Temizledim fakat çok detaylı bir temizlik yapmadım. Yaz yaklaşıyor, havalar da ısındı malum temizlemek lazım detaylıca.

• Son olarak kaç GB kullanılabilir RAM bellek miktarının bulunduğunu
  • Ekran kartı sıcaklığının yük altında en fazla kaç dereceye çıktığını
  • Görev yöneticisinden oyun esnasında işlemler sekmesinden bir görüntü aktarmanı isteyeceğim.
Bunları hemen aktar, ardından ekran kartı fan ayarını %100'e sabitleyip oyuna tekrar gir, iddia ettiğin o takılmaları yine yaşıyor musun bir gözlemle.

Ekran kartı sıcaklığının en fazla kaç dereceye çıktığını defalarca sorduk gerçi :) Fanları %100'e sabitleyip gir, sıcaklıklardan ötürü oluşuyorsa da bu şekilde anlaşılır demiştik.
FPS droplarına neden olan çok etken var ancak kullanıcı tarafından 1 tanesi bile düzgün anlaşılmadığı zaman sorunu kaçırabiliyoruz gördüğün üzre :)

Çok haklısınız fakat tekrar yaşayınca ben de tedirgin oluyorum bir şey olur diye. Tekrar deneyeceğim.

En sonunda temizinden bir format attım ve düzeldi.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı