Fazla voltaj yüzünden evdeki tüm elektronik eşyalar bozuldu

snatch1337

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle selam. Bugün sabah uyandığımda evde elektrik yoktu normaldir diyerek hiçbir şeye karışmadım. Sonra birdenbire elektrik geldi ve evdeki bütün lambalar patladı ve elektrik geri gitti. Gece saatlerinde elektrik geldi ve şu an evdeki hiçbir elektronik alet çalışmıyor. Kombi, bilgisayarım, klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi falan. Ne yapacağımı bilmiyorum. Binadaki sakinlere de sordum onlarında aynı şekilde kombileri buzdolapları yanmış. Binadaki asansör çalışmıyor. Ayri etten evdeki modeme kadar yandı. Ne yapmam gerekiyor? Şu an çok çaresizim. ;(

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle selam. Bugün sabah uyandığımda evde elektrik yoktu normaldir diyerek hiçbir şeye karışmadım. Sonra birdenbire elektrik geldi ve evdeki bütün lambalar patladı ve elektrik geri gitti. Gece saatlerinde elektrik geldi ve şu an evdeki hiçbir elektronik alet çalışmıyor. Kombi, bilgisayarım, klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi falan. Ne yapacağımı bilmiyorum. Binadaki sakinlere de sordum onlarında aynı şekilde kombileri buzdolapları yanmış. Binadaki asansör çalışmıyor. Ayri etten evdeki modeme kadar yandı. Ne yapmam gerekiyor? Şu an çok çaresizim. ;(

Geçmiş olsun. Polise git.

Sanırım böyle bir durumda belediyeye şikayet edebiliyorsun.

Dağıtım şirketi karşılamalı. Zaten binanızda çoğu kişi bundan muzdarip olduğundan dolayı; toplu bir şekilde şikayet edebilirsiniz. Tabi önce bunu karşı tarafa bildirmeniz gerekmekte.

Nötr arızası muhtemelen. Dağıtım şirketine talep açın ve bunu abone bazında tek tek yapın. Belediye bakmaz bu konuya. Su kesilince de itfaiyeyi arıyor galiba öneri verenler.

@Lee Yubin Bazen cihaza hasar vermeden önce akım korumalı prizler sigortayı attırabiliyor ve kendi içinde devreyi kesebiliyor. Garanti olmasa da koruma şansı var.

Nötr kesmiş muhtemelen. Dağıtım şirketine talep açın. Belediye bakmaz bu konuya. Su kesilince de itfaiyeyi arıyor galiba öneri verenler.

@Lee Yubin bazen cihaza hasar vermeden önce akım korumalı prizler sigortayı attırabiliyor ve kendi içinde devreyi kesebiliyor. Garanti olmasa da koruma şansı var.

Hocam selam başıma 1 2 kez geldi PC açılıp kapandı ve şu anda referans monütörüm düzelmişti ama şu an bozuldu neyse bana ucuz ve sağlam akım koruma prizi önerebilir misiniz şu an 8'li veya 10'lu olursa sevinirim :)

Yaklaşık 2 sene önce benim de başıma geldi.Belediye ye başvurmuştuk 100% dağıtım şirketi hatalı olduğu için ürünleri servise gönderip faturasını onlara göstermemizi istediler ve karşıladılar.

@318177 Monitörden buhar çıktıysa da kondansatörler şişip püskürmüştür. Şimdi olmasa da ileride monitör açılmaz. O yüzden bir şey yok demeyin. Şu anda öneri yapamam ama yarın güncel ürünleri inceleyip birkaç ürün sunabilirim. Bunlar kesin çözüm olmasa da bazen yardımcı olabiliyorlar. Bilgisayar gibi donanımlardan çok, kombi ve buzdolabı gibi şeylere kullanılmalı benim önerime göre. Diğerleri çözülür ama dolap ve kombi sürekli ihtiyaçtır.

@Mordo RS Her bölgede dağıtım şirketi direkt faturaları ödemeyebilir. Önce ön inceleme talep edebilirler. Direkt yaptırmadan önce firmaya danışmak daha garanti olur.

@snatch1337 Ek olarak; aciliyeti varsa modem gibi adaptörlü cihazların adaptörlerini değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz. SMPS adaptör oldukları için cihaza bir yansıması olmaz o arızanın. Modemler genelde 12V 1A ile 12V 2A değerinde olur. Elinizdeki modemin adaptörüne bakarak doğrusunu bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Toroslar firmasını arayıp olayı anlattım bütün ürünlerin markasını model
Bilgilerini aldılar 3 gün içinde servis gönderip bakacağız dediler. Tek korkum yapmazlarsa ben ne yapacağım bu devirde onların hepsini karşılayamam. 🙁

Geri
Yukarı