Elektrik kesintisi yüzünden bilgisayar bozuldu

Tahminen Power Supply bozulmuştur. İnşallah anakartta sistemde arıza yoktur ama varsa başka bir Power Supply ile deneyebilirsin. Ayrıca Power Supply'in görevi yüksek akıma karşı kendini imha ederek sistemin zarar görmesini engellemektir. Bunu içindeki varistör sayesinde yapar tabii onun kalitesi Volt amperi de önemlidir. Bence çok endişe etmeyin en fazla yeni Power alırsınız.
Varistör akıma karşı değil gerilime karşı korumaktadır.

Konuya gelecek olursak, PSU'dan başlayıp sıra ile donanımlarınızı kontrol edin veya ettirin.

PSU neydi?

Büyük ihtimalle PSU zarar görmüştür ancak diğer parçalara bir şey olduğunu sanmıyorum eğer iyi bir PSU ise. PC eğer şu an çalışmıyorsa fişini çekip (Prizden) 1 dakika kadar bekledikten sonra takın ve PC'yi açmayı deneyin. Kendini korumaya almış olabilir.

Ufak bir tavsiye, bir sonraki alacağınız güç kaynağını iyi seçin 80+Gold sertifikalı imkan varsa, imkan yoksa 80+bronze da olabilir.

"Elektrik şirketine yazın, onlar karşılaması lazım filan denmiş" :) Böyle bir konudan ilgili şirkete ulaşırsan adamların diyeceği şu olacaktır" kesintinin olmayacağının garantisini hiçbir firma veremez, siz kendi sistemlerinizi korumak için gerekli tedbirleri şu şu yöntemlerle alabilirsiniz, örnek UPS, kaliteli güç kaynakları vs vs." . He ben kararlıyım dava açıcam derseniz de eğer kendi tarafınızda gerekli tedbirleri almadıysanız(ki öyle sanıyorum ki almadınız, güç kaynağı kalitesi zayıf, ups kullanmıyosunuz) %99 kaybedersiniz.

Sözün özü, elektriksel mevzularda güç kaynakları ve prizler kritiktir, bunları kaliteli alınız.

Şebekeden kaynaklı durumlarda okuduğum kadarıyla ürünü garantiye gönderiyorsunuz yetkili servis size elektrikten kaynaklı bozulduğuna dair rapor veriyor. Elinizde rapor ve bozuk parçayla elektrik dağıtım firmanıza dilekçe yazıyorsunuz, 15 gün içinde karşılamak zorundalar. Fakat bizzat yaşamadığım için detaylı olarak bilmiyorum. Araştırmanız lazım. Garanti bittiği için servis parada isteyebilir. Elektrik şirketi ödemezse THH'ye başvurulabiliyor diye biliyorum. Eğer mahallede elektrik kesintileri sırasında ürünü bozulan fazla kişi olursa süreç kolaylaşıyor olması lazım(elektrikten kaynaklandığını anlaşılması kolaylaştığı için). Özet olarak uğraşacaksınız.

Daha yeni elektrik kesildi kesildiği gibi geldi maden ben acicaksin neden kestinki her neyse ve duman kokusu aldım ve bir baktım ki bilgisayar açılmıyor ne yapmalıyım.
PC'yi Vatan Bilgisayar'dan aldım ama garanti süresi geçti.
Kötü bir durum ancak ilçenizin elektrik dağıtıcısına ulaşırsanız masrafı karşılayabilirler.

Daha önce de başıma geldi elektrik kesintisinde PC bozuldu ama sadece PSU yanmıştı PSU değiştirerek konuyu hallettim sizde de öyle olmuştur diye umut ediyorum. Bir adet akım korumalı priz almanızı tavsiye ederim 70-150 TL arası bir şey.

@world yanlış bildiğiniz bir noktada açıklama yazdım. Olayı bu şekilde çarpıtmanıza gerek yok.

Hocam önemli olan bu kardeşimizin sıkıntısını çözmekti, çok şükür çözülmüş. Yanlış bilmiyorum sadece yanlış yazmışım. 1. sınıfta akim gerilim farkını öğrendik. Mesele o değilki. PSU'lar ile ilgili yanlış bilinen bir şey vardı açıklamak istedim insanlar kaliteli PSU alınca yüksek gerilimde onun regulator gibi 220 v a absorve edip çalışmaya devam edeceğini zannediyor. Halbuki durumu biliyorsunuz. Yani hızlı yazıyorum yanlışlık olabilir geçenlerde yine RTX 3060 yerine RT 3060 demiştim arkadasin biri sağ olsun bana yine sizin dediğiniz gibi yanlış biliyorsun RT 3060 diye bir kart yok yazmis bende eyvallah dedim nedeyim neyse hayırlı akşamlar teşekkür ederim.

Geri
Yukarı