Fiat Egea 1.3 MultiJet özellikle 0 dan kalkışı çok yavaş

HasanS32

Decapat
Yer
Isparta
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i3 12100f
Asus Prime H610M-A
2x8 GB Ram 2666 MHz
Msı Ventus 3x Rtx 3060 12 GB
Msı MPG Gungnir 110M
Msı Mag A650BN
Meslek
Öğrenci
Selamlar arkadaşlar. Fiat Egea 1.3 MultiJet aracımız var. 2021 model makyajlı kasa. 83000 km'ye yeni bastı. Aracın fabrikasyon 0-100 hızlanması 13.4 saniye. Biz aracımızda hızlanmayı denediğimiz ne kadar hızlı vites atsak da 18.1 saniyenin altına düşemedik. Bunun sebebi nedir?

Amaç özellikle hızlanmayı denemekse ve eğer yapmıyorsanız yüksek devirlerde vites geçişleri yapın. 3000 devir üstünde yapın vites değiştirmeyi. Dizel araç yüksek devir ister.

Bir de Multijet 1.3 motorlar tek tip değildir herhalde, kaç beygirlik 1.3 sizdeki ona bakmak lazım.

Selamlar arkadaşlar. Fiat Egea 1.3 MultiJet aracımız var. 2021 model makyajlı kasa. 83000 km'ye yeni bastı. Aracın fabrikasyon 0-100 hızlanması 13.4 saniye. Biz aracımızda hızlanmayı denediğimiz ne kadar hızlı vites atsak da 18.1 saniyenin altına düşemedik. Bunun sebebi nedir?
Yol şartları uygunmuydu rüzgarlımıydı?

1.3ler hacim olarak küçük olduğu için kalkışta zorlanır hatta bazen klima açıkken stop bile ediyor. Ama sizinki anormal galiba çünkü 18.4 baya kötü.

Yakıt olabilir tp yada total gibi ucuz yerlerden alırsan gitmez araba. Filtre yada yağın da sorun olabilir.

Ben shell dışında kullanmıyorum hızlanması da gayet güzel ve benim ki doblo egea bile değil.

Yakıt olabilir tp yada total gibi ucuz yerlerden alırsan gitmez araba. Filtre yada yağın da sorun olabilir.

Ben shell dışında kullanmıyorum hızlanması da gayet güzel ve benim ki doblo egea bile değil.
Aracımızda shellden başka yakıt kullanılmamıştır.

Hocam aracın katalitik konvertörünü kontrol ettirin.
Hava filtresine bakın.
Baskı balatanızı kontrol ettirin.
Tamam baktıralım teşekkür ederim.

Yol şartları uygunmuydu rüzgarlımıydı?
Yol şartları uygundu bir pürüz veya bozukluk yoktu rüzgar neredeyse yok gibi bir durumdu.

Turbonuz arızalı olabilir mi?
Yani bence olmamalı bakımları her 10 bin kilometrede eksiksiz yapıldı ve turbo ile alakalı bir şey söylenmedi.

Amaç özellikle hızlanmayı denemekse ve eğer yapmıyorsanız yüksek devirlerde vites geçişleri yapın. 3000 devir üstünde yapın vites değiştirmeyi. Dizel araç yüksek devir ister.

Bir de Multijet 1.3 motorlar tek tip değildir herhalde, kaç beygirlik 1.3 sizdeki ona bakmak lazım.

95 HP 200 NM torka sahip kalkışta 2500 devire sabitleyip o şekilde kavramayı kaldırıp 4500 devir civarlarında vites atıyoruz.

Yani bence olmamalı bakımları her 10 bin kilometrede eksiksiz yapıldı ve turbo ile alakalı bir şey söylenmedi.
Birçok kişi bilmez veya bilse de uygulamaz ama turbolu araçlarda aracı çalıştırdıktan sonra birkaç dakika beklemek gerekiyor turbonun yağlanması için. Bunu uygulamadıysanız arızalı olabilir. Uyguladıysanız sorunun turboda olduğunu sanmam ama yine de bakılmalı.

Geri
Yukarı