Fiat Egea 1.4 Fire nasıldır?

• Konuyu başlatan otm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 27B
Bahsedilen aracın motoru lpgye son derece uyumlu bir motor. Bir kaç farklı motor tipi dışında çoğu motora lpg uyumu mevcut. Bazılarında pek dikiş tutmuyor bu doğrudur. Ben genel olarak piyasadaki araçlar üzerinden konuşuyorum ve şuan için bugünün şartlarını konuşuyoruz. 1.4 atmosferik egea kullanacak bir arkadaşa lpgde yokuşta hantallık yaşarsın demek net olarak yanlıştır. Doğru kit doğru ayar ve montaj ile lpgde yokuşta düzde terste aracın benzinde mi lpg de mi olduğunu anlayamaz.
Yahu güzel kardeşim neye dayanarak yanlıştır/doğrudur diyorsun? Ben sana mı güveneyim bu işin uzmanı akademik çalışmaları olan bilim insanlarına mı güveneyim? Bu motorun lpgye son derece uyumlu olduğunu gösteren bir çalışman var mı? Senin bu konudaki uzmanlığın nedir? İnsanların şehir efsanelerine inandığını söyleyen bir insana göre çok fazla varsayımsal ve kaynaksız konuşuyorsun. Benim bu alanda bir doktoram yok, ben bu alanın uzmanı değilim ve alanın uzmanları olan insanların bilimsel çalışmalarına güveniyorum haklı olarak. Attığım makale 2014 yılında çıkartılmış, 1.4 Egea moturunun üretimi gene o döneme ait. Boş ağırlığı 1150 kilo olan bir araç turbosuz atmosferik 1.4 motor ile yokuşta hantallaşabilir. Buna rağmen gene alınabilir diyorum.

Her 5000Km'de bir yağını değiştirmeniz gerek. Nedeni dediğiniz gibi yağ yakması. Kontrol etmeniz gerekiyor bu konuda. Motor 65.000Km'de olan aracım için şu anda bakımları harici 1 lira bile masraf çıkartmadı. Aradığınız hız ise pek önermem ama yolda sizi üzecek yavaşlığı asla olmaz. Otobanda 150'den yukarı çıkınca titreme yapıyor. Onun haricinde yol tutuşu gayet iyidir. Kaygan yolda hiçbir firma bunu zaten garanti edemez.
1.4 Fire motorların kronik sorunudur. 5000km çok abartılı geldi. Aracınızın yağını kontrol etmeniz, gerektiğinde takviye etmeniz tavsiye edilir.

Fiyatına göre araba, diyecek başka bir şey yok. Şehir içinde üzmez. Evden işe, işten eve. Ama performans istiyorsanız başka araçlara bakın, 1.4 fire motordan pek performans alamazsınız.

Yahu güzel kardeşim neye dayanarak yanlıştır/doğrudur diyorsun? Ben sana mı güveneyim bu işin uzmanı akademik çalışmaları olan bilim insanlarına mı güveneyim? Bu motorun lpgye son derece uyumlu olduğunu gösteren bir çalışman var mı? Senin bu konudaki uzmanlığın nedir? İnsanların şehir efsanelerine inandığını söyleyen bir insana göre çok fazla varsayımsal ve kaynaksız konuşuyorsun. Benim bu alanda bir doktoram yok, ben bu alanın uzmanı değilim ve alanın uzmanları olan insanların bilimsel çalışmalarına güveniyorum haklı olarak. Attığım makale 2014 yılında çıkartılmış, 1.4 Egea moturunun üretimi gene o döneme ait. Boş ağırlığı 1150 kilo olan bir araç turbosuz atmosferik 1.4 motor ile yokuşta hantallaşabilir. Buna rağmen gene alınabilir diyorum.
Senin söyleminde LPG de yokuşta hantallaşır. Direkt olarak motora torku düşük olduğu için bunu desen anlayabilirim. Ama hantallaşma sebebini LPG ile bağdaştırıyorsun. Bende bağdaştırdığın lpg' nin herhangi bir alakası olmaz diyorum hantallaştırma ile. Ayrıca atmosferik benzinli araçlar lpgye en uygun araç tipleridir. 1.4 egeada lpg ile uyum konusunda son derece başarılı bir motor.

1.4 Fire motorların kronik sorunudur. 5000km çok abartılı geldi. Aracınızın yağını kontrol etmeniz, gerektiğinde takviye etmeniz tavsiye edilir.

Ben 2017'den beri her 5000Km'de bir değiştiriyorum hocam. Normalde her 20.000Km'de bakımları oluyor. Bakımları yaptırırken yağı 10.000Km'de bir değiştir dediler bende eksiltme muhabbetlerinden dolayı takıntı yaptığım için 5000Km'de değiştiriyorum. Bu abartılı olsa da en azından içim rahat oluyor :)

Ben 2017'den beri her 5000Km'de bir değiştiriyorum hocam. Normalde her 20.000Km'de bakımları oluyor. Bakımları yaptırırken yağı 10.000Km'de bir değiştir dediler bende eksiltme muhabbetlerinden dolayı takıntı yaptığım için 5000Km'de değiştiriyorum. Bu abartılı olsa da en azından içim rahat oluyor :)
Gereksiz kasıyorsunuz. Her araç bir miktar yağ eksiltebilir bu normaldir. Egea da öyle bir algı oluşturulduki sanki 10.000 kmye gelene kadar 4 litre yağın 2 litresi yok oluyor. Yağ seviyenizi her ihtimale karşı haftada 1 kontrol edin hiçbir sorun olmaz. 5.000 km çok çok erken. Bindiğiniz araba üst üste 5 sene türkiyenin en çok satılan otomobili. Herkesin altında sorunsuzca binlerce km yapıyor.

Gereksiz kasıyorsunuz. Her araç bir miktar yağ eksiltebilir bu normaldir. Egea da öyle bir algı oluşturulduki sanki 10.000 kmye gelene kadar 4 litre yağın 2 litresi yok oluyor. Yağ seviyenizi her ihtimale karşı haftada 1 kontrol edin hiçbir sorun olmaz. 5.000 km çok çok erken. Bindiğiniz araba üst üste 5 sene Türkiye'nin en çok satılan otomobili. Herkesin altında sorunsuzca binlerce km yapıyor.

Bu konuda örnek vereyim ilk 17.000 Km'de su bile koymadım lakin serviste aracı kaldırınca usta durumu fark edip bana yarım saat nasihat vermişti. Sonuçta ilk arabamdı bilmiyordum. Bu konuda en fazla 300 TL veririm en azından düşünmem diye hareket ediyorum hep. Araçtan gayet memnunum. Bakımları harici 20.000Km'de sadece balatasını değiştirdim. Şu an 65.000Km'de maşallah saat gibi.

Bu konuda örnek vereyim ilk 17.000 Km'de su bile koymadım lakin serviste aracı kaldırınca usta durumu fark edip bana yarım saat nasihat vermişti. Sonuçta ilk arabamdı bilmiyordum. Bu konuda en fazla 300 TL veririm en azından düşünmem diye hareket ediyorum hep. Araçtan gayet memnunum. Bakımları harici 20.000Km'de sadece balatasını değiştirdim. Şu an 65.000Km'de maşallah saat gibi.
Egea çok beğendiğim çok güzel bir araç. Düzenli bakımlar düzgün kullanımla 500.000km yi çok rahat rektifiyesiz görebilecek bir araç. Dediğim gibi bakınları düzenli 10 binde 1 yaptırın. 5 binde yaptıracağınız bütçeyide sıvı bakımlarını daha sık yenilersiniz. Örneğin servis 50.000 km de bir dedi diyelim siz 35.000km de bir yaparsınız gibi.

Egea çok beğendiğim çok güzel bir araç. Düzenli bakımlar düzgün kullanımla 500.000km yi çok rahat rektifiyesiz görebilecek bir araç. Dediğim gibi bakınları düzenli 10 binde 1 yaptırın. 5 binde yaptıracağınız bütçeyide sıvı bakımlarını daha sık yenilersiniz. Örneğin servis 50.000 km de bir dedi diyelim siz 35.000km de bir yaparsınız gibi.

Normalde 20.000Km'de servis ışığı yakıyor ama servis tanıdık olduğu için 10.000Km'de bir filtreleri yeniliyorum bakalım 70.000'i görmeden satacağım ama motordan bir kuruş masraf çıkmadı maşallah.

2019 yılında sıfır aldık. Kesinlikle aile ile binip yeri geldiğinde yük taşıyacaksanız, veya yokuşlu bir şehirde yaşıyorsanız almayın. Arabanın torku 127nm. Yokuşta veya yük altında gitmiyor. Ayrıca 1.4 95hp atmosferik olmasına rağmen şehir içi normal kullanımda 9lt/100km yakıt tüketim değeri var. Biz 2019 yılında aldığımızda servis garantili LPG taktırdık. Arabada bir yağ eksiltmesi var, servise gidiyoruz diyorlar tüpten dolayı. Diyoruz sizin taktığınız tüp ve normal olduğunu, tüp olmasa da yağ eksiltmesi olduğunu, bu motorda kronik olduğunu söylüyorlar. Kısacası ne dediklerini kendileri bile bilmiyor. Yaşadığımız şehirdeki servis çok kötü. Arabamız daha 1.5 yaşında iken aküsü bozuldu ve servis "Araba kapalı iken müzik çalardan şarkı dinlemişsinizdir." diye saçma bir açıklama yaparak sorumluluk almadı. Yeni akü alacaksınız dediler ve gittik yeni akü aldık. He periyodik bakımda 1200-1300 TL almalarına rağmen yaptıkları işçilik tamamen saçmalıktı. En son akü olayı ile birlikte servise veda edip garantisini bozduk ve bakımlarını biz kendimiz yaptırıyoruz. 1.3 Multijet motor kesinlike 1.5 dci motordan sonra en iyi dizel motor olabilir. Gerek yakıt değerleri, ömrü, performansı vs. O yüzden alıyorsanız multijet motorlularına bakın. Çünkü Egea kendi fiyat bandındaki en iyi araba (konfor, tasarım vs gibi konularda.)

Yeni konular

Geri
Yukarı