Fiber altyapı süreci

İstanbul'da yaşıyorum, ADSL altyapısı çok zamandır var. Çok sıkıştırmak gerekiyor. Hergün 3-4 kere mail at gerekirse her hafta müdürlüğe git, zaten bir süreden sonra bıkıp projeyi çizerler. Sıkıştırmak çok önemli etken.

Evim 3 katlı müstakil bir ev TT müdürlüğüne 4 km uzaklıkta sence çekerler mi?

Binaya kadar veya eve kadar fiber altyapı getirme şansını arttıran bir etken olarak sokakta hiç fiber altyapı yoksa ilk olarak başvuru yapana getiriyorlar.
Maalesef yıllardır dilenmeme rağmen öyle olmadı.
Twitter'dan da yazdım, mail de attım ama geri dönüş bile almadım. 8-10 ay önce mahallenin bazı yerlerinde ufak kazılar oluştu ve saha dolaplarında fiber mevcut. E getirin bana, 20-30 metre kablo deyince olmuyor, getiremeyiz sonucunu alıyorum. Neymiş, yeni binalara gidiyormuş. Yani evimi yıkıp tekrar yapmalıyım, öyle mi dediğimde utanmadan evet bile dediler. Evim köşede. Bir sokakta 10 civarı hane varken diğerinde 60-70. Kapı no olarak ufak olana bağlıyım. Ama o uzun sokaktaki en az 2 binaya fiber gidiyor. Telefon/elektrik kabloları üzerinden hem de. Yeni kablo çektiler eve. Binaların girişlerinde kutu mevcut. Hatta bir bina saha dolabına benden daha uzak olduğu için evimin önünden geçiyor. Kablonun binama dokunması için 2 metre gerek ama yok. Evi yıkıp tekrar yapmalıyım.
Bir süreden sonra bıkıp projeyi çizerler.
Bıkan ben oldum. Müdürlükte adam benimle dalga geçiyor resmen.

@Vavien. Hocam en azından VDSL kullanıyorsunuz bizde o da yok. Ayrıca ücretli olarak proje de yapıyorlar. Bunlar bana öyle teklif ettiler, ben de kabul etmedim tabii ki. Onlara vereceğim parayla yeni ev alırım. Sizin çok yakınınızda ise belki düşük bir ücret ile çekerler.

Hocam en azından VDSL kullanıyorsunuz.
Tam anlatamadım sanırım. Ben ADSL adı altında 3 Mbps internet kullanıyorum. 2-3 bina ötemde ise en az 90 Mbps altyapı var. Aynı saha dolabından alıyoruz interneti. Ben 10 Mbps internete bile razıyım. Şu an 720p video bile izleyemiyorum. Fiber gelmeden önce 5-6 Mbps idi. Gelince böyle oldu.

Tam anlatamadım sanırım. Ben ADSL adı altında 3 Mbps internet kullanıyorum. 2-3 bina ötemde ise en az 90 Mbps altyapı var. Aynı saha dolabından alıyoruz interneti. Ben 10 Mbps internete bile razıyım. Şu an 720p video bile izleyemiyorum. Fiber gelmeden önce 5-6 Mbps idi. Gelince böyle oldu.
Pardon hocam yanlış anlamışım bu adamlara güven olmaz umarım en kısa sürede sorununuz çözülür.

Tekrar tekrar yaz, eninde sonunda bıkacaklar. En kötü VDSL getirirler, taş atıpta kolun yorulmaz, biliyorum belli olmayan bir süreç için uğraşın diyorum ama hiçbir şey yapmazsan gelme ihtimali çok düşük. Biraz daha uğraş, 2023 e kadar devletinde dediği bir şey var ne kadar doğrudur bilmiyorum, 100 Mbit internet sağlayacaklarmış, Türk Telekom arapların elinden bankaların eline geçti ondan sonra da yatırımları biraz arttırdılar gibi. İnanmazsınız köyümde bile VDSL var dağın başında 75 Mbit alabiliyorum. 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı